Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi rahbari Akilbek Japarov yaqinlashib kelayotgan isitish mavsumida avariyalar ro‘y bersa, amaldorlarni zudlik bilan ishdan bo‘shatish bilan tahdid qildi. Bu haqda mamlakat hukumati matbuot xizmati xabar berdi.
“Qish kutilmaganda keldi, deganingizni eshitmay. Qish mavsumiga tayyorgarlik 100 foiz bo‘lishi kerak. Agar o‘tgan yilgi Mayluu-Sudagidek holat takrorlansa, ishdan bo‘shaysizki, idoragacha ham yetib bora olmaysiz”, — dedi Japarov Vazirlar Mahkamasining kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishida.
O‘tgan yilning yanvar oyida hukumat Jalolobod viloyatining Mayluu-Suu shahrida favqulodda holat joriy qilgan edi. Havo sovuq bo‘lgani uchun u yerda suv quvurlari muzlab qolgan, shahar elektr stansiyasiga suv oqib kelmay qolgan, issiqlik ta’minoti to‘xtagan. Oqibatda ko‘p qavatli uylarda yashovchi 1800 dan ortiq aholi issiqliksiz qolgan.
Vazirlar Mahkamasi rahbari, shuningdek, aholi o‘rtasida elektr energiyasini tejash yuzasidan “tushuntirish ishlarini olib borish” bo‘yicha topshiriqlar berib, “har bir fuqaro” va “ayniqsa, davlat muassasalari” isitish mavsumiga tayyor bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
O‘tgan haftada Japarov Qirg‘iziston aholisini qishda suv kamligi sababli energiya tanqisligi kutilayotgani bois elektr energiyasidan tejamkorlik bilan foydalanishga chaqirgan edi. U mamlakatda yangi GESlar qurilayotganini ta’kidlab, aholidan “yana uch yil sabr qilishlarini” so‘radi.
Yig‘ilishda ishtirok etgan Qirg‘iziston energetika vaziri Taalaybek Ibrayev kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik “odatdagidek davom etayotganini” ma’lum qildi va “respublika bo‘ylab elektr toki uzilishi bo‘lmaydi”, deya ishontirdi.

Глава Кабинета министров Кыргызстана Акылбек Жапаров пригрозил должностным лицам немедленным увольнением, если во время предстоящего отопительного сезона произойдут аварии. Об этом сообщает пресс-служба правительства страны.
«Чтобы я не слышал от вас слов, что зима пришла неожиданно. Подготовка к зиме должна быть на 100%. Если повторится ситуация, подобная в Майлуу-Суу в прошлом году, вы не успеете дойти до кабинета, как будете уволены», — заявил Жапаров на совещании с членами Кабмина по подготовке к осенне-зимнему периоду.
В январе прошлого года власти ввели режим чрезвычайной ситуации в городе Майлуу-Суу Джалал-Абадской области. Из-за холодов там замёрзли водопроводные трубы, вода перестала поступать на городскую электростанцию, и подача тепла остановилась. В результате более 1800 жителей многоквартирных домов остались без отопления.
Глава Кабмина также поручил «провести разъяснительную работу» среди населения по экономии электроэнергии, отметив, что «каждый гражданин» и «в особенности государственные учреждения» должны быть готовы к отопительному сезону.
На прошлой неделе Жапаров уже призывал жителей Кыргызстана экономно расходовать электричество из-за ожидающегося дефицита энергии зимой, вызванного маловодием. Он отметил, что в стране строятся новые ГЭС и попросил население «потерпеть ещё три года».
Министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев, также присутствовавший на совещании, заявил, что подготовка к осенне-зимнему периоду «идёт в штатном режиме» и заверил, что «веерных отключений по республике не будет».