Futbol bo‘yicha O‘zbekiston o‘smirlar terma jamoasi 17 yoshgacha bo‘lgan futbolchilar o‘rtasidagi Jahon chempionatining chorak finalida Fransiya terma jamoasi bilan to‘qnash keladi. Uchrashuv 25-noyabr kuni soat 13:30 da Indoneziyada bo‘lib o‘tishi kerak.
Chorshanba kuni o‘zbekistonliklar angliyalik tengqurlarini 2:1 hisobida mag‘lub etdi (bosh murabbiy Jamoliddin Rahmatullayev qizil kartochka oldi), fransuzlar Senegalni penaltilar seriyasida mag‘lub etdi — 0:0 (5:3).
Ammo Fransiya terma jamoasi o‘z tarkibiga avvalroq Niger U-17 terma jamoasida to‘p surgan hujumchi Yanis Issufuni jalb etgani uchun o‘smirlar o‘rtasidagi jahon chempionatidan diskvalifikatsiya qilinishi mumkin, deb xabar bermoqda Foot Mercato.
Forvard Niger terma jamoasi safida jahon chempionati saralash bosqichidan o‘rin olgan G‘arbiy Afrika futbol ittifoqi turnirida to‘p surgan. Shunday qilib, Issufu bir turnirda ikki xil jamoada o‘ynadi, bu esa Xalqaro futbol federatsiyasi (FIFA) tomonidan taqiqlangan.
Agar Fransiyaning raqiblari norozilik bildirsa, FIFA diskvalifikaciyaga qaror qilishi mumkin. Sport News Africa nashrining yozishicha, guruh bosqichida fransuzlarga qarshi maydonga tushgan Burkina-Faso terma jamoasi federatsiyaga murojaat qilishi mumkin.
Hujumchi jahon chempionatining uchta o‘yinida qatnashib, ikkita golli uzatmani amalga oshirgan. Issufu Senegalga qarshi o‘yinda Fransiya tarkibidan joy olmagan.
Eslatib o‘tamiz, o‘zbekistonliklar guruh bosqichida Maliga yutqazib (0:3), Kanadani mag‘lubiyatga uchratgan (3:0), Ispaniya bilan durang (2:2) o‘ynab, “B” guruhida 4 ochko bilan uchinchi o‘rinni egallagandi. Har bir guruhdan ikkita eng yaxshi jamoa va uchinchi o‘rinni egallagan to‘rtta eng yaxshi jamoa, jumladan, O‘zbekiston ham jahon chempionatining 1/8 final bosqichiga yo‘llanma olgan.
Fransiya o‘z guruhida Burkina-Faso (3:0), Janubiy Koreya (1:0) va AQShni (3:0) mag‘lub etgan.
O‘zbekiston U-17 terma jamoasining eng yaxshi to‘purari Amirbek Saidov (4 ta gol), Fransiyada esa Joan Tinkres (3) bo‘lib turibdi.
Fransiyaning ushbu turnirdagi eng yaxshi natijasi 2001-yilgi jahon chempionatida g‘olib chiqqani bo‘lsa, O‘zbekistonning eng yaxshi natijasi 2011 va 2023-yilgi chorak finalidir.
Chorak finalda quyidagi juftliklar ham ishtirok etadi: Argentina — Braziliya, Mali — Marokash va Ispaniya — Germaniya.

Соперником юношеской сборной Узбекистана по футболу в четвертьфинале чемпионата мира среди игроков до 17 лет стала Франция. Матч состоится 25 ноября в 13:30 в Индонезии.
В среду узбекистанцы обыграли своих сверстников из Англии со счётом 2:1 (при этом главный тренер Жамолиддин Рахматуллаев получил красную карточку), а французы победили Сенегал по пенальти — 0:0 (5:3).
При этом сборную Франции могут дисквалифицировать с юношеского чемпионата мира из-за участия нападающего Яниса Иссуфу, который ранее был заигран за команду Нигера U-17, сообщает Foot Mercato.
Форвард играл за национальную команду Нигера на турнире Западноафриканского футбольного союза, который является частью отбора на чемпионат мира. Таким образом, Иссуфу на одном турнире выступал за две разные команды, что запрещено Международной федерацией футбола (ФИФА).
ФИФА может принять решение о дисквалификации, если соперники сборной Франции подадут протест. Sport News Africa пишет, что команда Буркина-Фасо, выступавшая с французами на групповом этапе, может обратиться в федерацию.
Нападающий принял участие в трёх матчах чемпионата мира и отличился двумя голевыми передачами. Иссуфу не попал в заявку французов в матче против Сенегала.
А вот RMC Sport пишет, что «ФИФА успокоила Францию относительно возможного исхода этого дела, даже несмотря на то, что в прессе некоторые поспешили выдвинуть гипотезу о дисквалификации». Французской сборной «пришлось объясняться, но её положение не ухудшилось, поскольку Буркина-Фасо подала запрос, но не в отведённый срок», сообщает французское радио. ФИФА сообщила RMC Sport, что «изучает» этот вопрос и не может давать «дальнейшие комментарии» на данном этапе.
Напомним, в групповом этапе узбекистанцы проиграли Мали (0:3), победили Канаду (3:0), вырвали ничью у Испании (2:2) и с 4 очками заняли третье место в группе «B». В 1/8 финала чемпионата мира попали по две лучшие команды из каждой группы и четыре лучшие команды, занявшие третьи места, в том числе и Узбекистан.
Франция в своей группе победила Буркина-Фасо (3:0), Южную Корею (1:0) и США (3:0).
Лучшим бомбардиром Узбекистана U-17 является Амирбек Саидов с 4 голами, а у Франции — Жоан Тинкрес (3).
Лучшим результатом Франции на этом турнире является победа на ЧМ в 2001 году, а Узбекистана — четвертьфиналы в 2011 и 2023 годах.
В четвертьфинале также сыграют следующие пары: Аргентина — Бразилия, Мали — Марокко и Испания — Германия.