Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-oktabr kuni yig‘ilish o‘tkazdi, unda bog‘ va tok qator oralariga ekin ekish tadbirlariga to‘xtalib o‘tdi, deya xabar bermoqda davlat rahbari matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, O‘zbekistonda 331 ming gektar bog‘ va 153 ming gektar tokzor bor. Ularda qator oralaridagi yerlarga piyoz, sarimsoq, sabzi, bahor oylarida yeryong‘oq, kartoshka, pomidor va bodring ekilsa, bozorlarimizga qo‘shimcha mahsulot, aholiga daromad bo‘ladi, deyiladi xabarda.
Yil yakunigacha 92 ming gektarga to‘qsonbosti usulida sabzavotlar ekish, bunga urug‘lik va suv yetkazib berish chora-tadbirlari belgilandi. Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimidagi ilmiy-tadqiqot institutlari iqlimga mos ekin turlari, agrotexnikasi bo‘yicha ilmiy tavsiyalar berib boradi.
Prezident belgilangan chora-tadbirlar suv xo‘jaligi sohasining barqaror ishlashi va oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlashga, pirovardida xalq farovonligini oshirishga qaratilgani qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyev avval ham bir necha bor bog‘ va uzumzorlarning qator oralariga ekin ekish muhimligiga e’tibor qaratgan.
Eslatib o‘tamiz, prezidentning 2023-yil 12-apreldagi qarori bilan O‘zbekistonda fermer xo‘jaliklari dalalari chetlari bo‘ylab foydalanilmayotgan qariyb 60 ming gektar yerdan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish, parranda boqish va asalari uyasi joylashtirish aytilgandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23 октября провёл совещание, на котором обсудил посадку сельскохозяйственных культур в междурядьях виноградников и садов, сообщает пресс-служба главы государства.
Как отмечается, в стране имеется 331 тысяча гектаров садов и 153 тысячи гектаров виноградников. «Если на полях между рядами посадить лук, чеснок, морковь, арахис, картофель, помидоры и огурцы, это будет дополнительным источником насыщения рынков и дохода для населения», — говорится в сообщении.
До конца года в областях планируется посадить овощи на 92 тысячах гектарах виноградников и садов методом «90 дней», определены меры по доставке семян и воды. Научно-исследовательские институты в системе Министерства сельского хозяйства предоставят научные рекомендации по выбору соответствующих климату видов культур и агротехники.
Президент отметил, что эти меры направлены на обеспечение устойчивой работы водохозяйственной сферы и укрепление продовольственной безопасности, «в конечном итоге — на повышение благосостояния нашего народа».
Шавкат Мирзиёев ранее несколько раз обращал внимание на важность посадки сельхозкультур между рядами садов и виноградников.
Напомним, постановлением президента от 12 апреля 2023 года около 60 тысяч га неиспользуемых земель по краям полей фермерских хозяйств Узбекистана решено задействовать для выращивания сельхозпродукции, разведения уток и пчеловодства. В Сырдарье построят «социальные теплицы», которые смогут выкупить вернувшиеся из трудовой миграции и включённые в «тетради».