Iqlim o‘zgarishi issiqlik to‘lqinlarining intensivligi va chastotasini oshirmoqda, bu esa o‘z navbatida, havo sifati, inson salomatligi va atrof-muhitga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu haqda Jahon meteorologiya tashkiloti (JMT) yangi hisobotida aytiladi.
Mutaxassislar yuqori harorat natijasida yuzaga keladigan havo ifloslanishi ta’siri ko‘pincha e’tibordan chetda qoladi, lekin u ham xuddi o‘shanday halokatli.
“Issiqlik to‘lqinlari havo sifatini yomonlashtiradi, inson salomatligiga, ekotizimlarga, qishloq xo‘jaligiga va, albatta, kundalik hayotimizga ta’sir qiladi. Iqlim o‘zgarishi va havo sifatini alohida ko‘rib chiqish mumkin emas. Bu ayovsiz doirani buzish uchun bu muammolarni birgalikda hal qilish kerak”, dedi JMT bosh kotibi Petteri Taalas.
Avvalroq Copernicus Yevropa Ittifoqining iqlim o‘zgarishi bo‘yicha xizmati 2023-yil yozi rekord darajadagi eng issiq bo‘lganini ma’lum qilgandi. Iyul va avgust oylari sanoatdan oldingi darajadan 1,5 darajaga issiqroq bo‘ldi, bu iqlim o‘zgarishining eng halokatli ta’siridan qochishning asosiy ko‘rsatkichidir.
Ayrim hududlarda bunday ob-havo o‘rmon yong‘inlari sabablaridan biriga aylangan. Bu yil yozda Kanada, Gavayi va O‘rta yer dengizi mintaqasida yirik o‘rmon yong‘inlari kuzatildi.
“Issiqlik to‘lqinlari va o‘rmon yong‘inlari bir-biri bilan chambarchas bog‘liq. O‘rmon yong‘inlari tutuni nafaqat havo sifati va sog‘lig‘iga ta’sir qiladigan, balki o‘simliklar, ekotizimlar va ekinlarga zarar yetkazadigan kimyoviy moddalar aralashmasini o‘z ichiga oladi, bu esa karbonat angidrid chiqindilarining ko‘payishiga olib keladi va shuning uchun atmosferada issiqxona gazlari ko‘payadi”, — dedi JMT tadqiqotchisi Lorenzo Labrador.
2023-yil iyun oyi boshida Kanadadagi o‘rmon yong‘inlari tutuni Nyu-Yorkni (AQSh) qamrab oldi. Surat: Twitter/NYCMayor.
Shahar issiqlik orollari
Shahar hududlari ko‘pincha balandligi 100 metr yoki undan ko‘p bo‘lgan binolar va infratuzilmalardan iborat bo‘lib, bu qishloq joylariga nisbatan shamol va harorat rejimiga ta’sir qiladi. Ushbu ta’sir odatda “shahar issiqlik oroli” deb ataladi. Shunday qilib, kechasi shahar va qishloq o‘rtasidagi harorat farqi 9 darajagacha yetishi mumkin.
Yuqori haroratga ta’sir shahar aholisining kasallanishi va o‘limlar sonini oshirishi mumkin, ayniqsa issiqlik to‘lqinlari vaqtida va tunda.
JMT ekspertlarining ta’kidlashicha, shaharlarda yashil hududlarni yaratish atrofdagi iqlim muvozanatiga hissa qo‘shadi va bu aholi farovonligi uchun zarurdir. Ushbu yashil orollar karbonat angidridni o‘zlashtirish va havoni sovutish orqali havo sifatini yaxshilashga yordam beradi.
Issiqlik havo sifatiga qanday ta’sir qiladi?
An’anaviy ifloslantiruvchi moddalarga ozon kabi qisqa muddatli reaktiv gazlar, shuningdek zarrachalar, atmosferadagi ko‘plab mayda zarrachalar (odatda aerozollar deb ataladi) kiradi. Har ikki turdagi ifloslantiruvchi moddalar inson salomatligiga zararli ta’sir ko‘rsatadi va atmosferaning sovishi yoki isishiga olib keladigan murakkab xususiyatlarga ega.
Havo sifati, o‘z navbatida, atmosfera cho‘kishi (havoni ifloslantiruvchi moddalarning atmosferadan Yer yuzasiga tushishi jarayoni) orqali ekotizim salomatligiga ta’sir qiladi, shu bilan havo sifatini iqlim bilan bog‘laydi. Azot, oltingugurt va ozonning cho‘kishi tabiiy ekotizimlar tomonidan taqdim etiladigan toza suv, biologik xilma-xillik va uglerod saqlash kabi xizmatlarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi hamdaqishloq xo‘jaligi tizimlarida hosildorlikka ham ta’sir qilishi mumkin.
Issiq to‘lqinlar paytida ko‘p kun davom etadigan haddan tashqari issiqlik yong‘in tarqalishi uchun qulay muhit yaratishi mumkin. Ular boshlangandan so‘ng, ular quruq, yonuvchan o‘simliklarga duch kelganda tez o‘sadi. Bunday holatlar ayerozol emissiyasining oshishiga olib kelishi mumkin. Yuqori harorat va katta miqdordagi aerozollarning kombinatsiyasi aholining katta qismi uchun xavfli sog‘liq uchun xavf tug‘diradi.
