Markaziy bank 2023-yil uchun mehnat bozori sharhini e’lon qildi. Unda qayd etilishicha, aksariyat markaziy banklar uchun mehnat bozori ko‘rsatkichlaridagi tendensiyalar va dinamika asosiy stavka bo‘yicha qaror qabul qilish va inflyatsiyani prognoz qilishda asosiy omilga aylanmoqda.
O‘zbekiston mehnat bozoridagi tendensiyalar
O‘zbekiston aholisi 2024-yil boshiga ko‘ra, 36,8 million kishini tashkil etadi. 2020−2023-yillarda aholining o‘sish sur’ati 2,1 foizgacha tezlashgan yoki mutlaq hisobda yiliga taxminan 700−800 ming kishiga oshgan. Taqqoslash uchun: 2010−2019-yillarda o‘rtacha o‘sish sur’ati 1,7 foiz yoki 500−600 ming kishini tashkil qilgan.
Shu bilan birga, aholining salmoqli qismi (57 foiz) mehnatga layoqatli yosh toifasiga qo‘shilgan. 2010-yillardan boshlab mehnatga layoqatli aholining umumiy aholi tarkibidagi ulushi asta-sekin kamayib borgan, bu 2000-yillardan hozirgi vaqtgacha tug‘ilish darajasining o‘sib kelayotgani bilan bog‘liq. Bu, bir tomondan, qisqa va o‘rta muddatli istiqbolda demografik yukning ortib borayotganidan dalolat bersa, ikkinchi tomondan, uzoq muddatli istiqbolda ko‘proq ish o‘rinlarini yaratish zarurati oshishiga olib kelishi mumkin.
Mehnatga layoqatli aholi ulushi (foiz) va tug‘ilish darajasi (ming kishi)
bandlik, ishsizlik, markaziy bank
O‘zbekistonda iqtisodiy faol aholi soni so‘nggi o‘n yillikda ijobiy dinamikani saqlab qolgan. 2022-yilda faol aholi soni qariyb 15 million kishini (jami aholining 41,7 foizini) tashkil etgan, bu 2016-yilga nisbatan 1 million nafarga ko‘p hisoblanadi. Bu farq inson kapitalining ortib borayotgan zaxirasini ifodalaydi.
Demografik yuk nisbati (foiz)
2022-yil yakuni bo‘yicha 13,7 million kishi ish bilan ta’minlangan, bu 2016-yilgi ko‘rsatkichga nisbatan 3 foizga yoki 400 ming kishiga ko‘p. 2022-yilda bandlik organlariga ariza bergan ishsizlar soni 2021-yilga nisbatan 2 baravar kam bo‘lgan.
Mehnat bozoridagi vaziyat yetarlicha barqarorligicha qolmoqda. 2023-yilning birinchi yarmi yakunlariga ko‘ra, ishsizlik darajasi 8,1 foizga kamaygan. Mehnat ta’minoti (ish qidirish bilan bog‘liq so‘rovlar soni) to‘rtinchi chorakda barqarorligicha qolgan. Respublika bo‘ylab poytaxtdan ish qidirish, shuningdek, davlat fuqarolik xizmatchilarining vakant lavozimlari platformasi (argos.uz) orqali davlat xizmatiga bo‘lgan so‘rovlar ham yuqoriligicha qolmoqda.
2023-yil dekabr oyida internet orqali e’lon qilingan (Markaziy bank vakansiyalar soni sifatida baholagan) ishchi kuchiga bo‘lgan talab 49 mingdan ortiqni tashkil qilgan. Bo‘sh ish o‘rinlari asosan chakana savdo (5800), ishlab chiqarish (5,100), oziq-ovqat xizmati (4300) va qurilish (4,000) sohalarida mavjud.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, aholi bandligining ortishi davom etayotgan bo‘lsa-da, o‘sish sur’ati o‘tgan yilga nisbatan biroz pasaygan. 2023-yilning birinchi yarmi yakuni bo‘yicha ish bilan band aholi soni 13,9 million kishini tashkil etgan va 2022-yilning mos davriga nisbatan 0,7 foizga o‘sgan.
