O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov 22-noyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida bo‘lib o‘tgan hukumat soatida Toshkent shahrida qish mavsumiga tayyorgarlik haqida gapirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘tgan yilning noyabr oyida O‘zbekistonda elektr energiyasi iste’moliga kunlik cheklovlar joriy qilingan.
“Respublika hududida kuniga 10−16 million kVt/soat, anomal sovuq kunlarda esa 20 million kVt/soatgacha cheklovlar kiritildi. Toshkentda [energiya ta’minoti bilan bog‘liq] qanday muammo bor edi? Tabiiy gaz bosimi tushib ketishi oqibatida, ya’ni isitish imkoniyati bo‘lmaganidan keyin ko‘pchilik elektr energiyasini [isitish uchun] yoqdi. So‘ng yuklamani ko‘tara olmay, sim yondi, transformatorlar yondi, podstansiyalarda avariyalar holatlar bo‘ldi”, — dedi u.
Vazir prezidentning 2023-yil 11-martda (PQ-91) qabul qilingan qaroridan ko‘zlangan asosiy maqsad, ayniqsa, Yunusobod va Olmazor tumanlaridagi yirik podstansiyalardan alohida kabellarni boshqa podstansiyalarga to‘g‘ri taqsimlash ekanini ta’kidladi.
Bundan tashqari, aholi gaz ta’minoti tizimiga isitish markazlari (IM) ulangani sababli IM-3 va IM-5 uchun sanoat tarmog‘idan alohida gaz quvurlari tortib kelingan.
“Agar yirik stansiyalarda issiqlik ta’minotini saqlab turish uchun mazut yoqish imkoni bo‘lsa, bu qozonxonalarda gaz bosimi pasayganda bunday imkoniyat bo‘lmagan. Bu qozonxonalar to‘liq ta’mirlanib, mazut yoqishga ham ixtisoslashtirildi. Mazutni saqlash tizimlari yaratildi. Bugungi kunga qadar IM-3 va IM-5`da 2 ming tonnalik mazut zaxirasi yaratildi”, — dedi u.
Mirzamahmudovning so‘zlariga ko‘ra, Chilonzor tumanida 51 ta ko‘p qavatli uy uchun pilot loyiha doirasida Amerikaning Caterpillar kompaniyasining gaz porshenli dvigatelli kogeneratsion bloki qurilgan bo‘lib, u hatto past gaz bosimida ham — 0,3 atmosfera va gaz bosimida ishlay oladi. U ham elektr, ham issiqlik ishlab chiqaradi.
Poytaxtning yana sakkiz tumanida bunday qurilmalarni qurish bo‘yicha davlat-xususiy sheriklik shartnomasi imzolandi, deya qo‘shimcha qildi Energetika vazirligi rahbari.
“Yil oxiriga qadar Toshkent shahrida quvvati 664 MVt-amper va 110 kV kuchlanishli beshta podstansiya, shuningdek, 101 kilometr uzunlikdagi 35 — 110 kV elektr uzatish liniyalari foydalanishga topshiriladi, shuningdek, to‘rtta podstansiya rekonstruksiya qilindi, buning natijasida ularning o‘tkazish quvvati 129 MVt-amperga oshadi… 32,5 km kabellar zamonaviyroq qilib yangilandi”, — dedi u.
Vazirning ta’kidlashicha, anomal sovuq va favqulodda vaziyatlarda harakat qilish algoritmi ishlab chiqilgan, aholi va ijtimoiy soha obyektlarini elektr energiyasi, gaz va issiqlik ta’minotisiz qoldirmaslik maqsadida yirik iste’molchilar (korxona, zavodlar) kerak bo‘lsa, ta’minotdan uziladi.
“O‘tgan yilning 22-noyabr holatiga IESlarimizda 46 ming tonna mazut zaxiramiz bo‘lgan bo‘lsa, hozirgi kunda 340 ming tonnadan ortiq zaxiramiz bor. Ya’ni mazut zaxirasi qilindi, kafolatlangan gaz zaxirasi yaratildi. O‘tgan yili yerosti gaz saqlash omborlaridan ko‘pi bilan 18 million kub metr gaz olishimiz mumkin edi, bugun esa yangi qurilma — kompressor stansiyasi tufayli 40 million kub metrgacha gaz olishimiz mumkin”, — dedi u.
Energetika vazirligi rahbarining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda davlat dasturlari doirasida va mahalliy hokimliklar hisobidan energetika tizimini modernizatsiya qilish uchun davlat budjetidan 14 trillion so‘m sarflangan. Toshkent shahridagi ishlar uchun ham kredit mablag‘lari ajratildi.
Jo‘rabek Mirzamahmudov boshqa hududlarda ham amalga oshirilgan ishlar haqida gapirib, deputatlar savollariga javob berdi. Uning nutqi bilan bu yerda to‘liq tanishish mumkin.
