Moliyaviy jinoyatlarda ayblanib qidiruvda bo‘lgan ikki shaxs 30-yanvar kuni Turkiyadan O‘zbekistonga deportatsiya qilindi, deb xabar berdi O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi.
12-yanvar kuni Istanbulda O‘zbekiston va Turkiya huquq-tartibot idoralari o‘rtasida o‘tkazilgan navbatdagi tadbir davomida 59 yoshli Faxriddin Shakarboyev (2022-yildan buyon qidiruvda bo‘lgan) va 32 yoshli Xumoyunbek Mardonov (2018-yildan beri) qo‘lga olingan.
Ularning birinchisi ko‘p miqdordagi pul mablag‘larini firibgarlik yo‘li bilan o‘zlashtirish, ikkinchisi esa o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilishda ayblanib, qidiruvga berilgandi.
Ushbu shaxslarning harakatlaridan jabrlangan fuqarolardan O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi yoki O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligiga murojaat qilish so‘ralmoqda.

Из Турции в Узбекистан 30 января были экстрадированы двое мужчин, находившиеся в розыске по обвинению в финансовых преступлениях, сообщило генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле.
58-летний Фахриддин Шакарбоев (находился в розыске с 2022 года) и 31-летний Хумоюнбек Мардонов (с 2018 года) были задержаны в Стамбуле 12 января в ходе очередного совместного мероприятия правоохранительных органов Узбекистана и Турции.
Первый разыскивался по обвинению в присвоении крупной суммы денег путём мошенничества, второй — в хищении путём присвоении или растраты.
Граждан, пострадавших от действий этих мужчин, просят обращаться в генконсульство Узбекистана в Стамбуле или в МВД Узбекистана.
В сообщении отмечается, что совместные оперативно-розыскные мероприятия будут «системно продолжаться».