UZINFOCOM yagona integratori O‘zbekistonda birinchi bo‘lib K-root DNS serverini ishga tushirdi. Mamlakatda bunday serverni yuklash mahalliy foydalanuvchilar uchun veb-resurslarga kirish jarayonini tezlashtiradi va xorijiy serverlarga tobelikni kamaytiradi, deb xabar bermoqda markaz matbuot xizmati.
Mart oyida UZINFOCOM vakillari RIPE NCC kompaniyasi bilan K-root serverini O‘zbekistonda joylashtirish bo‘yicha muzokaralar olib borgan. Ushbu tashkilot Yevropa, O‘rta Sharq va Markaziy Osiyoda IP-manzillar va AS-raqamlarni tarqalishi uchun javobgardir.
K-root dasturining ishga tushirilishi Toshkentda bo‘lib o‘tgan CAPIF2 xalqaro forumida Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Afg‘oniston tarmoq muhandislari, piring koordinatorlari, internet provayderlari, bulutli servis administratorlari va ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari operatorlari ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
dns, k-root, uzinfocom, internet
K-root DNS serveri Domain Name System (DNS) infratuzilmasi tarkibiga kiruvchi 13 ta ildiz DNS serverlaridan biridir. Ildiz DNS serverlarining, shuningdek, K-rootning domen nomlarini IP manzillarga o‘tkazishdir, bu esa internetdagi qurilmalarni bir-biri bilan muvaffaqiyatli ulanish imkonini beradi.
K-root server boshqa ildiz serverlar singari DNS iyerarxiyasining yuqori darajasidagi so‘rovlarga xizmat qiladi va domen nomini aniqlashda yordam beradi. Bundan shuni anglatadiki, agar DNS server ma’lum bir domen nomini qanday hal qilishni bilmasa, u ma’lumot olish uchun ildiz serverlaridan biriga so‘rov yuboradi.
Ildiz serverlari DNSning asosiy faoliyat darajasini ta’minlashda, internetning barqarorligi va ishonchliligida muhim rol o‘ynaydi. U mahalliy va mintaqaviy kontentning rivojlanishiga olib kelishi, qidiruv jarayonini sezilarli darajada yaxshilashi va internet tajribasini oshirishi aytilmoqda. Jahon serverlarida nosozliklar ro‘y berganda, mahalliy ildiz serveri mavjud bo‘lishi onlayn-resurslarga uzluksiz kirishni ta’minlaydi, deyiladi xabarda.
Davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yagona integrator — UZINFOCOM Raqamli texnologiyalar vazirligining tarkibiy bo‘linmasi va UZ domenining (ccTLD.uz) administratori ham hisoblanadi.

Единый интегратор UZINFOCOM первым в Узбекистане официально запустил K-root DNS-сервер. Размещение корневого сервера в стране ускорит процесс доступа к веб-ресурсам и снизит зависимость от зарубежных серверов, сообщает пресс-служба центра.
В марте представители UZINFOCOM провели переговоры с компанией RIPE NCC по размещению K-root сервера в Узбекистане. Эта организация отвечает за распределение IP-адресов и AS-номеров в Европе, на Ближнем Востоке и Центральной Азии.
Запуск K-root прошёл на международном форуме CAPIF 2 в Ташкенте с участием координаторов пиринга, интернет-провайдеров, администраторов облачных сервисов и операторов центров обработки данных из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана и Афганистана.
K-root DNS-сервер — это один из 13 корневых DNS-серверов, которые являются частью инфраструктуры Domain Name System (DNS). Задачей корневых DNS-серверов, включая K.Root, является перевод доменных имён в IP-адреса, что позволяет устройствам в интернете успешно соединяться друг с другом.
K-root сервер, как и другие корневые серверы, обслуживает запросы на верхнем уровне DNS-иерархии, помогая в резолюции (разрешении) доменных имён. Это означает, что если ваш DNS-сервер не знает, как разрешить определённое доменное имя, он отправит запрос на один из корневых серверов для получения этой информации.
Корневые серверы играют критически важную роль в стабильности и надёжности интернета, обеспечивая базовый уровень работы DNS. Запуск в стране корневого сервера должен способствовать улучшению доступа к интернет-ресурсам и развитию отечественного интернет-контента. В случае сбоев на мировых серверах наличие местного корневого сервера обеспечит непрерывный доступ к онлайн-ресурсам, говорится в сообщении.
Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM является структурным подразделением Министерства цифровых технологий. Компания является в том числе администратором домена UZ (ccTLD.uz).