Shifoxonada hamshira bo‘lib ishlayotgan uch farzandning onasi Nargiza 30 yoshda bo‘lib, ko‘krak qafasidagi og‘riqlar kuchayganidan so‘ng tasodifan saraton kasalligiga chalinganini bilib qolgan. Unga tuxumdonlarga metastazlar bilan rivojlangan ko‘krak saratoni tashxisi qo‘yilgan. Ko‘krakni ham, tuxumdonlarni ham asrab qolishning imkoni bo‘lmagan. Nargiza bir nechta kimyoterapiya kurslarini oldi. U remissiyaga kirishga muvaffaq bo‘ldi, ammo bu katta yo‘qotishlar olib keldi. Agar u tashxis haqida avvalroq bilganida edi, ko‘p narsaning oldini olish mumkin bo‘lardi. Bu kabi hikoyalar ko‘plar topiladi, ular doim fojiali bo‘ladi. Deyarli har birimizda saraton kasalligiga duch kelgan tanishlarimiz, qarindoshlarimiz, qo‘shnilarimiz, do‘stlarimiz bor.
Ko‘krak bezi saratoni (KBC) saratonning ayollarda eng keng tarqalgan shakli bo‘lib, O‘zbekistonda shu turdagi kasalliklar orasida o‘limlar soni bo‘yicha yetakchi o‘rinni egallaydi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tomonidan taqdim etilgan rasmiy statistik ma’lumotlarga ko‘ra, birgina 2020-yilda 4454 ta yangi kasallik qayd etilgan va o‘sha yilning o‘zida 2067 nafar ayol ushbu kasallikdan vafot etgan. (Quyida ayollar o‘z ko‘kraklarini ehtimoliy simptomlar uchun qanday tekshirishlari mumkinligi haqida video taqdim etilgan.)
Muayyan yosh guruhidagi simptomlarsiz ayollar o‘rtasida mammografiya skriningi saraton kasalligiga erta tashxis qo‘yishning samarali usuli hisoblanadi va samaradorligi isbotlangan. Bu ko‘krak bezi saratonini 1−2-bosqichda aniqlashga, uni o‘z vaqtida davolashga hamda sut bezlari va ayollarning hayotini saqlab qolishga yordam beradi.
Ko‘krakni qo‘lda paypaslash qilish orqali saratonni 1 yoki 2 bosqichda, ayniqsa, ko‘krak to‘qimalarida chuqur joylashgan o‘smalarni aniqlash deyarli mumkin emas. Mammografiya 45−65 yoshdagi ayollar uchun ko‘rsatiladi. Va 45 yoshgacha bo‘lgan ayollar uchun ultratovush diagnostikasi har ikki yilda bir marta tavsiya etiladi. Xavf omillariga quyidagilar kiradi: yaqin qarindoshlarda ko‘krak bezi saratoni kuzatilgani, gormonlarni almashtirish terapiyasi (ayniqsa, estrogenning yuqori dozalari bilan), ko‘krak qafasi yoki sut bezlariga radiatsiya terapiyasi, kech menopauza, BRCA 1 va 2, PALB-2 genlarining mutatsiyasi mavjudligi va boshqalar.
Yaqin vaqtgacha O‘zbekistonda kadrlar va texnik imkoniyatlar yetishmagani uchun mammografiya tekshiruvi o‘tkazilmas edi.
Shavkat Mirziyoyev 2019-yilda Buxoro viloyatiga tashrifi chog‘ida tajriba tariqasida viloyatni mammografiya uskunasi bilan jihozlash bo‘yicha topshiriq bergan edi.
Ko‘krak bezi saratoni bilan kasallanish holatlari hisobga olinib, Buxoro viloyatida 200 ming nafarga yaqin xotin-qizlardan iborat maqsadli guruh aniqlanib, har ikki yilda bir marta umume’tirof etilgan xalqaro me’yorlar asosida mammografiya tekshiruvidan o‘tkazilmoqda.
13 dona statsionar asbob-uskunalar va ikkita mobil ko‘chma kompleks xarid qilinib, mamogrammalarni markazlashtirilgan holda o‘qish va saqlashni ta’minlash bo‘yicha axborot tizimi ishga tushirildi.
