29-yanvar kuni Toshkent xalqaro aeroportining jo‘nab ketish terminalida mehmonxona o‘z faoliyatini boshladi. Uning ochilishida Uzbekistan Airports kompaniyasi vakillari, jurnalist va blogerlar qatorida “Gazeta.uz” muxbiri ham qatnashdi.
O‘zbekiston aeroportlari ichida birinchi bo‘lib qurilgan mehmonxona jo‘nab ketish terminalining kutish zalida, “Art bazar” majmuasining chap tomonida joylashgan. U ikki qavatdan iborat bo‘lib, 24 ta kichik xonasi mavjud. Ulardan 23 tasi standart, bittasi lyuks xona bo‘lib, oilaviy yo‘lovchilar uchun mo‘ljallangan.
E-auksion.uz elektron platformasidagi savdolar orqali umumiy maydoni 240 kvadrat metr bo‘lgan mehmonxona xususiy kompaniya boshqaruviga o‘tkazilgan va Khamsa hotel brendi ostida faoliyat yuritadi. Tariflar foydalanish muddati va xona klassiga qarab 30 dollardan 150 dollargacha.
Mehmonxonaning birinchi qavatida ro‘yxatga olish hududi, ma’lumot tablosi, yuvinish xonasi va hojatxona bor. Xonalar bir kishilik yotoq ko‘rinishida bo‘lib, minimal jihozlar — chiroq, oyna, kiyim ilgich, qo‘l yuki uchun javon va stol bilan jihozlangan.
“Mehmonxonamiz, asosan, tranzit zonadagi, uchinchi davlatga uchib ketadigan yo‘lovchilar uchun qulaylik beradi. Bundan o‘z fuqarolarimiz ham vaqtliroq kelishganida yoki reyslar kechiktirilganida foydalanishlari mumkin. Mehmonxonamizni istalgan tegishli sayt orqali bron qilish mumkin. Dastlabki 10 soatli xizmat — kishi boshiga 600 ming so‘m. 10 soatdan oshib, bir kunga aylansa, bu narx 1 mln 200 ming so‘mga chiqadi. Har bir xonada individual bortga taklif qilish tizimi mavjud”, — dedi tadbirkor Abduqayum Abdullayev.
Uning qo‘shimcha qilishicha, kelgusida Qarshi, Samarqand, Urganch va Farg‘ona aeroportlarida ham shunday mehmonxonalar ochilishi rejalashtirilmoqda. Shuning uchun mehmonxona tarmog‘i “Xamsa” deb atalgan.
Mehmonxona sharqona uslubda mahalliy rassom Bobur Ismoilov tomonidan yaratilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, mehmonxonaga sharqona hashamatni berishga, xonalarda esa Yevropa minimalizmi va ixchamligini saqlashga harakat qilingan. Biroq hozircha mehmonxonada tasviriy san’at asarlari chizishga ulgurilmagan.

A new hotel has opened its doors to the passengers in the departure terminal of Tashkent International Airport, as announced by the press service of Uzbekistan Airports.
The hotel is located in the terminal’s waiting area to the left of the Art Bazaar complex. It accommodates 24 mini rooms spread across two floors. Facilities on the first floor also include bathrooms, showers, a reception desk, an information board, and each room has an individual boarding invitation system.
“Mini rooms, arranged as small cozy cabins, offer a full single bed and a minimal set of amenities such as a lamp, mirror, clothes rack, hand luggage shelf and table. The idea of the hotel is to let a passenger stay here for a few hours during the transfer without leaving the airport and the transit zone,” the press service of the company shared.
The hotel, with a total area of 240 square meters, was transferred to the management of a private company through bidding on the electronic platform E-auksion. The place will operate under the brand Khamsa Hotel.
The hotel’s operator has established tariffs ranging from $30 to $150, determined by the duration of the stay and the room class. Among the 24 rooms, 23 fall under the “standard” class, while one room is designated as “deluxe,” catering to family accommodations.
Famous Uzbek artist Bobur Ismailov designed the hotel in oriental style, the company noted.
“The capital’s airport is transforming into a modern international hub before our eyes, and I am very happy to make my modest contribution to its transformation,” commented Bobur Ismailov. “Our project is made in a style completely different from those of similar hotels in many airports around the world. We tried to convey the authenticity and luxury of the East, while the capsules manage to retain European minimalism and compactness. Sadly, not every transfer passenger can stay in Uzbekistan and see the ancient cities and culture. Therefore, our goal was to create an authentic atmosphere right at the airport.”