Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi ijtimoiy tarmoqlarda E-Auksion elektron savdo platformasi orqali qum-shag‘al aralashmasini qazib olishga ruxsatnoma berilayotgani haqidagi tanqidlarga javob berdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda 1-maydan boshlab Chirchiq, Sangzor, Zarafshon, Norin, Qashqadaryo va Surxondaryo daryolari o‘zanlarida noruda materiallarni qazib olishga muddatsiz moratoriy joriy etiladi.
Moratoriy e’lon qilingan hujjatda aytilishicha, daryolar, qirg‘oqbo‘yi va suvni muhofaza qilish zonalarida qum va shag‘al materiallarini qazib olish huquqi faqat E-Auksion elektron savdo maydonchasi orqali amalga oshiriladi.
Telegram`dagi Insider.uz kanalida yozilishicha, “bir-ikkita ayyorlarga ruxsat berib, qolganlarga taqiqlash „moratoriy“ deyilmaydi”.
Ekologiya vazirligining ta’kidlashicha, moratoriy davrida ushbu daryolar o‘zanlarida qum va shag‘al qazib olishga ruxsatnomalar berilmaydi.
Mazkur hududlarda qum-shag‘al aralashmasini noqonuniy qazib, moratoriyni buzgan shaxslarga nisbatan tabiatga yetkazilgan zarar miqdori 10 baravarga oshirilgan holda qo‘llanadi, shuningdek, ushbu qoidabuzarlikni sodir etishda foydalanilgan texnika musodara qilinadi.
E-Auksion saytida neruda bo‘lmagan materiallarni qazib olishga ruxsatnomalar faqat moratoriy joriy etilmagan hududlarda qo‘llanadi. Shu bilan birga, daryolar o‘rniga muqobil tog‘li va tog‘ oldi hududlarida joylashgan alternativ kon uchastkalarida qum-shag‘al qazib olish ishlari tashkil etiladi.

Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана ответило на критику в социальных сетях относительно того, что разрешения на добычу песчано-гравийной смеси можно будет получить через электронную площадку Е-Auksion.
Напомним, с 1 мая вводится бессрочный мораторий на добычу песка и гравия в руслах рек Чирчик, Санзар, Зерафшан, Нарын, Кашкадарья и Сурхандарья, попавших в наиболее тяжёлое экологическое состояние.
В документе, которым объявлен мораторий, говорится, что право на добычу песчано-гравийных материалов в руслах рек, прибрежных полосах и водоохранных зонах будет реализовываться исключительно посредством платформы Е-Auksion.
Telegram-канал Insider.uz отметил, что «это уже не называется „мораторий“, когда всем нельзя, а парочке особо ушлых можно».
В Минэкологии подчеркнули, что в период моратория разрешения на добычу песка и гравия в руслах вышеуказанных рек не выдаются совсем.
К нарушителям моратория, незаконно добывающим песчано-гравийную смесь на этих территориях, будет применено административное взыскание в 10-кратном размере, а также конфискация оборудования для добычи.
Выдача же разрешений на добычу нерудных материалов через площадку Е-Auksion будет применяться только на тех территориях, где мораторий не введён. При этом, работы по добыче песка и гравия будут организованы на альтернативных горных и предгорных участках взамен запрещаемых территорий.
Министерство также сообщило, что в настоящее время разрабатывается проект по реабилитации реки Чирчик с участием международных и местных ученых.