Respublika onkologiya va radiologiya ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazi (ROvRIIATM) Buxoro filialida patologiyasi aniqlangan ayollarni chuqurlashtirilgan qo‘shimcha tekshiruvdan o‘tkazish uchun 3D-stereotaktik biopsiya o‘tkazish imkoniyatiga ega mammografiya xonasi tashkil etilgan.
2021-yil may oyidan tayyorgarlik ishlari yakunlangach, O‘zbekistonda ilk bor mammografiya skriningi boshlandi. ROvRIIATM radiologiya bo‘limi boshlig‘i Aleksandr Asoskovning aytishicha, 2021-yil mayidan 2023-yilgacha 140 506 nafar ayol tekshirilgan (maqsadli guruhni qamrab olish darajasi — 70,2 foiz). Ushbu guruhda ko‘krak bezi saratonining 327 ta yangi holati, 2300 ta yaxshi sifatdagi shakllanishlar va 7097 ta saratonoldi kasalliklar aniqlangan. Aniqlangan holatlarning 246 tasi (80,9 foizi) 1−2 bosqichda ko‘krak bezi saratoni bilan kasallangan; qolgan 19,1 foizi 3−4 bosqichlarda.
Tajriba loyihasi mammografiya skriningining muhimligini va ayollar uchun saraton kasalligini nazorat qilish bo‘yicha kompleks dasturni yaratish kerakligini ko‘rsatdi. Saraton kasalligini erta aniqlash hukumatning ustuvor vazifasi hisoblanadi va “O‘zbekiston-2030” стратегиясининг 2.1-bo‘limida (13 va 17-maqsadlar) o‘z aksini topgan.
Shu bois 2024-yilga mo‘ljallangan Davlat dasturi loyihasida mammografiya skriningi, asbob-uskunalar va kadrlar masalasi o‘z aksini topgani ijobiy holatdir.
Buyog‘iga nima qilish kerak?
Buxoroning ijobiy tajribasini mamlakatning boshqa hududlariga ham yoyish kerak. Bugungi kunda mamlakatdagi davlat poliklinikalarida 31 ta mammograf (shundan 15 tasi mobil, 16 tasi statsionar) mavjud. Ularning joylashuvi xaritada ko‘rsatilgan.
ko‘krak bezi saratoni, onkologiya
Xodimlarni moliyalashtirish, mobil guruhlarga haq to‘lash va skriningni umumiy muvofiqlashtirishni ta’minlash borasida hal etilmagan muammolar mavjud. Toshkentdagi xususiy klinikalarda ham mammografiya mavjud, biroq hozirda ularning Buxoro viloyatidagi pilot loyiha doirasida yaratilgan mammoskrining tizimiga hech qanday aloqasi yo‘q.
Ko‘p tarmoqli klinikalarda onkologik nazorat xonalari allaqachon yaratilgan. Shaharlardagi mammografilar poliklinikalarda joylashgan, statsionar bo‘lishi kerak, shunda mobil mammograf chekka qishloq tumanlariga bora oladi. Ular ko‘pincha harakatlanayotganda yo‘llarda silkinish tufayli muvaffaqiyatsizlikka uchraydi.
Hududlardagi rentgen-laborantlar suratga to‘g‘ri olishi, mutaxassis BI-RADS tizimi (mammografiya, UTT va MRT natijalarini ko‘krak qafasining malign o‘smalari mavjudligi xavfi darajasiga ko‘ra baholash uchun standartlashtirilgan shkala) yordamida mammogrammalarni to‘g‘ri o‘qishi uchun kadrlarni tayyorlash zarur. Bu ish ikki mustaqil rentgenolog tomonidan profilaktik mammografiya natijalarini ikki marta ko‘rib chiqishni ta’minlab, to‘lanishi kerak.
Qo‘shimcha tekshiruv biopsiya yoki gistologik laboratoriya xizmatlari uchun ham xarajatlarni talab qiladi. Klinikalar ayollarga so‘nggi tashxis natijalari orqali mammografiyaning ahamiyatini tushuntirib, onkologiya markazlari bilan aloqa o‘rnatishlari kerak bo‘ladi.