Misol tariqasida hisobot mualliflari 2022-yilda sodir bo‘lgan ikkita voqeani keltirishmoqda: AQSh g‘arbiy qismidagi jazirama to‘lqinlar va butun Yevropa bo‘ylab cho‘l changining kirib kelishi bilan kechgan jazirama to‘lqinlar natijasida yuzaga kelgan yong‘inlar.
O‘tgan iyul oyida Yevropaning ko‘p qismini qamrab olgan haddan tashqari issiqlik to‘lqini vaqtida havo Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tomonidan belgilangan xavfsiz ozon darajasidan oshib ketdi. AQShdagi yong‘inlar tabiiy ekotizimlarga azot birikmalarining sezilarli darajada tarqalishiga olib keldi, bu biologik xilma-xillik, ichimlik suvi tozaligi va havo sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi.

Изменение климата увеличивает интенсивность и частоту тепловых волн, которые, в свою очередь, серьёзно влияют на качество воздуха, здоровье человека и окружающую среду. Об этом говорится в новом докладе Всемирной метеорологической организации (ВМО).
Эксперты обращают внимание, что последствия возникающего в результате высоких температур загрязнения воздуха часто упускаются из виду, но столь же пагубны.
«Тепловые волны ухудшают качество воздуха, воздействуют на здоровье человека, экосистемы, сельское хозяйство и, конечно же, нашу повседневную жизнь. Изменение климата и качество воздуха нельзя рассматривать по отдельности. Эти проблемы должны решаться вместе, чтобы разорвать этот замкнутый круг», — отметил генеральный секретарь ВМО Петтери Таалас.
Ранее Служба ЕС по изменению климата Copernicus объявила, что лето 2023 года стало самым жарким за всю историю наблюдений. Июль и август были на 1,5 градуса теплее доиндустриального уровня — ключевого показателя, чтобы избежать наиболее катастрофических последствий изменений климата.
В некоторых регионах такая погода стала одной из причин возникновения природных пожаров. Этим летом крупные лесные пожары наблюдались в Канаде, на Гавайях и в Средиземноморье.
«Волны тепла и лесные пожары тесно связаны между собой. Дым от лесных пожаров содержит смесь химических веществ, которая влияет не только на качество воздуха и здоровье, но также наносит ущерб растениям, экосистемам и сельскохозяйственным культурам, приводит к увеличению выбросов углекислого газа и, следовательно, к большему количеству парниковых газов в атмосфере», — отметил научный сотрудник ВМО Лоренцо Лабрадор.
вмо, изменение климата, тепловые волны
В начале июня 2023 года дым от лесных пожаров в Канаде окутал Нью-Йорк (США). Фото: Twitter/NYCMayor.
Городские острова тепла
Городские районы часто состоят из зданий и инфраструктуры высотой 100 метров и более, что влияет на ветровые и температурные показатели по сравнению с сельскими районами. Этот эффект обычно называют городским островом тепла. Так, разница температур ночью между городом и сельской местностью может достигать до 9 градусов по Цельсию.
Воздействие высоких температур может увеличить заболеваемость и смертность среди населения, проживающего в городах, особенно во время тепловых волн и в ночное время.
Эксперты ВМО отмечают, что создание зелёных зон в городах способствует балансу окружающего климата и необходимо для благополучия жителей. Такие «зелёные островки» помогают улучшить качество воздуха, поглощая углекислый газ и охлаждая воздух.
Как жара влияет на качество воздуха
К традиционным загрязнителям относятся короткоживущие химически активные газы, такие как озон, а также твёрдые частицы — широкий спектр мельчайших частиц, взвешенных в атмосфере (обычно называемых аэрозолями). Оба вида загрязнителей оказывают пагубное влияние на здоровье человека и имеют сложные характеристики, которые вызывают либо охлаждение, либо нагревание атмосферы.
Качество воздуха, в свою очередь, влияет на здоровье экосистемы через атмосферное осаждение (процесс, в ходе которого загрязнители воздуха оседают из атмосферы на поверхность Земли), что, таким образом, также связывает качество воздуха с климатом. Осаждение азота, серы и озона может негативно влиять на услуги, предоставляемые природными экосистемами, такие как чистая вода, биоразнообразие и хранение углерода, а также может влиять на урожайность в сельскохозяйственных системах.
Экстремальная жара, продолжающаяся много дней во время тепловых волн, может создать благоприятную среду для распространения пожаров. Начавшись, они быстро разрастаются при столкновении с сухой, легко воспламеняющейся растительностью. Такие ситуации могут привести к увеличению количества выбросов аэрозолей. Сочетание высокой температуры и большого количества аэрозолей представляет собой опасный риск для здоровья значительной части населения.
В качестве примера авторы доклада приводят два события из 2022 года: вызванные тепловыми волнами пожары на западе США и тепловые волны по Европе, сопровождавшиеся проникновением пустынной пыли.
Во время экстремальной жары, охватившей почти всю Европу в июле прошлого года, наблюдалось превышение в воздухе безопасного уровня озона, установленного Всемирной организацией здравоохранения. Пожары в США привели к значительным выбросам соединений азота в природные экосистемы, что негативно повлияло на биоразнообразие, уровень чистоты питьевой воды и качество воздуха.