E-auksion platformasida Toshkentning Mirzo Ulug‘bek tumani Ziyolilar ko‘chasidagi yer uchastkasi uchun savdolar yakunlandi. Saytdagi ma’lumotlar bunga guvohlik bermoqda.
Auksion savdolari 6-sentabr kuni bo‘lib o‘tdi va 10 daqiqadan sal ko‘proq davom etdi. Autsionda ikki kompaniya ishtirok etdi. Ulardan biri — Smart Fast Story — boshlang‘ich bahodan 5 foizga ko‘p — 48,07 mlrd so‘mlik yagona taklifni kiritdi.
Spot ma’lumotlariga ko‘ra, lot birinchi marta 2022-yil noyabrida sotuvga qo‘yilgan. 1 gektarlik maydon Mudofaa vazirligi markaziy harbiy gospitali yonida joylashgan bo‘lib, avvallari mazkur muassasaga tegishli bo‘lgan. Botanika bog‘i, IT-park va Inha universiteti ham yaqin.
e-auksion, smart fast story, аукцион, тошкент
Doimiy binolari bo‘lmagan, lekin barcha infratuzilmasi (kanalizatsiyadan tashqari) mavjud bo‘lgan yer uchastkasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 23-iyundagi qarori (ommaga ochiq emas) bilan sotuvga qo‘yilgan. Boshlang‘ich bahosi — 45,78 mlrd so‘m.
Korxonalar reyestriga ko‘ra, Smart Fast Story kompaniyasi kim oshdi savdosiga 7 kun qolganda — 2023-yil 29-avgustda Yashanbod tumani, Parkent ko‘chasi, 182-uyda ro‘yxatga olingan bo‘lib, uning asosiy faoliyati noturarjoy binolari qurish, ustav kapitali — 95 mlrd so‘m. Rahbari va asoschisi Muhiddin Usmon o‘g‘li Muhiddinov.

УТОЧНЕНИЕ: В первой версии новости была допущена ошибка. В материал внесены изменения.
На платформе E-auksion завершились торги на земельный участок по улице Зиёлилар в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента, следует из данных сайта.
Аукцион прошёл 6 сентября и продлился чуть больше 10 минут. В торгах приняла участие две компании. Из них одна — Smart Fast Story — сделала единственную ставку в 48,07 млрд сумов — на 5% больше стартовой цены.
По данным Spot, лот впервые выставили на продажу в ноябре 2022 года. Участок площадью 1 га располагается рядом с Центральным военным госпиталем Министерства обороны, который ранее владел объектом. Недалеко также расположены Ботанический сад, IT-парк и Университет Инха.
Участок без постоянной застройки, но со всеми инженерными коммуникациями (за исключением канализации) был выставлен на продажу по распоряжению Кабинета министров от 23 июня 2022 года (отсутствует в открытом доступе). Стартовая цена составила 45,78 млрд сумов.
Согласно реестру предприятий, компания Smart Fast Story была зарегистрирована за 7 дней до проведения торгов — 29 августа 2023 года — в Яшнабадском районе по улице Паркент, 182. Её основной вид деятельности — строительство нежилых зданий, уставной фонд — 95 млрд сумов. Руководителем и учредителем является Мухиддин Усмон угли Мухиддинов.