Erta bosqichda tashxis qo‘yilgan ko‘krak bezi saratoni qulay prognoz va yuqori tirik qolish darajasiga ega. Saratonning 1 va 2 bosqichlari uchun tirik qolish darajasi deyarli 100 foizni tashkil qiladi (Britaniyaning Cancer Research UK tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra).
Buni amalga oshirish uchun nima talab qilinadi?
Uskunalar. Maqsadli guruhning taqsimlanishini hisobga olgan holda, 4 ta tumanga 1 ta qurilma hisobiga qo‘shimcha kamida 80 ta statsionar mammografiya talab qilinadi. Agar bitta qurilmaning narxini 150 ming dollarga (Buxoro viloyati uchun sotib olinganlar kabi) asos qilib olsak, butun mamlakat bo‘ylab jihozlash uchun zarur bo‘lgan budjet 12 million dollarni tashkil qiladi. Tavsiya etilgan mammografiya joylashuvi xaritasi quyida keltirilgan.
Xodimlar. Ikki smenali ishni tashkil qilish uchun mintaqaviy darajada tasvirlarni birinchi o‘qish uchun bitta radiolog ish o‘rni va rentgenografiya uchun ikkita rentgen-laborant ish o‘rni talab qilinadi.
Ayni paytda faqat uchta viloyat kadrlar bilan to‘liq ta’minlangan (1 nafar shifokor-radiolog va 2 nafar rentgen-laborant). 7 ta viloyatda shifokor-radiolog va rentgen-laborantga bittadan o‘rin ajratilgan. 4 ta viloyatda kadrlar yetarli emas, rentgen-laborant va shifokor-radiolog lavozimlari mavjud emas.
Toshkent shahrida faoliyat yuritayotgan, mamlakatdagi barcha tasvirlar ikkinchi o‘qishga olib kelinayotgan yagona riding markazini mutaxassislar, jami 12 shtat birligi: 8 nafar radiolog, 2 nafar IT-mutaxassis, 1 nafar epidemiolog va 1 nafar ma’lumot tahlilchisi bilan ta’minlash zarur.
Umuman olganda, butun milliy mammografiya skrining tizimini yaratish uchun jami xodimlarga bo‘lgan talab 201 shtat birligini tashkil qiladi.
Mutaxassislar tayyorlash Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tomonidan Islom taraqqiyot bankining amalga oshirilayotgan “O‘zbekiston Respublikasi onkologiya muassasalarini modernizatsiya qilish (II bosqich)” loyihasi doirasida tashkil etilishi mumkin.
Bunday mammografiya skrining dasturi nafaqat gender kun tartibini qo‘llab-quvvatlashni ifodalaydi, balki davlat moliyasiga dasturiy budjetlashtirishni joriy etishni ham ta’minlaydi. Davlat xarajatlarini rejalashtirish erishilgan natijalar bilan bevosita bog‘liq bo‘ladi, bunda xuddi shu natijalar aniq, shaffof va o‘lchovli tarzda belgilanadi.
O‘zini o‘zi tekshirish
Ayollarga ko‘krakda simmetriya, qizarish, terining tortilishi, shish va oqindi bor-yo‘qligini tekshirish uchun har oy ko‘zgu orqali o‘z-o‘zini tekshirish tavsiya etiladi. Agar o‘zgarishlar aniqlansa, darhol mutaxassis bilan bog‘laning.
Qanday qilib o‘zini o‘zi tekshirish mumkinligi ushbu videoda ko‘rsatilgan.
Rukn “Gazeta.uz"ga Strategik islohotlar agentligining 2026-yilgacha aholi salomatligi, maktab infratuzilmasi va ichimlik suvi ta’minoti bo‘yicha 11 ta ko‘rsatkichga erishishni maqsad qilgan Natijalarga erishish ofisi tomonidan taqdim etildi. Maqsadlardan biri bevosita Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan hamkorlikda ko‘krak va bachadon bo‘yni saratoni milliy skrining tizimini joriy etish bilan bog‘liq. Ofis muntazam ravishda muhim tashabbuslarni jamoatchilik bilan baham ko‘rish niyatida va muloqot hamda sharhlarda takliflar almashishni taklif qiladi.

