1-fevral kuni Toshkent shahrining sobiq hokimi, tadbirkor Jahongir Ortiqxo‘jayev Termiz shahrida o‘tkazilgan biznes marafon doirasida yoshlar bilan uchrashib, ularga tadbirkorlikdagi tajribasidan misollar keltirdi.
“Rahmatli otam biznesga kirishimdan juda qo‘rqardi. „Sen bir kun qamalib ketasan“, — derdi. Men biznesga yosh kirganman, o‘sha vaqtda hamma narsa mumkin emasdi, juda og‘ir vaziyatlar… Nima qilsangiz ham, o‘sha ishni professionallik bilan qilavering”, — deya tavsiyalar berdi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ko‘pchilik yoshlar unga “Akajon, men o‘qiymi yoki biznes qilaymi?” degan savol bilan murojaat qiladi.
“Bu — javob berish kerak bo‘lgan eng og‘ir savollardan bittasi. Bunga nima javob bera olasiz? „O‘qimang, ishga boring“ desangiz, ularni noto‘g‘ri yo‘lga boshlab qo‘ygan [bo‘lasiz]. „O‘qigin“ desang, uning oilasi yana 5−6 yil azobda yashashi mumkin…”, — deydi u.
Sobiq hokimning fikricha, odam “Agar ishlasang, bu pulni nima qilmoqchisan?” degan savolga javob berishi kerak. Ikki xil javob bo‘ladi: ba’zilar mashina olaman, deydi, chunki uning o‘rtog‘ida mashina bor. Yoki “Qizlar e’tibor berishi uchun chiroyli kiyinib yuraman”, deyishadi.
Jahongir Ortiqxo‘jayev Zoʻr TV telekanalining “Boriga baraka” ko‘rsatuvi doirasida o‘tkazilgan tajriba haqida gapirdi. Mazkur ko‘rsatuvda turli sovrinlar — gugurtdan tortib kvartira, avtomobilgacha o‘ynaladi.
“Eksperiment shunday bo‘ldiki, sen mashina yutib olsang, nima qilasan, deb so‘radik. „Maza qilib haydayman“ deyishdi. „Mashinang bor-ku?“ „Nima qilibdi, ikkita bo‘ladi“ deb javob berishadi. Ikkinchisi esa agar mashina yutib olsa, muammolarini hal qilish uchun sotib, bir qismini biznesga sarmoya qilishini aytdi. Mana shunday deganlar mashina yutib oldi. Ikkita mashina haydayman deganlar esa g‘alaba qozonmay, gugurt bilan ketishdi”, — deydi Jahongir Ortiqxo‘jayev.
Tadbirkor nima ish qilishdan qat’i nazar, o‘z oldiga aniq maqsad qo‘yib, unga intilish kerakligi, shunda muvaffaqiyatga erishish mumkinligini ta’kidladi.
“Mening bir sirim: hech kim yo‘q uyga kirib, tush vaqti uch soat uxlayman. Uyg‘onganimdan keyin g‘oyalar keladi. Hech kim yo‘q joyda uxlayman, hech kim bilan ko‘rishmayman va yotib uxlayman. Ozgina uyqu gipnoziga kirishingiz kerak, hech kim bilan muloqot qilmaslik kerak, keyin yo‘lingizni topasiz. Shuning uchun, pulni nimaga qarab xarajat qilmoqchisiz va shunga asoslanib biznes qilishingiz kerak”, — deydi tadbirkor.
Shuningdek, u Artel kompaniyasining brend ambassadori sifatida nega bokschi Bahodir Jalolov tanlangani haqida gapirdi.
“Nega konditsionerlar [reklamasi] uchun Bahodir Jalolov tanlandi? Konditsionerning puflashi kuchni bildiradi. Ya’ni Bahodir Jalolov — kuch. Agar men u yerga chiroyli, nimjon, yosh qizni qo‘yganimda, konditsionerlarning kuchini ko‘rsatib bera olmasdi”, — deb tushuntirdi tadbirkor.
Jahongir Ortiqxo‘jayev reklama va ushbu reklama aktyorlarini tanlashda mamlakat, mintaqa mentalitetiga, uning aholisining xohish-istaklaridan kelib chiqib, mavsumiy va boshqa omillarni hisobga olish kerakligini ta’kidladi.
“Hududlardagi kichik ishlab chiqaruvchilarning ko‘ngli tushib ketayotganidan afsusdaman. Qo‘rqmang! Tovar bu yerda ketmasa, boshqa shaharga: Toshkentga, Samarqandga, millionlab aholisi bor yirik shaharlarga boring. Albatta, oladigan odam topiladi… Masalan, men Qoraqalpog‘istonda changyutkich ishlab chiqaraman, lekin ularning bir donasini ham O‘zbekistonda sotmayman. Hammasini faqat Rossiya bozori uchun ishlab chiqaraman. Rossiyada sotish uchun Rossiyada zavod ochish shart emas… Qoraqalpog‘iston orqali Rossiyaga logistika nuqtai nazaridan borish osonroq, lekin Toshkentdan yo‘l uzoqroq. Masalan, har bir yuk mashinadan 1200 dollardan yutaman”, — deydi u.