2023-yilning uchinchi choragida iqtisodiyotdagi o‘rtacha nominal ish haqi 4,4 million so‘mni tashkil etgan va yillik hisobda 18 foizga o‘sgan. Ish haqining o‘sish sur’atlari tarmoqlar bo‘yicha sezilarli darajada farq qiladi. Ish haqi axborot texnologiyalari (+44 foiz), turar joy va oziq-ovqat xizmatlari (+38 foiz), transport (+37 foiz), savdo (+32 foiz) va moliya (+30 foiz) sohasida sezilarli darajada oshib bormoqda.
2018-yildan 2023-yilning birinchi yarmigacha bo‘lgan davrda iqtisodiyotda unumdorlik o‘sgan. Sanoat va transport tarmoqlarida o‘sish sur’atlari yuqoriligicha qolmoqda, qishloq xo‘jaligi va savdoda esa o‘rtacha. Biroq 2023-yil o‘rtalarida qurilish sohasida unumdorlik biroz pasaygani kuzatilgan.
Iqtisodiyotdagi tarkibiy o‘zgarishlar (qishloq xo‘jaligi ulushining kamayishi va xizmat ko‘rsatish sohasining o‘sishi) fonida ayrim tarmoqlarda malakali ishchi kuchiga bo‘lgan yuqori talab, shuningdek, real ish haqi o‘sishini rag‘batlantirish siyosati unumdorlikning o‘sish sur’atlaridan o‘tib ketgan. Bu ishlab chiqarish xarajatlarini oshirib, keyinchalik yuqori narxlarda aks etishi mumkin. Bunday tendensiyani qurilish, savdo va transport sohalarida ko‘rish mumkin.
Tashqi mehnat migratsiyasi
Mehnat migratsiyasi jarayonlari pul o‘tkazmalari kanali orqali aholining umumiy daromadlari, ichki talab va to‘lov balansi barqarorligiga ta’sir ko‘rsatmoqda, deb ta’kidladi Markaziy bank. 2018−2023-yillarda jami aholi daromadlarining qariyb 16 foizi mehnat migrantlarining pul o‘tkazmalari hisobiga to‘g‘ri kelgan.
Savdo balansidagi defitsitning katta qismi ichki valyuta bozorida taklifning asosiy manbalaridan biri bo‘lgan transchegaraviy pul o‘tkazmalari oqimi hisobiga ham qoplanadi.
Joriy mehnat migratsiyasi oqimi asosan bir qancha yaqin mamlakatlarda, xususan, pul o‘tkazmalari oqimining asosiy qismini tashkil etuvchi Rossiya va Qozog‘istonda to‘plangan. Shu bilan birga, asta-sekin bu oqimlarda geografik diversifikatsiya kuzatilmoqda.
Ayrim mamlakatlarga sof migrantlar oqimi (ming kishi)
2022-yildagi pul o‘tkazmalarining atipik oqimidan so‘ng (2,1 karra), o‘tgan yilda ularning darajasi barqarorlashgan. Rublning dollarga nisbatan yuqori o‘zgaruvchanligi, inflyatsiya jarayonlarining kuchayishi va migratsiya oqimining biroz qisqarishi fonida Rossiyadan pul o‘tkazmalarining ulushi 2022-yildagi 87 foizdan 2023-yilda 78 foizgacha (2019-yil darajasiga) kamaygan.
Rossiya statistika xizmatining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilning birinchi choragi yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarolariga Rossiyada ishlash uchun berilgan patentlar va ruxsatnomalar soni 12 foizga kamaygan va 1,2 milliontani tashkil qilgan. Rossiya IIV ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilning birinchi yarmida migratsiya ro‘yxatiga olingan O‘zbekiston fuqarolari soni ham 2,9 milliondan 1,7 millionga yoki 43 foizga kamaygan.
