2021-yilda sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirish maqsadida MCHJ shaklida tashkil etilgan IT-Med davlat muassasasi tugatilmoqda. Bu prezidentning 28-dekabrdagi sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirishni jadallashtirish to‘g‘risidagi qarorida ko‘zda tutilgan.
IT-Med Raqamli sog‘liqni saqlash platformasini tayyorlashi kutilgan edi. 2024-yil 1-yanvardan O‘zbekistondagi barcha tibbiyot va farmatsevtika tashkilotlari, jumladan, dorixonalar majburiy tartibda portalga ulanishni boshlashi kerak edi. Bu mexanizm majburiy tibbiy sug‘urta tizimini joriy etish maqsadida ishlab chiqilgandi.
Endilikda yangi qaror bilan tugatilayotgan IT-Med`ning vazifa va funksiyalari UZINFOCOM Davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yagona integratoriga topshirildi. IT-Med`ning amaldagi loyihalari bo‘yicha huquq va majburiyatlari ham to‘liq unga o‘tadi.
Shu munosabat bilan UZINFOCOM yagona integratoriga qo‘shimcha vazifalar yuklangan:
• xalqaro tajriba asosida sog‘liqni saqlash tizimida biznes jarayonlarini raqamlashtirish orqali optimallashtirish va soddalashtirish;
• “Elektron sog‘liqni saqlash” axborot tizimlarini yagona kompleksini joriy etish va qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, ularning boshqa davlat organlarining axborot tizimlari bilan integratsiyasini ta’minlash;
• tibbiyot va farmatsevtika sohasida raqamli texnologiyalar hamda kommunikatsiyalar siyosati va standartlarini joriy etish;
• sog‘liqni saqlash sohasidagi axborot tizimlarini rivojlantirish, xorijiy moliya tashkilotlari tomonidan moliyalashtiriladigan loyihalarning texnik-iqtisodiy parametrlarini, konsepsiyalarini ishlab chiqish.
Davlat budjetidan sog‘liqni saqlash sohasini raqamlashtirish uchun mablag‘ ajratish davom ettiriladi.
Hujjatda qayd etilishicha, hozirda Raqamli sog‘liqni saqlash platformasini ishlab chiqish davom etmoqda, buning uchun mablag‘ Germaniyaning KfW banki tomonidan ajratilgan. Loyihaning umumiy qiymati — 58,2 million yevro, KfW shundan 45 millionini kredit, yana 5,5 millionini grant ko‘rinishida taqdim etgan, hukumat ishtiroki esa 7,7 million yevroni tashkil etadi.
Avval belgilanganidek, O‘zbekistondagi barcha tibbiyot va farmatsevtika tashkilotlari, jumladan, dorixonalar ham Raqamli sog‘liqni saqlash platformasiga majburiy tartibda ulanishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, 2025-yil 1-yanvardan boshlab raqamli sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish va saqlab turish maqsadida platformada qayd etilgan har bir sug‘urta va boshqa holatlar bilan bog‘liq ma’lumotlarni ishlash va qayta ishlash uchun yagona integratorga Davlat tibbiyot sug‘urtasi jamg‘armasidan davlat tibbiyot muassasalariga to‘lanadigan mablag‘ning 0,3 foizi miqdorida komissiya to‘lovi ajratiladi.
Farmonda sog‘liqni saqlash axborot tizimlarini ishlab chiqish va joriy etish muddatlari belgilangan:
• Birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari axborot tizimi — 2025-yil fevral;
• Elektron shifoxona” axborot tizimi — 2025-yil fevral;
• Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari faoliyatini avtomatlashtirish — 2025-yil sentabr;
• Sog‘liqni saqlash vazirligining mobil ilovasini takomillashtirish — 2024−2025-yillarda;
• Elektron retsept” tizimi: retsept bo‘yicha beriladigan dori vositalari ro‘yxati hamda davlat va xususiy dorixonalarni ushbu tizimga ulash tartiblarini tasdiqlash — 2024-yil iyun, ushbu tizimni dorixonalarda joriy etish — bosqichma-bosqich 2024−2025-yillarda;
• Ftiziatriya kasalliklarining yagona elektron reyestri — 2024-yil dekabr;
• Onkologik kasalliklarga chalingan bemorlarning elektron ro‘yxatini yuritishga mo‘ljallangan “Cancer-reyestr” axborot tizimi: tizimni ishlab chiqish — 2024-yil oktabr, tizimni ishga tushirish — 2024−2025-yillar davomida;
• “Laboratoriya” axborot tizimi — 2024−2025-yillar davomida;
• Tibbiyot xodimlarini kompyuter savodxonligi va axborot tizimlari bilan ishlashga o‘qitish — 2024-yil noyabr;
• Ona va bola salomatligi pasportining elektron tizimi — 2024-yil sentabr;
• Nefrologik kasalliklarga chalingan bemorlar reyestri va gemodializ uchun sarflov materiallari monitoringi yuritiladigan axborot tizimi — 2024-yil dekabr;
• Mushak atrofiyasi tashxisi qo‘yilgan bolalar reyestri va sarflov materiallari monitoringi axborot tizimi — 2024-yil dekabr;
• Buyrak va jigar bo‘lagi hamda gematopoetik suyak ko‘migi o‘zak hujayralari transplantatsiya qilingan bemorlar reyestri va sarflov materiallari monitoringi axborot tizimi — 2024-yil dekabr;
• Yagona portalda dori vositalari va ularning analoglari to‘g‘risida ma’lumot olish imkoniyati — 2024-yil iyul.

