28-dekabr kuni Uzbekistan Airways milliy aviakompaniyasi yil boshidan buyon 5 millioninchi yo‘lovchini tashdi. Bu tashuvchining butun faoliyati davomidagi rekord yillik ko‘rsatkichdir.
Besh millioninchi yo‘lovchi Moskva-Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha HY604 reysida ro‘yxatga olindi, deb xabar qildi kompaniya matbuot xizmati. Parvoz davomida samolyot bortida aviakompaniya nomidan yubiley yo‘lovchi Dilshoda Turg‘unovani qutlagan samolyot sardorining tabrik so‘zi eshitildi.
uzbekistan airways
O‘zbekiston poytaxti aeroportiga yetib kelganida uni Uzbekistan Airways milliy aviakompaniyasi vakillari, jumladan, kompaniya rahbariyati tantanali ravishda kutib oldi. Unga esdalik sovg‘alari va Uzbekistan Airways`ning 75 ta muntazam yo‘nalishlaridan istalgan vaqtda biznes-klassda parvoz qilish uchun sertifikat topshirildi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, 2023-yilda aviakompaniya 32 mingdan ortiq reyslarni amalga oshirgan (2022-yilda — 28 127 ta, o‘sish 16 foiz). O‘tgan yili 4,2 million yo‘lovchi tashilgan. Bundan tashqari, joriy yilda 50 ming tonnadan ortiq yuk, jumladan, 30 ming tonnadan ziyodi yo‘lovchi samolyotlarida (o‘sish 7 foiz) tashildi.
10 ta yangi muntazam yo‘nalishlar qatnay boshladi. Kompaniyaning samolyot parki beshta Airbus A320neo va ikkita L-410, shuningdek, uchta ATR-72 (Silk Avia`ning Uzbekistan Airways tarkibiga o‘tishi) bilan to‘ldirildi.

Компания Uzbekistan Airways 28 декабря перевезла 5-миллионного пассажира с начала года. Это рекордный годовой показатель за всё время работы перевозчика.
Пятимиллионный пассажир оказался зарегистрирован на рейсе HY604 по маршруту Москва-Ташкент, сообщила пресс-служба компании. Во время полёта на борту самолёта прозвучало поздравление командира воздушного судна, который от имени авиакомпании приветствовал юбилейного пассажира — Дильшоду Тургунову.
По прилёте в аэропорт столицы Узбекистана её торжественно встретили представители Uzbekistan Airways, включая руководство компании. Девушке были вручены памятные подарки и сертификат на перелёт бизнес-классом по любому из 75 регулярных направлений Uzbekistan Airways.
По предварительным расчётам, в 2023 год авиакомпания выполнила более 32 тысячи авиарейсов (в 2022 году — 28127, рост на 16%). В прошлом году было перевезено 4,2 миллиона пассажиров. Кроме того, в этом году перевезено более 50 тысяч тонн грузов, в том числе на пассажирских воздушных судах — свыше 30 тысяч тонн (рост на 7%).
Было запущено 10 новых регулярных направлений. Самолётный парк компании пополнился пятью Airbus А320neo и двумя L-410, а также тремя ATR-72 (с переходом Silk Avia в состав Uzbekistan Airways).