Rossiyadan pul o‘tkazmalari dinamikasi va Rossiyaga migratsiya
Boshqa mamlakatlardan pul o‘tkazmalari hajmi 2022-yildagi (taxminan 3 foiz) o‘sish sur’atidan so‘ng 2023-yilda 14 foizga oshgan. Faol tashqi mehnat migratsiyasi siyosatining davom etayotgani, o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda mehnat migratsiyasi yo‘nalishida hamkorlik qilinadigan davlatlar sonining ko‘payishi pul o‘tkazmalari oqimi tarkibining o‘zgarishiga olib kelishi mumkin, deb hisoblaydi Markaziy bank.
Kutilmalar
2023-yil oxiriga kelib barqaror iqtisodiy o‘sish sharoitida ishsizlik 8 foiz (2022-yilda — 8,9 foiz) darajasida bo‘ladi. 2024-yilda ishsizlar sonining pasayish tendensiyasi davom etishi kutilmoqda, yangi ish o‘rinlari tashkil etilishi, o‘zini o‘zi band qilganlar faoliyatining kengayishi va yangi moliyaviy vositalarning joriy etilishi fonida ishsizlik darajasi 7,5−8 foiz atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Shu bilan birga, mehnat muhojirlari uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratilishi, bu boradagi ikki tomonlama kelishuvlarning ko‘payishi, xorijda ishchi kuchiga bo‘lgan talab, Markaziy bank taxminicha, migratsiya oqimi dinamikasini saqlab qolish omili bo‘lib xizmat qiladi. Shuningdek, bu orqali, dastlabki prognozlarga ko‘ra, 2024-yil oxiriga kelib pul o‘tkazmalari hajmi taxminan 12−12,5 milliard dollarni (10−12 foizlik o‘sish) tashkil etishi kutilmoqda.

Центральный банк Узбекистана опубликовал обзор рынка труда за 2023 год. В нем отмечается, что тренды и динамика показателей рынка труда для большинства центральных банков становятся ключевым фактором при принятии решений по основной ставке и прогнозировании инфляции.
Тенденции на рынке труда Узбекистана
Население Узбекистана по состоянию на начало 2024 года составляет 36,8 миллиона человек. Темпы роста численности населения в 2020—2023 годах ускорились до 2,1%, или в абсолютном выражении примерно на 700−800 тысяч человек ежегодно. Для сравнения: в 2010—2019 годы средние темпы роста составляли 1,7%, или 500−600 тысяч человек.
Вместе с тем значительная часть населения (57%) принадлежит к группе трудоспособного возраста. При этом начиная с 2010-х годов доля трудоспособного населения от общего населения постепенно снижалась, что обуславливалось ростом уровня рождаемости с 2000-ых годов по настоящее время. Это с одной стороны, указывает на рост демографической нагрузки в кратко- и среднесрочном периоде, а с другой стороны, в долгосрочной перспективе может привести к увеличению потребности в создании большего числа рабочих мест.
Доля трудоспособного населения (%) и уровень рождаемости (тысячи человек)
Численность экономически активного населения в Узбекистане на протяжении последнего десятилетия сохраняет положительную динамику. В 2022 году численность активного населения составила порядка 15 миллионов человек (41,7% от общего населения), что на 1 миллион больше, чем в 2016 году. Эта разница представляет собой растущий резерв человеческого капитала.
Коэффициент демографической нагрузки (%)
На конец 2022 года 13,7 миллиона человек было трудоустроено, что на 3%, или 400 тысяч человек, больше относительно 2016 года. В 2022 году безработных, подавших заявку в органы труда, было в 2 раза меньше, чем в 2021 году.
Ситуация на рынке труда остаётся достаточно устойчивой. По результатам I полугодия 2023 года уровень безработицы снизился до 8,1%. Предложение рабочей силы (число запросов, связанных с поиском работы) в IV квартале сохраняется стабильным. Высокими по республике остаются значения поисков работы в столице, а также запросы на государственную службу через платформу вакантных должностей государственной гражданской службы (argos.uz).
Спрос на рабочую силу, оцениваемый Центральным банком как число вакансий, размещённых в интернете в декабре 2023 года, составил более 49 тысяч. Вакансии, в основном, представлены в сфере розничной торговли (5800), производства (5100), общественного питания (4300) и строительства (4000).