O‘zbekistonda, jumladan, poytaxtda yuzaga kelgan energetika inqirozidan keyin prezident mart oyida “Toshkent shahridagi iste’molchilarni energiya resurslari bilan barqaror ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni imzolagandi. Hujjatga ko‘ra, 2023-yilda Toshkent shahrining elektr ta’minotini yaxshilash maqsadida 35 — 110 kV kuchlanishli elektr tarmoqlarini rivojlantirish loyihasini amalga oshirish rejalashtirilgan. Buning uchun 3,56 trillion so‘m kerak bo‘ladi. Yunusobod city, Tashkent city va boshqa hududlarda yangi podstansiyalar quriladi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati tomonidan Shayxontohur tumanidagi obyektlarni qurish va ta’mirlash uchun 361,6 milliard so‘m mablag‘ ajratilgan.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов во время правительственного часа в Законодательной палате Олий Мажлиса 22 ноября рассказал о подготовке к зимнему сезону в Ташкенте.
По его словам, в ноябре прошлого года вводились ограничения на потребление электроэнергии в Узбекистане, то есть применялись «веерные отключения».
«На территории республики вводились ограничения до 10−16 млн кВт·ч в день, а во время аномальных холодов — до 20 млн кВт·ч в день. В чём была проблема [с энергоснабжением] в Ташкенте? В результате падения давления природного газа и отсутствия возможности для отопления многие включили электроэнергию [для отопления]. Система не выдержала нагрузку и поэтому начали гореть линии электропередачи, трансформаторы, были аварии на подстанциях», — заявил он.
Министр отметил, что основная цель принятого постановления президента от 11 марта 2023 года (ПП-91) — правильное распределение нагрузки, особенно в Юнусабадском и Алмазарском районах, где линии электропередач были переведены на другие крупные подстанции.
Кроме того, теплоцентрали (ТЦ) были подключены к системе газоснабжения населения, поэтому для ТЦ-3 и ТЦ-5 провели отдельные газопроводы из промышленной сети.
«Если на крупных станциях есть возможность сжигать мазут для поддержания теплоснабжения, то в этих котельных нет такой возможности при снижении давления газа. Эти котельные были полностью отремонтированы и специализированы для использования мазута в том числе. Созданы системы для хранения мазута. На сегодняшний день в ТЦ-3 и ТЦ-5 создан резерв мазута по 2000 тонн», — сообщил он.
Мирзамахмудов рассказал, что в Чиланзарском районе в рамках пилотного проекта для 51 многоэтажного дома построена когенерационная установка с газопоршневым двигателем от американской компании Caterpillar, которая работает даже при низком давлении газа до 0,3 атмосфер и вырабатывает одновременно электроэнергию и тепло.
Подписано соглашение государственно-частного партнёрства по строительству таких установок ещё в восьми районах столицы, добавил глава Минэнерго.
«До конца года в Ташкенте будут введены пять подстанций мощностью 664 МВт-ампер и напряжением 110 кВ, а также 101 км линий электропередачи 35 — 110 кВ, а также проведена реконструкция четырёх подстанций, благодаря чему их пропускная мощность увеличится на 129 МВт-ампер… 32,5 км кабелей были обновлены на более современные», — сказал он.
Министр отметил, что разработан алгоритм действий в условиях аномальных холодов и аварийных ситуаций, в случае которых, чтобы не оставить население и социальные объекты без электроэнергии, газа и тепла, при необходимости будут отключаться крупные потребители (предприятия, заводы).
«Если в прошлом году к 22 ноября у нас было в резервах 46 тысяч тонн мазута в республике, то на сегодняшний день — 340 тысяч тонн. То есть создан резерв мазута, создан гарантированный резерв газа. В прошлом году из подземных газохранилищ мы могли максимум получать 18 млн кубометров газа, а сегодня за счёт новой установки, компрессорной станции можно получать до 40 млн кубометров», — сказал он.
По словам главы Минэнерго, на модернизацию системы энергетики в Узбекистане потрачено 14 трлн сумов из госбюджета в рамках государственных программ и за счёт местных хокимиятов. Для работ в Ташкенте также направлялись кредитные средства.
Журабек Мирзамахмудов также рассказал о проделанной работе в других регионах и ответил на вопросы депутатов. Подробнее ознакомиться с его выступлением можно здесь.
После энергокризиса в Узбекистане, в том числе в столице, президент в марте подписал постановление «О мерах по стабильному обеспечению энергоресурсами потребителей в Ташкенте». Согласно документу, в 2023 году планируется реализовать проект развития электросетей напряжением 35 — 110 кВ для улучшения электроснабжения Ташкента. На это потребуется 3,56 трлн сумов. Новые подстанции построят на территории Yunusobod city, Tashkent city и в других районах.
Навоийский горно-металлургический комбинат выделил 361,6 млрд сумов для строительства и ремонта объектов в Шайхантахурском районе.