O‘zbekistonda Eltech Industrial texnoparki tashkil etilmoqda. Maqsad — “yangi turdagi yuqori texnologiyaga asoslangan elektrotexnika mahsulotlari va ularning butlovchi qismlarini o‘zlashtirish”. Bu prezidentning 10-yanvardagi qarorida ko‘zda tutilgan.
Texnopark Toshkent viloyatining Ohangaron tumanidagi Ohangaron Tech Industrial texnoparki negizida tashkil etilmoqda. Hozirda bu texnopark turdosh tarmoqlarda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan mis mahsulotlari va tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy-texnik klasteri hisoblanadi.
Texnopark hududi doimiy foydalanish huquqi asosida qo‘shimcha 214 gektarga — 352 gektargacha kengaytirilmoqda. Inshoot mis mahsulotlari yetkazib beruvchi korxona — Olmaliq kon-metallurgiya kombinatidan 23,3 km uzoqlikda joylashgan.
Shuningdek, Eltech Industrial texnoparki boshqaruvi direksiyasiga Urganch shahridagi “Al-Xorazmiy” majmuasi hududidan 4 gektar, Farg‘ona shahridagi “Eko shahar” hududidan 10 gektar qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer maydonlari ham beriladi.
Texnoparkni boshqarish uchun sohada ilg‘or tajribaga ega xalqaro konsalting kompaniyasini jalb etish ko‘zda tutilgan.
Texnoparkni tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari (yetkazib berish, ko‘chirish hamda zarur infratuzilmani yaratish) bilan ta’minlash bo‘yicha ishlar 2024-yilga mo‘ljallangan ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi doirasida amalga oshiriladi.
Shuningdek, Surxondaryo viloyatining Sariosiyo tumanidagi tuproq boniteti 64,1 ball bo‘lgan 2 gektar sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari sanoat va boshqa maqsadlardagi yerlar toifasiga oshxona havo tortish qurilmalari ishlab chiqarish uchun o‘tkaziladi.
Eslatib o‘tamiz, maxsus iqtisodiy zonalar ishtirokchilari va direksiyalari uchun qonun hujjatlarida nazarda tutilgan ayrim soliqlar va bojxona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlar texnopark ishtirokchilariga ham tegishli. Jumladan, kiritilgan investitsiyalar hajmiga qarab mol-mulk solig‘i, yer solig‘i va suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq, shuningdek, respublikada ishlab chiqarilmaydigan va import qilinadigan qurilish materiallari uchun bojxona to‘lovlaridan (QQS va bojxona rasmiylashtiruvi yig‘imlaridan tashqari), investitsiya loyihasini amalga oshirishning belgilangan tartibiga, texnologik asbob-uskunalarni olib kirish uchun bojxona to‘lovlari va boshqalardan ozod qilish kiradi.
Bugungi kunda Ohangaron viloyatidagi texnoparkning rezidentlari sifatida ikkita kompaniya — ENCO Group va United Cable-Co ko‘rsatilgan.
Avvalroq prezident qarori bilan O‘zbekistonda elektr jihozlari ishlab chiqaruvchilarga yillik 7 foiz stavkada imtiyozli kreditlar va 2027-yilgacha soliq imtiyozlari, marketing tadqiqotlari xarajatlarining bir qismini qoplaydigan davlat xaridlarida imtiyozlar va boshqalar belgilangani haqida xabar qilgandik.
Bundan tashqari, 1-fevraldan boshlab muzlatgichlar, radiatorlar, changyutgichlar, kir yuvish mashinalari, televizorlar va boshqa jihozlarni O‘zbekistonga olib kirishda ishlab chiqaruvchining vakolatli vakillari yoki rasmiy dilerlari talab qilinadi. Ular, shuningdek, xizmat ko‘rsatishlari ham kerak bo‘ladi.

В Узбекистане создаётся технопарк Eltech Industrial. Цель — организация «высокотехнологичной электротехники нового типа» и её комплектующих. Это предусмотрено постановлением президента от 10 января.
Технопарк образуется на базе технопарка Ohangaron Tech Industrial в Ахангаранском районе Ташкентской области. Он представлял собой научно-технологический кластер по производству медной продукции и готовых изделий с высокой добавленной стоимостью в смежных отраслях.
Территория технопарка расширяется дополнительно на 214 га на основе права постоянного пользования — до 352 га. Объект расположен в 23,3 км от поставщика медной продукции — Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Дирекция по управлению технопарком Eltech Industrial также получит несельскохозяйственные земельные участки площадью 4 га от территории комплекса «Аль-Хоразмий» в Ургенче, а также 10 га от территории «Эко шахар» в Фергане.
Для управления технопарком планируется привлечь международную консалтинговую компанию, имеющей передовой опыт в сфере.
Работы по обеспечению технопарка внешними инженерно-коммуникационным сетями (прокладка, перенос и создание необходимой инфраструктуры) будут выполняться в рамках программы развития социальной и производственной инфраструктуры на 2024 год.
Кроме того, 2 га орошаемой сельхозземли с бонитетом почвы 64,1 балла в Сариасийском районе Сурхандарьинской области будут переведены в категорию земель промышленности и иного назначения для производства кухонных вытяжек.
Отметим, что льготы по отдельным налогам и таможенным платежам, предусмотренные законодательством для участников и дирекций специальных экономических зон, распространяются также на участников технопарка. В их числе — освобождение от уплаты налога на имущество, земельного налога и налога за пользование водными ресурсами в зависимости от объёма внесённых инвестиций, а также таможенных платежей (кроме НДС и сборов за таможенное оформление) за строительные материалы, не производимые в республике и завозимые в установленном порядке для реализации инвестиционного проекта, таможенных платежей при ввозе технологического оборудования и другое.
На сегодняшний день резидентами технопарка в Ахангаранском районе указаны две компании — ENCO Group и United Cable-Co.
Как мы сообщали ранее, постановлением президента производители электротехники в Узбекистане получат льготные кредиты по ставке 7% годовых и налоговые льготы до 2027 года, преференции в госзакупках, покрытие части расходов на маркетинговые исследования и другое.
Кроме того, с 1 февраля при ввозе холодильников, радиаторов, пылесосов, стиральных машин, телевизоров и другой техники в Узбекистан будет требоваться наличие полномочных представителей или официальных дилеров производителя. При этом они должны также предоставлять сервисные услуги.