Наргизе, матери троих детей, работающей санитаркой в больнице, было 30 лет, когда она случайно узнала о своей онкологии — после усиления болей в груди. У неё диагностировали запущенную стадию рака груди с метастазами в яичниках. Грудь не получилось сохранить, как и яичники. Наргиза получила несколько курсов химиотерапии. Ей удалось выйти в ремиссию, но с большими потерями. Если бы она узнала о диагнозе раньше, многого можно было избежать. Таких историй очень много, они всегда полны трагизма. Почти у каждого из нас есть знакомые, родные, соседи, друзья, кто сталкивался с онкологией.
Рак молочной железы (РМЖ) является самой распространённой формой рака у женщин и занимает лидирующее место по смертности среди онкологических заболеваний в Узбекистане. Согласно официальной статистике, которую приводит Всемирная организация здравоохранения, только в 2020 году было зарегистрировано 4454 новых случая, в том же году от этого заболевания скончались 2067 женщин. (Ниже представлен видеоролик о том, как женщины могут самостоятельно проводить обследование груди на возможные симптомы.)
Маммографический скрининг среди бессимптомных женщин определённой возрастной группы — действенный метод ранней диагностики рака с доказанной эффективностью. Он содействует выявлению рака груди на 1−2-й стадиях, его своевременному лечению и сохранению как молочных желёз, так и жизни женщин.
Определить рак на 1-й или 2-й стадии, особенно опухоли, глубоко расположенные в ткани груди, путём ручного прощупывания груди практически невозможно. Женщинам в возрастной категории 45−65 лет показана маммография. А женщинам моложе 45 лет рекомендуется ультразвуковая диагностика раз в два года. К факторам риска относятся: история рака груди у близких родственников, приём заместительной гормональной терапии, особенно с высокими дозами эстрогенов, лучевая терапия грудной клетки или молочных желёз, поздняя менопауза, наличие мутации генов BRCA 1 и 2, PALB-2 и другие.
До недавних пор маммографический скриннинг в Узбекистане не проводился в силу отсутствия кадрового и технического потенциала.
Во время посещения Бухарской области в 2019 году президент Шавкат Мирзиёев дал поручение об оснащении региона маммографическим оборудованием в качестве пилотного проекта.
С учётом частоты возникновения РМЖ была определена целевая группа из около 200 тысяч женщин Бухарской области для проведения маммографии раз в два года согласно общепринятым мировым стандартам.
Было закуплено 13 единиц стационарного оборудования и два передвижных мобильных комплекса, а также запущена информационная система для обеспечения централизованного чтения и хранения маммограмм.
На базе Бухарского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии (РСНПМЦОиР) был организован маммографический кабинет с возможностью 3D-стереотаксической биопсии для углублённого дообследования женщин с выявленной патологией.
В мае 2021 года после завершения подготовительной работы впервые в Узбекистане стартовал маммографический скрининг. Александр Асосков, руководитель отдела радиологии РСНПМЦОиР, сообщил, что с мая 2021-го по 2023 год было обследовано 140 506 женщин (охват целевой группы — 70,2%). В этой группе было выявлено 327 новых случаев РМЖ, 2300 доброкачественных образований и 7097 предраковых заболеваний. Из числа выявленных случаев РМЖ на 1−2-й стадиях был у 246 женщин (80,9%), у остальных 19,1% — на 3−4-й стадиях.
Пилотный проект доказал важность маммографических обследований и организации комплексной программы контроля рака у женщин. Раннее выявление рака является государственным приоритетом и отражено в разделе 2.1 Стратегии «Узбекистан-2030» (цели 13 и 17).
Именно поэтому, положительным сдвигом является то, что в проекте государственной программы на 2024 год нашли своё отражение вопросы маммографического скрининга, оборудования и кадров.
Что делать дальше?
Распространять положительный опыт Бухары на остальные регионы страны. На сегодняшний день в стране в государственных клиниках имеется 31 маммограф (15 из них — мобильные, 16 — стационарные). Их расположение отражено на карте.
