Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (DABA) “O‘zbekiston shampani” aksiyadorlik jamiyatidagi davlat ulushini sotish bo‘yicha kelishuvga erishilganini ma’lum qildi.
Shampan, ko‘piklanadigan va gazli vinolar ishlab chiqaruvchi zavodning 51,48 foizlik davlat ulushi 2021-yil iyul oyida, keyin esa 2022-yil avgustida sotuvga qo‘yilgan.
Beshta kompaniya mazkur aktivga qiziqish bildirgan va ulardan to‘rttasi keyingi bosqichga o‘tgan. DABA ma’lumotlariga ko‘ra, Euro Pack MCHJ da’vogarlar orasida eng yuqori narx — 72 milliard so‘mni taklif qilgan va auksionda g‘olib chiqqan.
Xaridor, shuningdek, sotib olish to‘loviga qo‘shimcha ravishda 2024−2025-yillarda korxonani rivojlantirish uchun 18,5 million dollar miqdorida investitsiya kiritish, ishlab chiqarish quvvatlarini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish, konyak spirtini ishlab chiqarish uskunasini va saqlash uchun dub bochkalarini o‘rnatish majburiyatini oladi. Shu bilan birga, gastronomik turizmni rivojlantirish, korxona hududida restoran va degustatsiya zali, Parkent tumanida uzumchilik plantatsiyasini tashkil etish hamda vinoturizm maskanini barpo etish kabi majburiyatlarni o‘z zimmasiga oladi.
“O‘zbekiston shampani” kompaniyasi haqida
Kompaniya (1942-yilda tashkil etilgan) o‘zini shampan, ko‘piklanadigan va gazli ishlab chiqarish bo‘yicha yagona ixtisoslashgan zavod sifatida ko‘rsatadi.
2020-yilda ishlab chiqarish quvvati yiliga 788 ming dekalitr alkogolli mahsulotlarni, quvvatdan foydalanish esa 62 foizni tashkil etgan. Mahsulotning asosiy hajmi ichki bozorda sotiladi, bir qismi Hindiston, Koreya va Mo‘g‘ulistonga ham eksport qilinadi.
Zavod o‘zining xomashyo bazasiga ega va Portugaliya, Rossiya va Fransiyadan import qilingan xomashyodan ham foydalanadi. Xodimlarning umumiy soni 200 dan ortiq kishini tashkil etadi.
2020-yilda uning daromadlar 65,6 mlrd so‘m, 2021-yilda 58,8 mlrd so‘mni tashkil etgan. Sof foyda 2020-yildagi 2 mlrd so‘mdan 2022-yilda 5,87 mld so‘mga oshgan.
даба, davlat активи, o‘zбекистон shampani, хусусийлаштириш
Euro Pack 2012-yilda tashkil etilgan, 2014-yil may oyida Toshkentda ro‘yxatga olingan. U alkogol mahsulotlar uchun kerakli bo‘lgan shisha va plastik idishlarni ishlab chiqaruvchi korxona hisoblanadi. Shuningdek, mahsulotlarni dekorativ pardozlash (bo‘yash va vakuumli metallizatsiya) yo‘nalishida ham faoliyat yuritadi.
Kompaniya muassislari sifatida Ilhom Erkinovich Abbosov va Dmitriy Anatolevich Vasilev (har biri 50 foizdan) ko‘rsatilgan.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана сообщило о согласовании продажи госпакета акций в «Узбекистон шампани».
Госдолю 51,48% в заводе по производству шампанских, игристых и газированных вин выставляли на продажу в июле 2021 года, а затем в августе 2022 года.
К активу проявили интерес пять компаний, в следующий этап прошли четыре из них. По данным АУГА, в итоге ООО Euro Pack предложило самую высокую цену среди претендентов в 72 млрд сумов и выиграло торги.
Покупатель также обязуется в 2024—2025 годах инвестировать 18,5 млн долларов на развитие предприятия, включая реконструкцию и модернизацию производственных мощностей, установку оборудования по производству коньячного спирта и дубовых бочек для их хранения. Для развития гастрономического туризма планируется организовать ресторан и дегустационный зал на территории завода, виноградную плантацию в Паркентском районе и создать центр винного туризма.
О компании «Узбекистон шампани»
Компания позиционирует себя как единственный специализированный завод по производству шампанских, игристых и газированных вин (основан в 1942 году).
Производственные мощности в 2020 году оценивались в 788 тысяч декалитров алкогольной продукции в год, а загрузка мощностей — на 62%.
Основной объем выпускаемой продукции продавался на внутреннем рынке. Часть продукции экспортировалась в Индию, Корею, Монголию.
Компания обладает собственной сырьевой базой, а также использует импортное сырье из Португалии, России, Франции.
Общая численность сотрудников составляла более 200 человек.
Выручка за 2020 год — 65,6 млрд сумов, за 2021 год — 58,8 млрд сумов. Чистая прибыль выросла с 2 млрд сумов в 2020 году до 5,87 млрд сумов в 2022 году.
o'zbekiston shampani, ауга, госактив, приватизация, узбекистон шампани
Euro Pack основана в 2012 году (зарегистрирована в мае 2014 года в Ташкенте). Является промышленной многопрофильной компанией, специализирующейся на производстве укупорочных изделий для вино-водочной промышленности, со своими мощностями в изготовлении пластиковых комплектующих литьём под давлением.
Также освоено направление по декоративной отделке (покраска и вакуумная металлизация) как собственных изделий, так и изделий заказчика.