Samarqand viloyati mahallalaridagi ikki nafar hokim yordamchilari — 1990-yilda tug‘ilgan X.E. va B.V. (1975-yil) pora olganlikda gumonlanib qo‘lga tushdi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ular jinoiy til biriktirib, hokimlik zaxirasida bo‘lgan “Siyob” kanali yaqinida bo‘sh turgan 3,5 sotix yer maydonini auksionga qo‘yish va yutishda yordam berish uchun mahalliy fuqarodan 1300 dollar talab qilgan. Prezidentning 2021-yil 3-dekabrdagi farmoniga asosan yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun yer maydoni ajratilishi bunda bahona bo‘lgan.
Hokim yordamchilari bo‘lajak kimoshdi savdosi “g‘olibi”ga tuman hokimligidagi do‘stlari orqali yerning kadastr hujjatlarini tayyorlashda yordam berishni va’da qilgan. Ular 1000 dollar miqdoridagi bo‘nakni berayotgan vaqtida ushlangan. Operatsiya Davlat xavfsizlik xizmatining hududiy boshqarmalari va Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti tomonidan o‘tkazilgan.
Boshqa holatlar
Samarqand davlat universiteti matematika fakulteti tyutori T.A. (1975-yil) 3000 dollarni olayotgan vaqtda qo‘lga tushdi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u mahalliy fuqarolarning (ularning soni ko‘rsatilmagan) mehnat faoliyatlariga 20 yillik ish staji qo‘shib, nafaqaga chiqarib berish maqsadida Pensiya jamg‘armasining viloyat bo‘limi mansabdor shaxslari bilan til biriktirgan.
Yana bir holatda esa Jizzax viloyatida yashovchi 1994-yilda yashovchi O‘.M. Navoiy kon-metallurgiya kombinatidagi tanishlari orqali (ularning soni ko‘rsatilmagan) fuqaroga “Marjonbuloq” va “Zarafshon” oltin konlaridan biriga ishga joylashishda yordam berishni va’da qilgan. Buning uchun u 2000 dollar talab qilgan va pulni olganidan keyin qo‘lga tushgan.

Два помощника хокимов в махаллях Самаркандского района — Х. Э. (1990 года рождения) и Б. В. (1975) — задержаны по подозрению в получении взятки. Об этом сообщает пресс-служба СГБ Узбекистана.
По данным следствия, они, вступив в преступный сговор, потребовали от местного жителя 1300 долларов США за то, что выставят на аукцион 3,5 сотки свободных земель у канала Сиаб, находящихся в резерве хокимията, и помогут ему выиграть. Предлогом должно было стать выделение земли в целях поддержки молодёжного предпринимательства согласно указу президента от 3 декабря 2021 года.
Помощники хокимов обещали будущему «победителю» аукциона помочь с оформлением кадастровых документов на землю через знакомых в районном хокимияте. Их задержали при передаче аванса в размере 1000 долларов. Операцию провели областные управления СГБ и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями Генеральной прокуратуры.
коррупция, происшествия
Тьютор факультета математики Самаркандского госуниверситета Т. А. (1975) был задержан при получении 3000 долларов. Согласно следствию, он вступил в сговор с должностными лицами областного отделения Пенсионного фонда с целью прибавить местным жителям (их количество не уточняется) 20 лет стажа к трудовой деятельности при выходе на пенсию.
Ещё в одном случае житель Джизакской области У. М. (1994) обещал другому жителю через знакомых на Навоийском горно-металлургическом комбинате помочь устроиться на работу на золотой рудник — «Марджанбулак» или «Зарафшан». За это он потребовал 2000 долларов, при получении которых был задержан.