Существуют нерешённые проблемы с финансированием персонала, оплатой услуг мобильных бригад и обеспечением общей координации скрининга. В частных клиниках Ташкента также есть маммографы, но сейчас они никак не связаны с системой маммоскрининга, созданной в рамках пилотного проекта в Бухарской области.
В многопрофильных поликлиниках уже созданы кабинеты онкоконтроля. Маммографы в городах должны быть размещены в поликлиниках, быть стационарными, тогда как мобильные маммографы нужны для выезда в сельские отдалённые регионы. Они нередко выходят из строя из-за тряски на дорогах во время передвижения.
Необходимо обучать кадры, чтобы рентген-лаборанты в областях правильно делали снимки, чтобы специалист правильно читал маммограммы по системе BI-RADS (стандартизированная шкала оценки результатов маммографии, УЗИ и МРТ по степени риска наличия злокачественных образований молочной железы). Этот труд должен быть оплачиваемым, обеспечивая двойной просмотр результатов профилактической маммографии двумя независимыми рентгенологами.
Дообследование тоже требует расходов на биопсию или услуги гистологической лаборатории. Поликлиники должны будут вести просветительскую работу с женщинами, объясняя важность маммографии с последующей верификацией диагноза и обеспечивать связь с онкологическими центрами.
Рак молочной железы, диагностированный на ранней стадии, характеризуется благоприятным прогнозом и высокими показателями выживаемости. При 1-й и 2-й стадиях рака выживаемость составляет почти 100% (по данным британской организации Cancer Research UK).
Что требуется для реализации?
Оборудование. С учётом расселения целевой группы требуется дополнительно минимум 80 стационарных маммографов из расчёта 1 аппарат на 4 района. Если брать за основу стоимость одного аппарата в 150 тысяч долларов (как те, что были куплены для Бухарской области), необходимый бюджет на оснащение всей страны составит порядка 12 млн долларов. Предлагаемая карта расположения маммографов приводится ниже.
Кадры. Для организации двухсменной работы требуется одна ставка врача-радиолога для первого чтения снимков на областном уровне, и две ставки рентген-лаборанта для рентгенографии.
На данный момент только три региона полностью укомплектованы штатами (1 ставка врача-радиолога и 2 ставки рентген-лаборанта). В 7 регионах выделено по одной ставке врача-радиолога и рентген-лаборанта. В 4 регионах кадры не укомплектованы, нет ставок рентген-лаборанта и врача-радиолога.
Функционирующий в Ташкенте единый ридинг-центр, куда стекаются все снимки по стране на второе чтение, нужно укомплектовать специалистами, всего 12 штатных единиц: 8 радиологов, 2 IT-специалиста, 1 эпидемиолог и 1 дата-аналитик.
Итого общая потребность в штатных единицах для налаживания всей национальной системы маммографического скрининга составит 201 штатную единицу.
Обучение специалистов может быть организовано Всемирной организацией здравоохранения в рамках действующего проекта Исламского банка развития «Модернизация онкологических учреждений Республики Узбекистан (II этап)».
Такая программа маммографического скрининга представляет собой не только поддержку гендерной повестки, но и обеспечивает внедрение программного бюджетирования в госфинансах. Планирование расходов государства пошло бы в непосредственной связи с достигаемыми результатами, где эти самые результаты определены чётко, прозрачно и измеримо.
Самообследование
Женщинам рекомендуется ежемесячно самостоятельно проводить обследование груди у зеркала на предмет симметричности, покраснения, втяжения кожи, набуханий и выделений. При выявлении изменений сразу обратиться к специалисту.
Как проводить самообследование, показано в этом видео.
Колонка предоставлена «Газете.uz» Офисом достижения результатов (Delivery Unit) при Агентстве стратегических реформ, который нацелен на достижение 11 индикаторов в сферах общественного здравоохранения, инфраструктуры школ и питьевой воды до 2026 года. Одна из целей касается непосредственно внедрения национальной системы скрининга на рак молочной железы и рака шейки матки совместно с Министерством здравоохранения. Офис намерен регулярно делиться важными инициативами с общественностью и приглашает к диалогу и обмену предложениями в комментариях.