Jahon banki “Barqaror isitish tizimiga o‘tish konsepsiyasini ishlab chiqish va amalga oshirish” nomli yangi hisobotini e’lon qildi. Unda Yevropa va Markaziy Osiyoning (YeMO) 23 ta davlatida ushbu yo‘nalish bo‘yicha o‘tkazilgan tahlil natijalari taqdim etilgan, deya xabar berdi bank matbuot xizmati.
Jahon banki ayniqsa, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamiga barqaror va arzon xizmatlar ko‘rsatishni ta’minlash, samarasiz, ko‘p uglerodli yoqilg‘ilarga qaramlikni kamaytirish maqsadida hududiy issiqlik ta’minoti sektorini tubdan modernizatsiya qilishga chaqirgan.
Hisobotda isitish xizmatlarini yanada samarali, yashil va hamma uchun moliyaviy tarafdan imkonli qilish zarurligi ta’kidlab o‘tilgan. Asr o‘rtalariga kelib atmosferaga chiqindilarning nolga teng bo‘lishiga erishish uchun YeMO mintaqasi bugungi kunda mintaqaviy energiya iste’molining qariyb 24 foizi va issiqxona gazlari chiqindilarining taxminan 22 foizi hissasiga to‘g‘ri keluvchi isitish sektorini tubdan qayta tashkil etishi lozim.
“Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari ekologik barqaror isitish tizimiga o‘tishni kechiktirmasligi kerak. Tozaroq va samaraliroq isitish texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy etishni maqsadli subsidiyalaydigan tegishli siyosat va davlat dasturlarini qabul qilish orqali mamlakatlar shu o‘n yillikning o‘zida issiqlikka bo‘lgan talabni kamaytirishi, havo sifatini yaxshilashi va atmosferaga chiqindilarni kamaytirishi mumkin”, — deydi Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti Antonella Bassani.
Hisobotda qayd etilishicha, investitsiya yetishmasligi sababli Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari issiqlik sektori ko‘pincha sifatsiz xizmatlar ko‘rsatadi, o‘z xarajatlarini to‘liq qoplay olmaydi, atrof-muhitga jiddiy zarar yetkazadi va odamlar hayoti hamda ularning daromad manbalariga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Mintaqa aholisining 30 foizga yaqini (asosan shaharlarda) asosan markazlashgan issiqlik ta’minoti korxonalari xizmatlaridan foydalanadi, ular subsidiyalangan qazib olinadigan yoqilg‘ida ishlaydi va infratuzilmani yomonlashtirishi va moliyaviy barqarorligi pastligi bilan ajralib turadi. Qishloq joylarda ko‘pchilik uy xo‘jaliklari o‘tin yoki ko‘mir yoqiladigan, atmosferaga ko‘p zararli chiqindi chiqaradigan pech va kotyoldan foydalanadi.
Ushbu issiqlik manbalari havoning sezilarli darajada ifloslanishiga sabab bo‘ladi, bu esa har yili 302 ming kishining o‘limiga olib keladi va mintaqaviy yalpi ichki mahsulotning 7 foizi darajasidagi ijtimoiy xarajatlarga olib keladi, deyiladi hisobotda.
Bundan tashqari, isitish xizmatlarining narxi asosiy muammo bo‘lib qolmoqda: mintaqa aholisining uchdan bir qismi issiqlik ta’minoti uchun to‘lovlarni to‘lashda qiynalmoqda yoki uylarini to‘g‘ri ravishda isitishga qodir emas, binolarning eskirishi va energiya samaradorligining pastligi vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.
Hisobotda qayd etilganidek, mintaqaning barqaror isitish tizimiga o‘tishi o‘lim darajasi va ifloslanishdan kelib chiqadigan ijtimoiy xarajatlarning sezilarli darajada kamayishiga olib kelishi va chiqindilarni kamaytirishga zamin yaratishi mumkin. Qayta tashkil etish orqali 2024 va 2050-yillar oralig‘ida binolarni isitish bilan bog‘liq bo‘lgan 8,9 gigatonna SO2 emissiyasining oldini olish mumkin.