Занятость по последним доступным данным продолжает расти, хотя темпы роста несколько снизились по сравнению с прошлым годом. По итогам первого полугодия 2023 года число занятых составило 13,9 миллиона человек и увеличилось на 0,7% по сравнению с концом аналогичного периода прошлого года.
Средняя номинальная заработная плата в экономике по итогам III квартала 2023 года составила 4,4 млн сумов и увеличилась в годовом выражении на 18%. Темпы роста заработных плат в разрезе отраслей значительно отличаются. Существеннее всего оплата труда растёт в сфере информационных технологий (+44%), услуг по проживанию и питанию (+38%), транспортировки (+37%), торговли (32%) и финансов (+30%).
За период с 2018 по I полугодие 2023 года производительность в экономике росла. Высокими сохраняются темпы роста в секторе промышленности и транспортировки, умеренные — в сельском хозяйстве и в торговле. Вместе с тем в середине 2023 года наблюдалось некоторое снижение производительности в сфере строительства.
На фоне структурных изменений в экономике (снижения доли сельского хозяйства и роста сферы услуг), высокого спроса на квалифицированный труд в отдельных секторах, а также стимулирующей политики реальный рост заработных плат в последние периоды превышает темпы роста производительности, что повышает издержки производства и в дальнейшем может отражаться в повышении цен. Данная тенденция прослеживается в секторах строительства, торговли и транспортировки.
Внешняя трудовая миграция
Процессы трудовой миграции оказывают влияние на совокупные доходы населения, внутренний спрос и устойчивость платёжного баланса через канал денежных переводов, отметили в ЦБ. За 2018−2023 годы около 16% всех совокупных доходов населения приходились на денежные переводы трудовых мигрантов.
Большая часть дефицита торгового баланса также компенсируется притоком трансграничных денежных переводов, которые также являются одним из основных источников предложения на внутреннем валютном рынке.
Нынешние трудовые миграционные потоки главным образом сосредоточены в нескольких близлежащих странах, в частности, в России и Казахстане, на которые приходится основная часть притока денежных переводов. Вместе с тем наблюдается постепенная географическая диверсификация таких потоков.
Чистые потоки мигрантов в отдельные страны (тысячи человек)
После атипичного притока денежных переводов в 2022 году (в 2,1 раза), их уровень в текущем году стабилизировался. Доля денежных переводов из России на фоне высокой волатильности обменного курса рубля к доллару, усиления инфляционных процессов и некоторого сокращения миграционных потоков сократилась до 78% в 2023 году с 87% в 2022 году (до уровней 2019 года).
По последним доступным данным Росстата по итогам I квартала 2023 года число выданных патентов и разрешений на работу для граждан Узбекистана в России снизилось на 12% и составило 1,2 миллиона единиц. Согласно данным МВД РФ в первом полугодии 2023 года число постановок на миграционный учёт граждан из Узбекистана также
сократилась с 2,9 миллиона до 1,7 миллиона, или на 43%.
Динамика денежных переводов из России и миграция в Россию
Объём денежных переводов из других стран увеличился на 14% в 2023 году после сдержанного роста в 2022-м (около 3%). Продолжение активной внешней трудовой миграционной политики, увеличение числа стран по сотрудничеству в направлении трудовой миграции в средне- и долгосрочной перспективе может привести к изменениям в структуре притоков денежных переводов, считают в ЦБ.
Ожидания
По итогам 2023 года безработица в условиях устойчивого роста экономики сформируется на уровне 8% (в 2022 году — 8,9%). В 2024 году ожидается сохранение тенденций к снижению числа безработных, а уровень безработицы прогнозируется около 7,5−8% на фоне создания новых рабочих мест, расширения деятельности самозанятых, внедрения новых финансовых инструментов.
Вместе с тем создание дополнительных условий для трудовых мигрантов, увеличение двусторонних соглашений в этом направлении, спрос на рабочую силу за рубежом, как ожидает ЦБ, послужат фактором сохранения динамики миграционных потоков и как следствие денежных переводов, которые по предварительным прогнозам по итогам 2024 года составят около 12−12,5 млрд долларов (или рост 10−12%).