2023-yilning avgust oyi harorat tartibi bo‘yicha o‘rtacha ko‘p yillik qiymatlarga yaqin bo‘ldi, deya xabar bermoqda O‘zgidromet xizmati agentligi.
Oy issiq havo bilan boshlandi. Avgust oyining boshida havo +39…+41 darajagacha isidi, cho‘l hududlarda va eng chekka janubda ba’zi joylarda +43 darajagacha bo‘ldi. So‘ng oyning oxirigacha harorat pasayishi va ko‘tarilishi davrlari bir-biri bilan o‘rin almashib turdi, lekin havo harorati +40 darajaga yetmadi.
Avgust oxirida O‘zbekiston bo‘yicha kunduzgi harorat +23…+26 darajagacha, janubda +30 darajagacha pasayishi kuzatildi.
Respublikaning barcha hududlari bo‘yicha avgustda maksimal harorat eng issiq yillarda avgust oyida kuzatilgan maksimal haroratdan past bo‘ldi. Bu farq, ayniqsa, O‘zbekistonning eng issiq hududlarida: Orolbo‘yi mintaqalarida, respublikaning cho‘l hududlarida va eng chekka janubda sezilarli bo‘ldi.
Ushbu hududlarda mutlaq maksimal havo harorat +44…+47 daraja bo‘lsa, joriy yilning avgust oyida maksimal harorat +40…+41 darajadan oshmadi va faqat eng chekka janubda +43 darajaga yetdi.
Iqlim ma’lumotlariga ko‘ra, avgust — yilning eng qurg‘oqchil oyi hisoblanadi. Yomg‘ir ko‘pincha tog‘ oldi va tog‘li hududlarda kuzatiladi. Respublikaning tekislik hududlari bo‘yicha yomg‘ir har yili yog‘maydi va ular mahalliy xususiyatga ega bo‘ladi.
“Bu yilning avgust oyi yomg‘irlar yog‘ishi tavsifi bo‘yicha juda g‘ayritabiiy bo‘ldi. Oyning katta qismi quruq bo‘ldi. Ammo so‘nggi besh kunlikda respublika bo‘yicha deyarli barcha hududlarda yomg‘ir yog‘di, bu kuzning birinchi xabarchilari bo‘ldi”, — deyiladi xabarda.
Ayrim hududlarda bir kecha-kunduz uchun yog‘ingarchilik miqdori avgust oyining oylik me’yoridan bir necha marta ko‘p bo‘ldi. 8-avgustda Toshkent viloyatining baland tog‘larida (Oygaing ob-havo stansiyasi hududida) oylik me’yor 22 mm bo‘lganda — 56 mm, Sariosiyoda oylik me’yor 0,4 mm bo‘lganda 35 mm, 28-avgustda Qo‘qon hududida oylik me’yor 5 mm bo‘lganda — 20 daqiqada 35 mm yog‘ingarchilik kuzatildi.
Toshkentda oylik me’yor 2 mm bo‘lganda 27-avgustda — 8 mm, 31-avgustda esa 6 mm yomg‘ir yog‘di. Sirdaryo, Andijon, Farg‘ona viloyatlarida ba’zi joylarda, Toshkent viloyatining tog‘ oldi va tog‘li hududlarida oylik yog‘ingarchilik miqdori butun kuzatuvlar tarixida rekord bo‘ldi.

Август этого года в Узбекистане по температурному режиму был близок к среднемноголетним значениям, сообщила пресс-служба Узгидромета.
Месяц начался с жаркой погоды. В начале августа воздух прогревался до +39…+41 градуса, по пустынной зоне и крайнему югу местами до +43. Далее до конца месяца периоды понижения и периоды повышения температуры сменяли друг друга, однако температура воздуха уже ни разу не достигала отметки +40 градусов.
В конце месяца по Узбекистану наблюдалось понижение дневной температуры до +23…+26 градусов, по югу — до +30.
Максимальная температура в августе 2023 года по всей территории Узбекистана была ниже максимальных температур, которые отмечались в августе в самые жаркие годы. Особенно эта разница заметна в традиционно самых жарких регионах Узбекистана: в районах Приаралья, по пустынной зоне и крайнему югу страны.
При абсолютном максимуме температуры воздуха по этим районам +44…+47 градусов, в августе этого года максимальная температура не превышала +40…+41, и только по крайнему югу доходила до +43.
Согласно климатическим данным, август — самый сухой месяц в году. Дожди чаще всего наблюдаются в предгорных и горных районах. По равнинной территории страны дожди выпадают не каждый год и носят локальный характер.
«Нынешний август был совершенно необычным по характеру выпадения дождей. Большую часть месяца было сухо. Но в последней пятидневке по республике практически повсеместно прошли дожди, которые оказались первыми предвестниками осени», — отметили синоптики.
В некоторых районах количество осадков за сутки многократно превысило месячную норму августа. Так, 8 августа в высокогорьях Ташкентской области (в районе метеостанции Ойгаинг) выпало 56 мм осадков при месячной норме 22 мм, 27 августа в районе Сарыассии за 3 часа 10 минут выпало 35 мм при месячной норме 0,4 мм, 28 августа в районе Коканда за 20 минут выпало 35 мм при месячной норме 5 мм.
В Ташкенте 27 августа выпало 8 мм, а 31 августа — 6 мм дождя при месячной норме августа 2 мм.
Местами по Сырдарьинской, Андижанской, Ферганской областям, в предгорных и горных районах Ташкентской области месячное количество осадков оказалось рекордным за весь исторический ряд наблюдений.