AQSh, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston Business 5+1 — davlat-xususiy muloqot biznes-platformasini ishga tushirmoqda. Bu haqda AQSh Davlat departamentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha byurosi xabar berdi.
“B5+1 mintaqaviy iqtisodiy integratsiya va islohotlar, davlat-xususiy muloqot, innovatsiyalar va xorijiy investitsiyalar orqali iqtisodiy xavfsizlikni ta’minlaydi”, — deyiladi xabarda.
Xabarda aytilishicha, B5+1 formatidagi birinchi uchrashuv 2024-yilda Olmaotada bo‘lib o‘tadi.
Markaziy Osiyo davlatlari va AQSh rahbarlarining sentabr oyida Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan S5+1 formatidagi sammitida maxsus biznes platforma yaratish bo‘yicha kelishuvga эришилганэди. Platforma S5+1 dasturini to‘ldirishi hamda Markaziy Osiyo va AQSh o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashi kutilmoqda.

США, Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан запускают бизнес-платформу государственно-частного диалога — Business 5+1. Об этом сообщило Бюро Госдепартамента США по делам Южной и Центральной Азии.
«B5+1 способствует экономической безопасности посредством региональной экономической интеграции и реформ, государственно-частного диалога, инноваций и иностранных инвестиций», — говорится в сообщении.
Первое заседание в формате «B5+1» состоится в Алматы в 2024 году, следует из сообщения.
Договорённость о создании специальной бизнес-платформы была достигнута на саммите лидеров стран Центральной Азии и США в формате «C5+1» в сентябре в Нью-Йорке. Платформа, как ожидается, дополнит C5+1 и укрепит экономическое сотрудничество ЦА и США.