O‘zbekiston va Qirg‘iziston huquq-tartibot idoralari Qirg‘iziston Jogorku Keneshi (parlamenti) deputati Emil Jamg‘irchiyevga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoiy ish doirasida “Salimboy” laqabi bilan tanilgan tadbirkor Salim Abduvaliyevni birgalikda so‘roq qildi. Bu haqda AKIpress axborot agentligi xabar berdi.
Emil Jamg‘irchiyev qaysi ishi bilan tanilgan?
24.kg xabariga ko‘ra, 2020-yilda Qirg‘iziston moliya politsiyasining sobiq xodimi, hozirda parlament deputati Emil Jamg‘irchiyev va hukumat apparati sobiq rahbari Baktibek Qalmuratov kontrabanda to‘g‘risidagi jinoiy ish bo‘yicha masalalarni ijobiy hal etish uchun tadbirkordan pora olganlikda ayblangan. Jabrlanuvchi Emir Emilkanov ayblanuvchiga qo‘ygan da’volaridan voz kechgan. Pervomayskiy tuman va Bishkek shahar sudlari har ikki ayblanuvchini jinoiy dalil bo‘lmagani uchun oqlagan.
2022-yil 6-dekabrda Bosh prokuratura Oliy sudga Emil Jamg‘irchiyevga nisbatan oqlov hukmini bekor qilish to‘g‘risida iltimosnoma kiritgan. 26-dekabr kuni Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi deputat qidiruvda ekani, biroq tez orada o‘zi kelgani, ma’lum bo‘lishicha, u otasiga qarash uchun haq to‘lanmaydigan ta’tilga chiqqanni xabar qilgan. Natijada, 2023-yil yanvar oyida Oliy sud yangi ochilgan holatlar tufayli ishni qo‘shimcha tergovga yuborgan.
Qirg‘iziston parlamentining yana bir deputati Alisher Erbayevga ma’lumotlariga ko‘ra, Jamg‘irchiyevga nisbatan 2022-yil dekabrida qirg‘iz-o‘zbek chegarasini noqonuniy kesib o‘tganlik aybi bilan jinoiy ish ochilgan. Keyin, uning so‘zlariga ko‘ra, Salim Abduvaliyev bilan uchrashish uchun Jomg‘irchiyev Toshkentga kelgan.
“Uchrashuvdan so‘ng, Jamg‘irchiyev o‘zining chegarani noqonuniy kesib o‘tganini yashirish maqsadida 2022-yil 16-dekabr kuni yashirincha chegarani kesib o‘tib, Bishkek shahriga qaytgan. O‘zbekiston ushbu fakt bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atdi va Jamgirchiyev qidiruvga berildi. Emil Jamg‘irchiyev vaqtinchalik turgan mehmonxona xonasida tintuv o‘tkazilib, soxta guvohnoma topildi. Bundan tashqari, Qirg‘izistonning tegishli davlat idoralari deputatning Qirg‘iziston-O‘zbekiston chegarasini hech qachon qonuniy yo‘l bilan kesib o‘tmaganini ma’lum qildi”, — dedi Erbayev.
“Tergov chegarani noqonuniy kesib o‘tish dalillarini taqdim etdi. Biz bunga ishondik, chunki O‘zbekiston tomoni ham Jamg‘irchiyevga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atgan”, — dedi u.
AKIpress xabariga ko‘ra, Emil Jamg‘irchiyev 9-yanvar kuni parlamentda matbuot anjumani rejalashtirgan, biroq anjuman o‘tkazilmagan. Keyinroq parlamentga huquq-tartibot idoralari vakillari kelgan, shu vaqt deputat g‘oyib bo‘lgan. Xabar qilinishicha, hibsga olishga urinish chog‘ida Jomgirchiyev parlament binosining ikkinchi qavat oynasidan sakrab qochib ketgan.
