23-noyabr kuni Toshkent shahri hokimi vazifasini bajaruvchi Shavkat Umurzoqov keksa avlod vakillarini qo‘llab-quvvatlash uchun pul ajratish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
Unda aytilishicha, xalq deputatlari kengashining o‘tgan yil 22-apreldagi qarori bilan (ushbu hujjatni topib bo‘lmadi) “Nuroniy” jamg‘armasining poytaxt bo‘limiga “Otalar choyxonasi”, “Uch avlod uchrashuvi”, “Buvijonlar maktabi” va boshqa shu kabi uchrashuvlar, bir piyola choy ustida suhbat, taqdirlash va boshqa tadbirlarni o‘tkazish uchun 10 milliard so‘m ajratilgan.
Hokim davlat rahbarining 2023-yil 11-martdagi “Keksa avlod vakillarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash hamda ularning ijtimoiy faolligini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 9-apreldagi topshiriqlari ijrosini ta’minlash maqsadida II chorakda budjet daromadlarining ortig‘i bilan bajarilgan qismidan yana 500 million so‘m ajratish bo‘yicha topshiriq berdi.
Joriy yilning 22-iyun kuni kengash tomonidan ham ushbu maqsadlar uchun 1 mlrd so‘m yo‘naltirilgandi.
Prezidentning 2023-yil 11-martdagi qarori bilan keksalar, o‘rta avlod vakillari va yoshlar o‘rtasida “Uch avlod uchrashuvi” tadbirlarini tashkil etish belgilangan.

Исполняющий обязанности хокима Ташкента Шавкат Умурзаков 23 ноября подписал решение о выделении денег на поддержку представителей старшего поколения.
В нем говорится, что решением кенгаша народных депутатов 22 апреля прошлого года (этот документ найти не удалось) уже выделено 10 млрд сумов столичному отделению фонда «Нуроний» на проведение каждый месяц встреч «Otalar choyxonasi» («Чайхана отцов»), «Uch avlod uchrashuvi» («Встреча трёх поколений»), «Buvijonlar maktabi» («Школа бабушек») и других подобных встреч, а также на разговоры за пиалой чая, награждения и другие мероприятия.
Градоначальник поручил выделить ещё 500 млн сумов за счёт перевыполненной части доходов бюджета за второй квартал для «обеспечения исполнения» постановления президента от 11 марта 2023 года «О дополнительных мерах по всесторонней поддержке и повышению социальной активности представителей старшего поколения», вышеуказанного решения кенгаша и поручения Кабинета министров от 9 апреля 2022 года.
22 июня этого года кенгаш на эти цели также направлял 1 млрд сумов.
Организация мероприятий «Встреча трёх поколений» между пожилыми гражданами, представителями среднего поколения и молодёжью была предусмотрена постановлением президента от 11 марта 2023 года.
Напомним, в махалле «Гулобод» в Шайхантахурском районе Ташкента построили «чайхану отцов» после обращения жителя к президенту.