oktabr-noyabr oylarida O‘zbekistonda 2−10 yoshli bolalarni ichak gelmintiozidan ommaviy davolashning navbatdagi bosqichi o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi xabar berdi.
sentabr oyida SES ko‘rsatma xati asosida mamlakatning barcha hududlarida bolalar bog‘chalari va boshlang‘ich sinf maktab o‘quvchilari ichak gelmintiozi bo‘yicha laboratoriya tekshiruvlari o‘tkazildi. O‘tkazilgan chora-tadbirlar samaradorligini baholash maqsadida degelmintizatsiya tadbirlaridan ikki haftadan so‘ng xuddi shu kontingentlar orasida laboratoriya tekshiruvlari qayta amalga oshiriladi, ya’ni degelmintizatsiyadan oldin va keyin bolalarda ichak gelmintozlari bilan kasallanish darajasi o‘rganiladi.
O‘tgan yillarda o‘tkazilgan bunday tadqiqotlar o‘z samarasini ko‘rsatdi, ya’ni gelmintlar bilan kasallanish 3−4 martaga kamaydi, deyiladi qo‘mita xabarida.

В октябре-ноябре в Узбекистане намечено проведение очередного этапа дегельминтизации детей 2−10 летнего возраста. Об этом сообщил Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.
В сентябре во всех регионах страны были проведены выборочные лабораторные обследования детей в детсадах и начальных классах школ на кишечные гельминтозы.
Аналогичные исследования будут проведены после дегельминтизации для оценки эффективности проведённых мероприятий.
Исследования предыдущих лет показывали «высокую эффективность» массовой дегельминтизации — пораженность гельминтами снижалась в 3−4 раза, сообщили в комитете.
Гельминтозы — это заболевания, вызываемые паразитированием гельминтов (глистов) в организме человека, в основном детей.