Toshkent shahrining sobiq hokimi o‘z biznesini ochish, kengaytirishni rejalashtirgan, yangi bozor topish yoki mahsulotlarni ilgari surish istagida bo‘lgan yoshlar vakillarining savollariga ham javob berdi.
biznes marafon, жаҳонгир ортиқхўжаев, сuрхонdaрё вилояти
Biznes-marafonda, shuningdek, Korzinka.uz supermarketlar tarmog‘i asoschisi Zafar Hoshimov, M-Faktor, DDdeli va EduOn loyihalari asoschisi Xusan Mamasaidov, SAP savdo direktori, Top Contact Center va BookCafe asoschisi Laziz Adxamov, Biznes-spiker va Cambridge o‘quv markazlari asoschisi Umid Ishmuhammedov, Yevropol va Alibazar kompaniyalari asoschisi Alisher Avazovlar ham ishtirok etdi.
Surxondaryo hokimligi yig‘ilishning to‘liq videosini YouTube`da e’lon qildi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Jahongir Ortiqxo‘jayev yetti kompaniya, jumladan, Magic City parki va Mediapark savdo do‘konlari tarmog‘ini sotganini aytgandi. “Gazeta.uz” ochiq ma’lumotlarga asoslanib, ayni paytda ushbu kompaniyalar kimga tegishli ekanini o‘rganib chiqqan.

Бывший хоким Ташкента и предприниматель Джахонгир Артыкходжаев 1 февраля в рамках бизнес-марафона в Термезе поделился своим опытом бизнесмена с молодежью.
«Мой покойный отец очень боялся того, что я буду заниматься бизнесом. Говорил, что я в один день сяду в тюрьму. Я вошёл в бизнес молодым, многое было под запретом, было тяжёлое время… Без разницы, чем вы будете заниматься, главное — делайте это профессионально», — сказал он.
По его словам, многие молодые люди обращаются к нему с вопросом: «Учиться или заниматься бизнесом?»
«Это вопрос, на который очень сложно ответить. Что вы можете на это ответить? Если скажете „не учись, иди работай“, то вы можете направить по неправильному пути. Если скажете „учись“, то его семья ещё 5−6 лет может жить в мучениях…» — сказал он.
Бывший хоким считает, что, если человек хочет работать, то надо ответить на вопрос, что он планирует делать с деньгами. Некоторые отвечают, что купят автомобиль, потому что его друг купил машину. Другие говорят, что «будут классно одеваться, чтобы привлечь внимание девушек».
Джахонгир Артыкходжаев рассказал об эксперименте в рамках передачи Boriga baraka на телеканале Zo’r TV, где разыгрывают различные призы — от спичек до автомобиля с квартирой.
«Мы спрашивали участников, что они будут делать, если выиграют автомобиль. Отвечали, что будут с удовольствием ездить на нём. Мы говорили: „Но у тебя же есть дома машина“. Отвечали: „Ну и что? Будет две“. Другие говорили, что если выиграют автомобиль, то продадут его, чтобы решить свои проблемы, а некоторую часть вложили бы в бизнес. Вот те, кто так говорил, выигрывали автомобиль. А те, кто говорил, что ездили бы на двух автомобилях, не выиграли и ушли со спичками», — рассказал Джахонгир Артыкходжаев.
Предприниматель подчеркнул, что необходимо поставить конкретную цель и стремиться к ней, тогда возможен успех.
«У меня есть секрет. Я иду в квартиру, где никого нет, и сплю три часа в обед. После того, как просыпаюсь, приходят идеи. Я ни с кем не встречаюсь и сплю. Нужно немного войти в гипноз сна, ни с кем не общаться, тогда можно найти свою дорогу. Нужно знать, на что будете тратить деньги, и исходя из этого делать бизнес», — заявил бизнесмен.
Он также высказался о выборе боксёра Баходира Жалолова в качестве бренд-амбассадора компании Artel.
«Почему для [рекламы] кондиционеров был выбран Баходир Жалолов? Потому что это работа кондиционера, выдувание воздуха происходит через силу, мощь. То есть Баходир Жалолов — это мощь. Если я бы поставил туда красивую, хрупкую, молодую девушку, я бы не смог показать мощь кондиционеров», — пояснил предприниматель.
Джахонгир Артыкходжаев отметил, что при выборе рекламы и актёров этой рекламы нужно исходить из менталитета страны, региона, предпочтений его жителей, учитывать сезонные и другие факторы.
«Мне жаль, что небольшие производители в областях сдаются. Не бойтесь! Если товар не идёт на этом рынке, идите в Ташкент, в Самарканд, в крупные миллионные города. Обязательно найдётся клиент, у всего есть покупатель… Например, я произвожу пылесосы в Каракалпакстане, но ни один произведённый пылесос не продаю в Узбекистане. Выпускаю только для рынка России. Чтобы продавать в России, мне необязательно открывать завод в России… Через Каракалпакстан легче выйти в Россию с точки зрения логистики, а из Ташкента — далеко. Например, я выигрываю по 1200 долларов на каждом грузовике», — сказал он.
Бывший хоким Ташкента также ответил на вопросы представителей молодёжи, которые хотят начать свой бизнес, планируют расшириться, найти новый рынок или продвинуть продукцию.
бизнес-марафон, джахонгир артыкходжаев, сурхандарьинская область
В бизнес-марафоне также принимали участие основатель сети супермаркетов Korzinka.uz, основатель проектов M-Faktor, Deli и EduOn Хусан Мамасаидов, директор по продажам компании SAP, основатель Top Contact Center и BookCafe Лазиз Адхамов, основатель учебных центров Biznes-spiker и Cambridge Умид Ишмухаммедов, основатель компаний Yevropol и Alibazar Алишер Авазов.
Хокимият Сурхандарьи опубликовал полное видео встречи на YouTube.
Ранее Джахонгир Артыкходжаев заявил, что продал семь компаний, включая парк Magic City и сеть магазинов техники Mediapark. «Газета.uz» на основе открытых данных изучила, кому сейчас принадлежат эти компании.