11-oktabr kuni “O‘zbekiston temir yo‘llari” va Chexiyaning Škoda Group kompaniyalari o‘rtasida 320 million yevrolik 30 ta elektropoyezd yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolandi. O‘zbek-chex biznes-forumi doirasida o‘tkazilgan marosimda O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov va transport vaziri Ilhom Mahkamov ishtirok etdi.
Kurier Kolejowy saytining Škoda Group kompaniyasiga tayanib xabar berishicha, imzolangan shartnoma Chexiya kompaniyasining O‘zbekistonda yutgan eng yirik shartnomasi hisoblanadi.
Foto: Škoda Group / Kurier Kolejowy.Foto: Škoda Group / Kurier Kolejowy.
Kelgusi yildan izlari orasi keng bo‘lgan temir yo‘l (1520 mm) uchun to‘rtta vagonli poyezdlarni ishlab chiqarish boshlanadi. Asosiy qismlarni ishlab chiqarish Ostravadagi zavodda, avtomobillarni yig‘ishning bir qismi esa O‘zbekistonda amalga oshiriladi, deyiladi xabarda.
Vagonlar past polli, Wi-Fi, shuningdek, ichki va tashqi videokuzatuv tizimlari bilan jihozlangan bo‘ladi. Kompaniya Latviya va Estoniya temir yo‘l operatorlari uchun xuddi shunday poezdlarni ishlab chiqaradi.
Loyiha Chexiyaning EGAP eksport sug‘urta kompaniyasi ko‘magida chex banklari tomonidan moliyalashtiriladi.
Abdulla Aripov Chexiya poyezdlarini sotib olish bo‘yicha kelishuvni O‘zbekiston temir yo‘llari uchun inqilobiy qadam deb atadi.
“Bu kelishuv istiqbolli hamkorlikning boshlanishi, xolos. Biz Škoda kompaniyasining O‘zbekistonda ulkan salohiyatga ega ekanini bilamiz”, — dedi bosh vazir.
“Bizning O‘zbekistonga poyezd yetkazib beruvchi sifatida tanlanganimiz nafaqat uskunalarimiz yuqori sifatining isboti, balki xalqaro hamkorligimizni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadamdir”, — dedi Škoda Group kompaniyasining Markaziy va Sharqiy mintaqa bo‘yicha prezidenti Zdenek Svata.
O‘zbekiston Chexiyadan 30 ta poyezd sotib olayotgani bir kun avval prezidentning temir yo‘l transporti sohasini tubdan isloh qilish to‘g‘risidagi qarorida ma’lum bo‘lgandi.
Chexiya bosh vaziri Petr Fialaning aprel oyida Toshkentga tashrifi chog‘ida ikki davlatning transport sohasidagi hamkorligi muhokama qilingandi. Keyin Škoda Transportation kompaniyasi O‘zbekistonga 34 ta zamonaviy poyezd yetkazib berish bo‘yicha tenderda ishtirok etayotgani ma’lum bo‘lgan.
O‘zbekiston hukumati matbuot xizmati xabariga ko‘ra, Chexiyaga tashrif chog‘ida umumiy qiymati 800 million yevrodan ortiq bo‘lgan sarmoyaviy va savdo bitimlari imzolangan.

Компания «Узбекистон темир йуллари» и чешская Škoda Group 11 октября подписали контракт на поставку 30 электропоездов на сумму 320 млн евро. На церемонии, состоявшейся в рамках Узбекско-чешского бизнес-форума, присутствовали премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и министр транспорта Илхом Махкамов.
Сайт Kurier Kolejowy со ссылкой на Škoda Group сообщает, что подписанный контракт является крупнейшим, когда-либо выигранным чешской компанией в Узбекистане.
Фото: Škoda Group / Kurier Kolejowy.
Производство четырёхвагонных составов для ширококолейной дороги (1520 мм) начнётся в следующем году. Производство основных деталей будет осуществляться на заводе в Остраве, а часть сборки вагонов — в Узбекистане, говорится в сообщении.
Вагоны будут частично низкопольными, оборудованы Wi-Fi, а также системами внутреннего и наружного видеонаблюдения. Аналогичные поезда компания производит для железнодорожных операторов Латвии и Эстонии.
Проект финансируется чешскими банками при поддержке чешской компании по страхованию экспорта EGAP.
Абдулла Арипов назвал соглашение по закупке чешских поездов революционным шагом для железных дорог Узбекистана.
«Это сотрудничество — только начало многообещающего партнёрства. Мы осознаем огромный потенциал, которым обладает Škoda в Узбекистане», — сказал премьер-министр.
«Тот факт, что нас выбрали поставщиком поездов в Узбекистан, является не только доказательством высокого качества нашей техники, но и значимым шагом на пути укрепления нашего международного партнёрства», — сказал президент Škoda Group по Центральному и Восточному региону Зденек Свата.
Премьер-министр Чехии Петр Фиала сообщил в Твиттере, что вместе со Škoda в тендере на поставку поездов участвовали компании из Китая и России.
О том, что Узбекистан закупает 30 поездов в Чехии, стало известно накануне из постановления президента о коренном реформировании сферы железнодорожного транспорта.
Сотрудничество двух стран в сфере транспорта обсуждалось во время визита премьер-министра Чехии Петра Фиалы в Ташкент в апреле. Тогда сообщалось, что компания Škoda Transportation участвует в тендере на поставку 34 современных поездов в Узбекистан.
По данным пресс-службы правительства Узбекистана, в рамках визита в Чехию подписаны инвестиционные договоры и торговые соглашения на общую сумму свыше 800 млн евро.