Salim Abduvaliyevni so‘roq qilish
10-yanvar kuni Jogorku Kenesh yig‘ilishida Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi Qamchibek Tashiyev Emil Jamg‘irchiyevga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilganidan so‘ng tergovchilar va tezkor xodimlar O‘zbekistonga borib, o‘zbekistonlik hamkasblar bilan birgalikda avvalroq boshqa jinoiy ish bo‘yicha hibsga olingan tadbirkor Salim Abduvaliyevni so‘roq qilishganini ma’lum qildi.
Salim Abduvaliyev. Foto: Jahongir Latipov / YouTube.Salim Abduvaliyev. Foto: Jahongir Latipov / YouTube.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Abduvaliyev Jamg‘irchiyev undan yordam va “Qirg‘izistonda tartib o‘rnatishni” so‘ragani to‘g‘risida ko‘rsatma bergan. Ammo Abduvaliyev Qirg‘iziston ishiga aralasha olmasligini aytgan.
“Bundan tashqari, u Jamg‘irchiyev Salimboyning yordamchisini “chuv tushurgani”ni aytdi. Yordamchi ham guvohlik berdi. Jamg‘irchiyev bir necha kun mehmonxonasida yashab, pul to‘lamay g‘oyib bo‘lgan. Shu bois O‘zbekistonda unga nisbatan ikkita jinoiy ish qo‘zg‘atilgan: birinchisi firibgarlik, ikkinchisi davlat chegarasini noqonuniy kesib o‘tganlik uchun”, — dedi Tashiyev.
Muhokama chog‘ida deputat Suyunbek Omurzoqov Salim Abduvaliyev kimligini so‘radi.
“Siz javobini hamma biladigan savol beryapsiz”, — deb javob berdi Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari.
“Bilaman. Hamkasbimiz hammamizni sharmanda qildi. […] Salim boyvachcha O‘zbekistondagi uyushgan jinoiy guruh yetakchilaridan biri. U yaqinda hibsga olingan. Bularning barchasi materiallarda ko‘rsatilishi kerak. Shunaqasi ham bo‘ladimi? Boshqa davlatning uyushgan jinoiy guruhi yetakchisiga borib, yordam so‘rash… Buni boshqacha tushunishimiz mumkin. Nega ular uyushgan jinoiy guruhlarga murojaat qilishadi? Muammoni hal qilish uchun. Biz Emil Jamg‘irchiyevni juda qo‘llab-quvvatladik, lekin u noto‘g‘ri ish qilgani ma’lum bo‘ldi. Biz unga kelib, hammasi noto‘g‘ri bo‘lsa, bizga aytishini ma’lum qildik. „Toza“ bo‘lganida, kelib javob berishi kerak edi”, — deydi Suyun Omurzoqov.
Eslatib o‘tamiz, qo‘lga olingan tadbirkor Salim Abduvaliyevga nisbatan noqonuniy qurol-yarog‘ savdosi bo‘yicha qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi tanlangan.

Правоохранительные органы Узбекистана и Кыргызстана совместно допрашивали предпринимателя Салима Абдувалиева, известного по прозвищу «Салимбай», в рамках уголовного дела против депутата Жогорку Кенеша (парламента) Кыргызстана Эмиля Жамгырчиева. Об этом сообщает информагентство АКИpress.
Чем известен Эмиль Жамгырчиев
По данным 24.kg, в 2020 году бывшего чиновника Финансовой полиции Кыргызстана, ныне депутата парламента Эмиля Жамгырчиева и экс-руководителя аппарата правительства Бактыбека Калмуратова обвиняли в получении взятки от бизнесмена за положительное решение вопросов об уголовном деле о контрабанде. Потерпевший Эмир Эмильканов отказался от претензий к обвиняемым. Первомайский районный и Бишкекский городской суды оправдали обоих фигурантов за отсутствием состава преступления.
