2024-yil 1-iyuldan tajriba tariqasida Kogon, Shirin, Yangiyer, Bekobod va Yangiyo‘l shaharlarida ichimlik va oqova suv ta’minoti tizimlari davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida xususiy sektorga berilflb. Tegishli qaror prezident tomonidan 24-oktabr kuni imzolandi.
“O‘zsuvta’minot” aksiyadorlik jamiyati va uning tarkibiga kiruvchi korxonalar negizida 2024-yil 1-aprelga qadar alohida yo‘nalishlar bo‘yicha quyidagi aksiyadorlik jamiyatlari tashkil etiladi:
- ichimlik suvni ishlab chiqarish va magistral tarmoqlar orqali suv yetkazib berish hamda suvni ishlab chiqarish va magistral tarmoqlar bilan bog‘liq bo‘lgan suv obyektlarini rivojlantirish, shuningdek, ekspluatatsiya qilishni ta’minlash bo‘yicha tashkilot;
- ichimlik suv tarmoqlari orqali va transportda iste’molchilarga suv yetkazib berish, oqova suvlarni chiqarib yuborish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish, tegishli tarmoqlarni hamda oqova suv tizimlarini rivojlantirish va ekspluatatsiya qilish bo‘yicha aksiyadorlik jamiyati shaklida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida hududiy ichimlik suv ta’minoti tashkilotlari.
Hujjatga ko‘ra, ichimlik suvi ta’minoti va oqova xizmatlari uchun tariflar ishlab chiqarish tannarxiga kiritilgan xarajatlar, tizimni rivojlantirish xarajatlari, moliyaviy xarajatlar, soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlardan kelib chiqqan holda shakllantiriladi.
Yangi obyektlar va ichimlik suvi ta’minoti va oqova tizimlarini loyihalashda tegishli hududning to‘liq qamrab olish darajasini hisobga olish talabi belgilanadi.
2024-yildan 2026-yilgacha bo‘lgan davrda quyidagi tadbirlar amalga oshiriladi:
- Ichimlik suvi yetib borish qiyin bo‘lgan 813 ta hudud ichimlik suvi bilan ta’minlanadi;
- 124,7 mingta xonadon to‘g‘ridan-to‘g‘ri ichimlik suvi tarmoqlariga ulanadi;
- 130 ta аҳоли punktida ichimlik suvi ta’minoti davlat ijtimoiy buyurtmalarini berish yo‘li bilan amalga oshiriladi;
- 792 ming iste’molchi ichimlik suvi hisoblagichlari bilan jihozlanadi.
Hujjatda ichimlik suv ta’minoti va oqova suvlarni chiqarib yuborish sohasidagi loyihalar doirasida xarid qilinadigan maxsus texnikalar, uskunalar va transport vositalari 2027-yil 1-yanvarga qadar utilizatsiya yig‘imidan ozod etilishi ham nazarda tutilgan.

С 1 июля 2024 года в качестве эксперимента системы питьевого водоснабжения и канализации в городах Каган, Ширин, Янгиер, Бекобод и Янгиюль будет передано частному сектору на основе государственно-частного партнёрства. Соответствующее постановление 24 октября подписал президента Узбекистана.
На базе оператора питьевого водоснабжения АО «Узсувтаминот» и предприятий, входящих в его состав, до 1 апреля 2024 года будут созданы региональные организации по отдельным направлениям:
• региональные организации магистрального водоснабжения в форме акционерного общества — по производству питьевой воды, поставкам воды по магистральным сетям, развитию и обеспечению эксплуатации водных объектов, связанных с производством воды и магистральными сетями;
• региональные организации питьевого водоснабжения в форме акционерного общества в Каракалпакстане, областях и Ташкенте — по оказанию услуг поставки воды потребителям по сетям питьевого водоснабжения и транспортом, канализации, а также развитию и эксплуатации соответствующих сетей и систем канализации.
Согласно документу, тарифы на услуги питьевого водоснабжения и канализации будут формироваться исходя из затрат, включённых в себестоимость продукции, затрат на развитие системы, финансовых затрат, налогов и других обязательных платежей.
При проектировании новых объектов и систем питьевого водоснабжения и канализации будет установлено требование учёта степени полного охвата соответствующей территории.
В период с 2024 по 2026 годы будут реализованы следующие мероприятия:
• 813 районов с труднодоступным питьевым водоснабжением будет обеспечено питьевой водой;
• 124,7 тысячи домохозяйств будут напрямую подключены к сетям питьевого водоснабжения;
• в 130 населённых пунктах будет налажено питьевое водоснабжение путём оформления государственных социальных заказов;
• 792 тысячи потребителей будут снабжены счётчиками для питьевой воды.
Документ также предусматривает освобождение от утилизационного сбора специальной техники, оборудования и транспортных средств, приобретаемых в рамках проектов в сфере питьевого водоснабжения и отведения сточных вод, до 1 января 2027 года.