Osiyo kubogi chorak finalida Qatardan penaltilar seriyasida mag‘lub bo‘lgan (1:1, 2:3) O‘zbekiston milliy terma jamoasi futbolchilari o‘yin natijalari haqida fikr bildirdi.
uмар эшмuродов, фuтбол, қатар, осиё kubogi-2023
Yarim himoyachi Odiljon Hamrobekov Championat.Asia nashriga bergan intervyusida “futbolchilar g‘alaba uchun borlarini berishdi”, — deya ta’kidladi.
“Uchrashuv haqida nima deymiz? Bolalar borini berishdi. Penaltilar seriyasi, o‘zingiz bilasiz, lotereya. Shu. Aytadigan gap ham yo‘q. Bolalar g‘alaba uchun borlarini berdi. Bir nima deyolmayman… Penaltilar seriyasini mashg‘ulot qilmagandik. Hakamlikka kelsak, hakam o‘zi qaror qabul qiladi, uning ishiga aralashish futbolchilarning ishi emas”, — deydi u.
Himoyachi Umar Eshmurodovning fikricha, jamoa o‘yinga yaxshi tayyorgarlik ko‘rgan, ammo yutqazdi.
“Lekin turnir biz uchun yaxshi o‘tdi. Bu jamoa hali shakllanib, Jahon chempionati saralashida ancha yaxshi qatnashadi… Ikkinchi taymni yaxshi o‘tkazdik, lekin qo‘shimcha bo‘limda yana qo‘shishimiz kerak bo‘lgan joyida biz qo‘shmadik. Balki charchab qolgandir bolalar, lekin, o‘ylashimcha, biz yana qo‘sha olardik. Shuning uchun qo‘shimcha bo‘limlarda ularga yana qo‘shimcha bosim qilishimiz kerak edi, shunda ularga qiyin bo‘lardi. Hakam borasida e’tirozim yo‘q”, — deydi u.
Maydonga sardor sifatida tushgan va penaltilar seriyasida so‘nggi zarbani golga aylantira olmagan Jaloliddin Masharipov muxlislardan kechirim so‘radi.
“Birinchi navbatda, muxlislardan uzr so‘rayman. Penaltini yaxshi tepmadim. O‘yinga kelsak, birinchi goldan keyin tezda qaytib oldik, gol urdik. Bundan tashqari, imkoniyatlarimiz bor edi, foydalana olmadik. Buning ustida ishlaymiz”, — dedi u.
Uning fikricha, futbolchilar o‘yinga qaytib olish uchun ko‘p kuch sarfladi, shu sababli qo‘shimcha bo‘limlarda yomon o‘yin ko‘rsatdi.
“Qo‘shimcha bo‘limlarda sal charchadik, chunki gol qo‘yib yuborganimizdan keyin gol urish uchun ko‘p kuch yo‘qotdik… Albatta [Srechko Katanets terma jamoani jahon chempionatiga olib chiqa oladi]. Jarohat tufayli safdan chiqqan 5−6 nafar asosiy o‘yinchimiz yo‘q edi, bu bizga xalaqit berdi. Agar ular o‘ynaganida, biz 120 daqiqa o‘ynamagan, 90 daqiqada o‘yinni hal qilgan bo‘lardik”, — dedi u.
Masharipov Osiyo kubogidagi natija jamoani qoniqtirmaganini aytdi.
“Mening o‘zim mashg‘ulotlardan keyin doim penaltilarni tepaman. Ularning darvozaboni bizlarni kuzatgan ekan. Kim qanday tepishini. Men tepgan paytimda u o‘rtada oxirigacha turdi (Masharipov markazga zarba berdi — tahr.). Uzr, shunaqa bo‘ldi, lekin ko‘proq ishlaymiz… Xudo xohlasa, hamma bolalar jarohatdan qaytsa, bizdan albatta, [JCH-2026] yo‘llanmasini kutsa bo‘ladi”, — deya qayd etdi futbolchi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Osiyo kubogi tarixida uch marta penaltilar seriyasida ishtirok etgan va barchasida mag‘lubiyatga uchragan. 2004-yilda Xitoyda (Bahraynga qarshi — 2:2, penaltilar bo‘yicha 3:4), 2019-yilda BAAda (Avstraliyaga — 0:0, penaltilar bo‘yicha 2:4), 2023-yilda Qatarda (Qatarga qarshi — 1:1, penaltilar bo‘yicha 2:3).

Футболисты сборной Узбекистана после поражения от Катара (1:1, 2:3) в серии пенальти в четвертьфинале Кубка Азии прокомментировали итоги матча.
Полузащитник Одилжон Хамробеков заявил изданию Championat.Asia, что «игроки отдали всё ради победы».
«Что могу сказать о встрече? Ребята отдали всё. Как вы знаете, серия пенальти — это лотерея. Больше нечего сказать. Для победы ребята отдали всё. Мы не тренировались к серии пенальти. Что касается судейства, то судья сам принимает решения, футболисты не вмешиваются в их работу», — сказал он.
Защитник Умар Эшмуродов считает, что команда провела хорошую подготовку к игре, но не смогла выиграть.
«Но турнир для нас прошёл хорошо. Эта команда ещё будет формироваться и хорошо выступит на квалификации к чемпионату мира. Второй тайм мы провели хорошо, но в экстра-таймах мы должны были ещё прибавить, но не смогли этого сделать. Возможно, ребята подустали, но думаю, что могли прибавить. Поэтому в дополнительные таймы мы должны были оказать ещё немного давления, тогда им было бы сложно. К судейству нет претензий», — заявил он.
Джалолиддин Машарипов, который вышел на поле в капитанской повязке и не смог реализовать последний удар в серии пенальти, попросил прощения перед болельщиками.
«В первую очередь, прошу прощения перед болельщиками. Не смог хорошо пробить пенальти. Что касается игры, то после пропущенного гола мы смогли быстро вернуться в игру, забить гол. Кроме того, у нас были возможности, но мы не смогли их реализовать. Будем над этим работать», — заявил он.
По его мнению, игроки потратили много сил, чтобы вернуться в игру, из-за чего выступили не совсем удачно в экстра-таймах.
«В экстра-таймах мы устали, поскольку после пропущенного гола мы потратили много сил для ответного гола… Да, конечно [Сречко Катанец сможет вывести сборную на чемпионат мира]. У нас не было 5−6 основных игроков, которые выбыли из-за травм, что помешало нам. Если бы они играли, то мы бы не играли 120 минут и решили бы игру за 90 минут», — сказал он.
Машарипов заявил, что результат на Кубке Азии не удовлетворяет команду.
«Я лично сам исполняю пенальти после тренировок. Оказывается, их вратарь наблюдал за нами, кто как бьёт. Когда я пробивал, он стоял до конца (Машарипов пробил по центру — ред.). Прошу прощения, так произошло, мы должны были проходить дальше… Дай Бог, когда все ребята вернутся после травм, мы обязательно выйдем [на чемпионат мира 2026 года]», — отметил футболист.
Стоит отметить, что Узбекистан трижды в истории Кубка Азии участвовал в серии пенальти и проиграл во всех из них. В 2004 году в Китае (против Бахрейна — 2:2, по пенальти 3:4), в 2019 году в ОАЭ (против Австралии — 0:0, по пенальти 2:4), в 2023 году в Катаре (против Катара — 1:1, по пенальти 2:3).