1-martdan Korean Air aviakompaniyasi (Janubiy Koreya) Seul — Toshkent — Seul yo‘nalishi bo‘yicha muntazam parvozlarni to‘xtatmoqchi. Bu ma’lumotni “Gazeta.uz”ga aviatashuvchining Toshkentdagi vakolatxonasi tasdiqladi.
“Reyslar rotatsiyasi yo‘q, yo‘lovchilar kam. Shuning uchun vakolatxona ham yopiladi”, — deya ta’kidadi kompaniya vakili.
Korean Air veb-saytida 1-martdan keyin ushbu yo‘nalish bo‘yicha aviachiptalar mavjud emas. Bungacha Seuldan Toshkentga va teskari reyslar deyarli har kuni amalga oshirilardi.
Uzbekistan Airways milliy aviakompaniyasi ham ushbu yo‘nalishda muntazam qatnovlarni amalga oshirmoqda. Uning parvozlar jadvalida hech qanday o‘zgarishlar yo‘q.
Dunyodagi eng yirik aviakompaniyalardan biri Korean Air Seul va Toshkent o‘rtasidagi yo‘nalishni 2008-yilning sentabrida ochgan. 2009-yilning mart oyida kompaniya “O‘zbekiston havo yo‘llari” (hozirgi Uzbekistan Airways) bilan birgalikda parvozlarni amalga oshirish bo‘yicha kod-shering shartnomasini imzolagan. Natijada reyslar soni haftasiga uch martadan besh martagacha ko‘paygan.
Koreya aviatashuvchisi Navoiy aeroportida Mintaqaviy logistika markazini tashkil etish loyihasida ham ishtirok etgan va keyinchalik ushbu markazni boshqara boshlagan.
Ma’lumot uchun, Janubiy Koreyaning yana bir aviakompaniyasi — Asiana Airlines ham Toshkent va Seul o‘rtasida parvozlar amalga oshiradi.
O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi tashqi savdo aylanmasi 2023-yil yakuniga ko‘ra 2,34 milliard dollarni tashkil etib, 2022-yilga nisbatan deyarli o‘zgarmagan. O‘zbekistonda Janubiy Koreya kapitali ishtirokida faoliyat yuritayotgan korxonalar soni o‘tgan yilning 1-oktabr holatiga ko‘ra bir yil ichida 908 tadan 696 taga kamaygan.

С 1 марта авиакомпания Korean Air (Южная Корея) намерена прекратить регулярные рейсы по маршруту «Сеул — Ташкент — Сеул».
Информацию об этом «Газете.uz» подтвердили в ташкентском представительстве авиаперевозчика. Причиной тому послужили падение продаж и изменение политики авиакомпании, заявил представитель Korean Air.
На сайте Korean Air после 1 марта отсутствуют авиабилеты по этому маршруту. До этого рейсы из Сеула в Ташкент и обратно выполнялись почти каждый день,
Регулярные рейсы по этому направлению выполняет также авиакомпания Uzbekistan Airways. Изменений в расписании её полётов нет.
Korean Air — одна из крупнейших мировых авиакомпаний — открыла маршрут между Сеулом и Ташкентом в сентябре 2008 года. В марте 2009 года компания подписала с «Узбекистон хаво йуллари» (ныне Uzbekistan Airways) соглашение код-шер о совместном выполнении рейсов. Результатом стало увеличение количества рейсов с трёх до пяти раз в неделю.
Корейский авиаперевозчик также участвовал в проекте создания Регионального центра логистики на базе аэропорта «Навои» и впоследствии управлял этим центром.
Рейсы между Ташкентом и Сеулом также выполняет другая южнокорейская авиакомпания — Asiana Airlines.
Внешнеторговый оборот между Узбекистаном и Республикой Корея по итогам 2023 года составил 2,34 млрд долларов, практически не изменившись по сравнению с 2022 годом. Число действующих предприятий с южнокорейским капиталом в Узбекистане на 1 октября прошлого года сократилось с 908 до 696 за год.