Hisobot mualliflari mintaqada hududidagi issiqlik ta’minoti sektorining holati va tendensiyalarini o‘rgangan, barqaror isitish tizimiga o‘tish yo‘lidagi butun mintaqa uchun tegishli bo‘lgan to‘siqlar va muammolarni aniqlagan, isitishning turli variantlarini (shu jumladan yoqilg‘i, texnologiyalar va xarajatlarni) baholash natijalarini keltirgan va hukumatlarga bunday loyihalarni rejalashtirish va amalga oshirish uchun, jumladan, iqtisodiy siyosat choralari va iqtisodiy dasturlarini o‘z ichiga oluvchi konsepsiyani taklif qilgan.
Hisobotda hukumatlarga barqaror isitish tizimiga o‘tish bo‘yicha samarali rejalarni ishlab chiqishda yordam beradigan strategiya taklif qilingan, u uchta elementni o‘z ichiga oladi:
1. Binolarning energiya samaradorligini oshirish orqali isitish uchun energiya sarfini kamaytirish. Yangi binolar uchun qattiqroq qurilish qoidalarini joriy etish va mavjud binolarni modernizatsiya qilishni jadallashtirish. Buning natijasida 2050-yilga kelib issiqlik ta’minotiga bo‘lgan talab ikki baravar kamayishiga erishish mumkin, bu esa hukumatlar, korxonalar va odamlar uchun o‘tish jarayonini ancha arzonlashtiradi.
2. Iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiq bo‘lsa, shaharning aholi zich joylashgan tumanlarida markaziy isitish tizimlarini rivojlantirish va karbonsizlantirishga ko‘maklashish. Mavjud markazlashtirilgan isitish tizimlarini yangilash va quyosh va geotermal energiya, issiqlik chiqindisi va barqaror biomassa kabi ekologik toza yoqilg‘iga o‘tish. Markaziy isitish tizimlari samarali ishlamayotgan yoki iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiq bo‘lmay qolgan hollarda, tarmoqdan tashqari isitish tizimlariga tartibli o‘tish talab qilinishi mumkin.
3. Aholi kam yashaydigan hududlarda ekologik toza individual isitish tizimlarini joriy etishni rag‘batlantirish. Issiqlik ta’minoti tizimi uchun issiqlik nasoslari yoki briketda ishlaydigan ekologik kotyollar kabi samarali va barqaror yechimlarni aniqlash va bu yechimlarni iqtisodiy siyosat va maqsadli dasturlar orqali ilgari surish uchun tadqiqotlar o‘tkazish kerak bo‘ladi.
Bunday kompleks yondashuvni qo‘llash orqali Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari hukumatlari mahalliy o‘ziga xosliklarni hisobga olgan holda samarali va arzon investitsiyalarni amalga oshirishi mumkin hamda bu barqaror isitish tizimiga o‘tishni tezlashtiradi, deya ta’kidlagan Jahon banki tahlilchilari.

Всемирный банк опубликовал новый доклад «Разработка и внедрение концепции перехода к устойчивому отоплению». В нем приведены результаты анализа этой сферы 23 стран Европы и Центральной Азии (ЕЦА), сообщила пресс-служба банка.
ВБ в своём докладе призывает провести серьёзную модернизацию регионального сектора отопления, чтобы обеспечить оказание устойчивых и доступных услуг населению, особенно самым уязвимым гражданам, и сократить зависимость от неэффективных, углеродоемких видов топлива.
В докладе подчёркивается необходимость в повышении эффективности, экологичности и финансовой доступности услуг отопления для всех. Для достижения нулевого баланса выбросов к середине текущего столетия региону ЕЦА необходимо радикальное преобразование сектора отопления, на долю которого сегодня приходится около 24% регионального энергопотребления, а также около 22% выбросов парниковых газов.