Государственное учреждение IT-Med, созданное в 2021 году в форме ООО для цифровизации системы здравоохранения, ликвидируется. Об этом говорится в постановлении президента Узбекистана от 28 декабря по ускорению цифровизации системы здравоохранения.
Ожидалось, что IT-Med подготовит Единую платформу информационной системы здравоохранения. С 1 января 2024 года к ней должны были начать подключать все медицинские и фармацевтические организации Узбекистана, в том числе аптеки, в обязательном порядке. Этот механизм разрабатывался для внедрения системы обязательного медицинского страхования.
Теперь же новым постановлением задачи и функции ликвидируемого IT-Med возлагаются на Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM. Ему также полностью передаются права и обязательства по текущим проектам IT-Med.
В этой связи единому интегратору UZINFOCOM определены дополнительные задачи:
• оптимизация и упрощение путём цифровизации бизнес-процессов в системе здравоохранения на основе международного опыта;
• внедрение и поддержка единого комплекса информационных систем «Электронное здравоохранение», а также обеспечение его интеграции с информационными системами других государственных органов;
• внедрение политики и стандартов цифровых технологий и коммуникаций в сфере медицины и фармацевтики;
• развитие информационных систем в сфере здравоохранения, разработка технико-экономических параметров, концепций проектов, финансируемых зарубежными финансовыми организациями.
Из государственного бюджета продолжат выделять средства по цифровизации сферы здравоохранения.
В документе отмечается, что сейчас продолжается разработка Платформы цифрового здравоохранения, средства на которую выделил германский банк KfW. Общая стоимость проекта — 58,2 млн евро, из них 45 млн KfW предоставил в качестве займа, ещё 5,5 — в виде гранта, а участие правительства Узбекистана составит 7,7 млн евро.
Как и прежде, ожидается, что к Платформе цифрового здравоохранения будут подключать все медицинские и фармацевтические организации Узбекистана, в том числе аптеки, в обязательном порядке.
При этом с 1 января 2025 года для развития и содержания системы цифрового здравоохранения единому интегратору UZINFOCOM для обработки данных, связанных с каждым зарегистрированным на платформе случаем медицинского страхования, выделяется комиссионный платёж в размере 0,3% средств, выплачиваемых государственным медицинским учреждениям из Государственного фонда медицинского страхования.
Постановлением назначены сроки разработки и внедрения информационных систем здравоохранения:
• Информационная система первичных медико-санитарных учреждений — февраль 2025 года;
• Информационная система «Электронная больница» — февраль 2025 года;
• Автоматизация работы республиканских специализированных научно-практических медицинских центров — сентябрь 2025 года;
• Улучшение мобильного приложения Минздрава — в 2024—2025 годах;
• Система «Электронный рецепт»: утверждение списка отпускаемых по рецепту лекарств и подключение государственных и частных аптек к этой системе — июнь 2024 года, запуск в работу этой системы в аптеках — поэтапно в 2024—2025 годах;
• Единый электронный реестр фтизиатрических пациентов — декабрь 2024 года;
• Информационная система «Cancer-регистр» для ведения списка пациентов с онкологическими заболеваниями: формирование списка — октябрь 2024 года, запуск системы — в течение 2024−2025 годов;
• Информационная система «Лаборатория» — в течение 2024−2025 годов;
• Обучение медицинского персонала компьютерной грамотности и работе с информационными системами — ноябрь 2024 года;
• Электронная система паспортов здоровья матери и ребёнка — сентябрь 2024 года;
• Инфосистема с реестром пациентов с нефрологическими заболеваниями и мониторингом расходных материалов для гемодиализа — декабрь 2024 года;
• Инфосистема с реестром детей с диагнозом «Мышечная атрофия» и мониторингом расходных материалов для лечения — декабрь 2024 года;
• Инфосистема с реестром пациентов с трансплантацией части почки и печени, а также гемопоэтических стволовых клеток костного мозга и мониторингом расходных материалов — декабрь 2024 года;