6 декабря 2022 года Генпрокуратура обратилась в Верховный суд с ходатайством отменить оправдательный приговор Эмилю Жамгырчиеву. 26 декабря Госкомитет нацбезопасности сообщал, что депутат объявлен в розыск, однако вскоре явился сам, выяснилось, что он брал неоплачиваемый отпуск по уходу за отцом. В итоге в январе 2023 года Верховный суд направил дело на доследование по вновь открывшимся обстоятельствам.
По данным другого депутата кыргызстанского парламента Алишера Эрбаева, против Жамгырчиева возбудили уголовное дело по обвинению в незаконном пересечении кыргызско-узбекской границы в декабре 2022 года. Тогда, по его словам, Жамгырчиев приехал в Ташкент, чтобы встретиться с Салимом Абдувалиевым.
«После встречи Жамгырчиев, чтобы скрыть своё незаконное пересечение границы, 16 декабря 2022 года тайно пересёк границу и вернулся в Бишкек. Узбекистан возбудил по этому факту уголовное дело, и Жамгырчиев был объявлен в розыск. Проведён обыск в номере отеля, где временно останавливался Эмиль Жамгырчиев, где обнаружили фальшивое удостоверение. Кроме того, профильные госорганы Кыргызстана сообщили, что депутат законным путём ни разу не пересекал кыргызско-узбекскую границу», — отметил Эрбаев.
«Следствие представило доказательства о незаконном пересечении границы. Мы поверили, так как узбекская сторона тоже возбудила уголовное дело в отношении Жамгырчиева», — рассказал он.
По данным АКИpress, Эмиль Жамгырчиев 9 января созвал пресс-конференцию в парламенте, но не провёл её. Позже в парламент пришли представители правоохранительных органов, но депутат пропал. Сообщается, что во время попытки задержания Жамгырчиев сбежал, выпрыгнув из окна второго этажа здания парламента.
Допрос Салима Абдувалиева
10 января на заседании Жогорку Кенеша председатель Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчыбек Ташиев сообщил, что после возбуждения уголовного дела в отношении Эмиля Жамгырчиева следователи и оперативники поехали в Узбекистан и совместно с узбекскими коллегами допросили предпринимателя Салима Абдувалиева, который ранее был задержан по другому уголовному делу.
Салим Абдувалиев. Фото: Jahongir Latipov / YouTube.Салим Абдувалиев. Фото: Jahongir Latipov / YouTube.
По его словам, Абдувалиев дал показания, что Жамгырчиев приезжал, «просил у него помощи, просил навести порядок в Кыргызстане». Но Абдувалиев ответил, что не может вмешиваться в дела Кыргызстана.
«Кроме того, он говорит, что Жамгырчиев „кинул“ помощника Салимбая. Показания дал и помощник. Жамгырчиев несколько дней жил в его гостинице и скрылся, не заплатив. Поэтому в Узбекистане есть два уголовных дела в его отношении: первое — по мошенничеству, второе — по незаконному пересечению госграницы», — сказал Ташиев.
Во время обсуждения депутат Суйунбек Омурзаков спросил, кто такой Салим Абдувалиев.
«Вы задаёте вопрос, зная всё», — ответил глава ГКНБ.
«Я знаю. Наш коллега позорит всех нас. […] Салим бойвачча — один из лидеров ОПГ (организованной преступной группировки — ред.) Узбекистана. Его недавно задержали. Это все надо указать в материалах. Как так можно? Ехать к лидеру ОПГ другой страны и просить помощи… Мы можем это расшифровать по-другому. Зачем обращаются к ОПГ? Чтобы решить вопрос. Мы так поддерживали Эмиля Жамгырчиева, но, оказывается, он делал неправильные вещи. Мы говорили ему, чтобы он пришёл и сказал, если все это неправильно. Если бы он был чист, должен был прийти и ответить», — заявил Суйун Омурзаков.
Напомним, задержанному предпринимателю Салиму Абдувалиеву была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу в рамках дела о незаконном обороте оружия.