«Странам региона Европы и Центральной Азии нельзя медлить с переходом к экологически устойчивому отоплению, — отметила вице-президент Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Антонелла Бассани. — Приняв соответствующие меры экономической политики и государственные программы, предусматривающие предоставление адресных субсидий на разработку и внедрение более чистых и эффективных технологий отопления, страны уже в этом десятилетии могут снизить спрос на отопление, повысить качество воздуха и сократить объем выбросов».
Согласно выводам доклада, из-за нехватки инвестиций сектор отопления в странах Европы и Центральной Азии зачастую предоставляет услуги, не отвечающие установленным стандартам, не может полностью возместить свои затраты, наносит серьёзный ущерб окружающей среде и оказывает негативное воздействие на жизнь людей и источники их доходов.
Около 30% жителей региона — главным образом, в городах — пользуются услугами предприятий централизованного теплоснабжения, в основном работающих на субсидируемом ископаемом топливе, для которых характерны износ инфраструктуры и низкая финансовая устойчивость. В сельской местности большинство домохозяйств используют печи и котлы с высоким уровнем вредных выбросов, которые работают на дровах или угле.
Эти источники тепла вызывают значительное загрязнение воздуха, которое ежегодно уносит жизни 302 тысяч человек и влечёт за собой социальные издержки в размере 7% регионального ВВП, подчёркивается в сообщении.
Кроме того, серьёзной проблемой остаётся финансовая доступность услуг отопления: одна треть жителей региона с трудом оплачивают счета за отопление или не в состоянии должным образом обогревать свои дома, а старение и низкая энергоэффективность фонда зданий ещё больше осложняют ситуацию.
Как отмечается в докладе, переход региона к устойчивому отоплению может привести к значительному снижению смертности и сокращению социальных издержек, связанных с загрязнением, и проложить прямой путь к сокращению выбросов. Объем выбросов СО2, связанных с отоплением зданий, которые можно предотвратить благодаря такому переходу в период между 2024 и 2050 годами, составит 8,9 гигатонн.
Авторы доклада анализируют состояние и тенденции развития сектора отопления на территории региона, определяют общие для всего региона барьеры и проблемы, мешающие переходу к устойчивому отоплению, проводят оценку различных вариантов отопления (в том числе видов топлива, технологий и затрат) и предлагают правительствам концепцию для планирования и осуществления такого перехода, включая меры экономической политики и экономические программы.
В докладе предлагается стратегия, призванная помочь правительствам в разработке эффективных планов перехода к устойчивому отоплению, которая включает три элемента:
1. Сокращение энергопотребления при отоплении за счёт повышения энергоэффективности зданий. Введение более строгих строительных норм и правил для новых зданий и ускорение модернизации существующих зданий. Благодаря этому к 2050 году спрос на отопление может сократиться в два раза, что сделает процесс перехода гораздо менее затратным для правительств, предприятий и населения.
2. Содействие развитию и декарбонизация систем централизованного теплоснабжения в густонаселённых городских районах, когда это экономически целесообразно. Модернизация существующих систем централизованного теплоснабжения и переход на более экологичные виды топлива, такие как солнечная и геотермальная энергия, тепловые отходы и устойчивая биомасса. В тех случаях, когда системы централизованного теплоснабжения работают неэффективно или, возможно, утратили экономическую целесообразность, может потребоваться упорядоченный переход на автономные системы отопления.
3. Стимулирование внедрения экологичных индивидуальных систем отопления в менее населённых районах. Необходимо проведение исследований для определения устойчивых и экономически эффективных решений для систем отопления, таких как тепловые насосы или экологичные котлы на брикетах, и продвижение этих решений с помощью мер экономической политики и целевых программ.
Взяв на вооружение этот комплексный подход, правительства стран Европы и Центральной Азии смогут осуществить эффективные и приемлемые в финансовом отношении инвестиции, которые учитывают местную специфику и ускоряют переход к устойчивому отоплению, отметили аналитики ВБ.