O‘zbekistonning 500 ta maktabida Prezident maktabi va ixtisoslashgan maktablar o‘quv dasturi hamda baholash tizimi joriy etiladi, bu esa ular uchun “tayanch maktab” vazifasini bajaradi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev dushanba kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qildi.
Bir yilda ularning ishi baholanib, yangi tizimni samarali qo‘llagan o‘qituvchilarga 40 foizgacha ustama beriladi, deyiladi xabarda.
Prezident maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarovaga 2024-yilda 500 ta maktabning har biriga 3 tadan maktabni biriktirib, yangi tizimni yo‘lga qo‘yish topshirig‘ini berdi. Shunday qilib, 1,5 mingta maktabga Prezident va ixtisoslashgan maktablar metodikasi, muhiti kirib boradi.
Kelgusi besh yil ichida ushbu tizimni barcha maktablarda joriy etamiz, — dedi davlat rahbari.
maktab darsliklarи, maktablar, ta’lim, шавкат мирзиёев
Yig‘ilishda joriy yilda maktablarga 500 nafar xorijlik mutaxassis olib kelingani aytildi. Kelgusi yilda yana 1500 nafarini jalb etish ko‘zda tutilgan. Bu borada davlat rahbari xorijlik o‘qituvchilarni uy-joy bilan ta’minlash masalasini hal etish bo‘yicha hokimlarga topshiriq berdi.
Shuningdek, yig‘ilishda umumta’lim maktablarida o‘qitiladigan fanlar soni 16 tadan 11 taga qisqartirilgani e’lon qilindi. Universitetda o‘qish niyatida bo‘lgan 10−11-sinf o‘quvchilariga “kimyo — biologiya”, “matematika — fizika”, “matematika — chet tili”, “ona tili va adabiyot — chet tili” fanlari ularning tanlovi asosida chuqurlashtirib o‘qitiladi.
Kasb-hunar egalash istagidagi o‘quvchilarga esa maktabning o‘zida tayyor mutaxassis bo‘lib yetishish imkoniyati yaratiladi. sentabrdan boshlab ushbu tajriba salohiyati va tayyorgarligi bor 135 ta maktabda yo‘lga qo‘yiladi. Kelgusi o‘quv yilidan kamida 1 mingta maktab ushbu tizimga o‘tkaziladi.
Maktab o‘quv dasturiga birinchi sinfdan kompyuter savodxonligini, yuqori sinflarda esa moliyaviy savodxonlikni kiritish rejalashtirilgan.
Yangi darsliklar
Yig‘ilishda joriy yilda maktablar uchun yangi darsliklar nashr etish uchun budjetdan 920 milliard so‘m ajratilgani, boshlang‘ich sinflar uchun “to‘liq yangi” darsliklar ishlab chiqilgani ma’lum qilindi.
Prezident boshlang‘ich sinflar uchun tayyorlangan darsliklarning ikkinchi qismini to‘liq nashr etish bo‘yicha topshiriq berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov grafik asosida yetishmayotgan mablag‘larni moliyalashtirishni ta’minlaydi.
O‘quv dasturlariga qo‘shimcha yangi fanlarni kiritish taqiqlanadi, deyiladi yig‘ilishda. Barcha yangi takliflar mavjud fanlarga integratsiya qilinishi kerak.
Yig‘ilishda barcha fanlarda milliy g‘urur, iftixor, umuminsoniy qadriyatlarga hurmat, vatanparvarlik g‘oyalari targ‘ib qilinishi zarurligi ta’kidlandi.
“Milliy tiklanish” partiyasi yetakchisi Alisher Qodirov yig‘ilishda.
Avgust oyi o‘rtalarida Maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi vazirligi boshlang‘ich sinflar uchun “ilg‘or xorijiy tajriba va 4K modeliga asoslangan innovatsion yondashuvlar” (kritik fikrlash, kreativlik, kollaboratsiya, kommunikativlik) asosida yaratilgan 775 nomdagi 72 million nusxa darslik chop etilayotganini ma’lum qilgandi).
Bundan tashqari, vazirlik xorijiy tillar va axborot texnologiyalari bo‘yicha yuqori sinflar uchun darsliklar, shuningdek, Kembrij dasturi bo‘yicha ixtisoslashtirilgan maktablarning 7−11-sinflari uchun fizika va biologiya fanlari bo‘yicha darsliklar xorijiy dasturlar asosida mahalliylashtirilib nashrga tayyorlanayotganini qayd etgan.
Eslatib o‘tamiz, 2021−2022 o‘quv yilidan boshlab 1 va 2-sinflar uchun yangi darsliklar joriy etilgan. 2022−2023-yillarda 3, 6, 7 va 10-sinflar uchun darsliklar yangilandi. 2021-yilda ikkita hududda ingliz (1−11-sinflar) va informatika (5−11-sinflar) bo‘yicha mahalliylashtirilgan Cambridge University Press darsliklarini aprobatsiyadan o‘tkazish boshlandi. 2022-yildan mazkur nashriyotning ona tili va o‘qish savodxonligi hamda 1−4-sinflar uchun matematika darsliklarini sinovdan o‘tkazishni boshlash rejalashtirilgandi.
2022/2023 o‘quv yili uchun Xalq ta’limi vazirligi dastlab 66,6 mln dona darslik, o‘quv-metodik qo‘llanmalar va daftarlar ishlab chiqarishni rejalashtirgan bo‘lsa, keyinchalik bu reja 59,9 mln nusxaga kamaytirildi (2021-yilda 25 mln ga yaqin edi).
“Gazeta.uz” kolumnisti, ta’lim bo‘yicha ekspert Komil Jalilov 2023—2024 o‘quv yilidan boshlab maktablar uchun yangi o‘quv dasturini joriy etishni nazarda tutuvchi 2023-yilga mo‘ljallangan Davlat dasturi loyihasini tahlil qilgan.

В 500 школах Узбекистана будут внедрены учебные программы и система оценки президентских и специализированных школ, которые послужат для них «опорными школами». Об этом на совещании в понедельник сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
Через год работа этих 500 школ будет изучена, и учителя, эффективно использующие новую систему, получат надбавки в размере до 40%, говорится в сообщении.
Президент поручил министру дошкольного и школьного образования Хилоле Умаровой в 2024 году закрепить за каждой из 500 школ по 3 новые школы. Таким образом, «методика и атмосфера» президентских и специализированных школ охватит ещё 15 школ.
В течение ближайших пяти лет эту систему планируется внедрить во всех школах, заявил глава государства.
На совещании говорилось, что в этом году из-за рубежа были приглашены преподавать в школах 500 носителей иностранного языка. В следующем году планируется привлечь ещё 1500. В связи с этим президент поручил хокимам решить вопрос с обеспечением иностранных преподавателей жильём.
Количество предметов, преподаваемых в старших классах, будет сокращено с 16 до 11, говорилось также на совещании. Учащимся 10−11-х классов, которые намерены обучаться в вузе, будут углублённо преподаваться пары предметов «химия — биология», «математика — физика», «математика — иностранный язык», «родной язык и литература — иностранный язык» по их выбору.
Учащиеся, желающие приобрести профессию, получат возможность стать специалистом в самой школе. С сентября этот эксперимент должны начать в 135 школах, имеющих потенциал и готовых к этому. Со следующего учебного года на такую систему переведут не менее 1000 школ.
В программу школ планируется ввести обучение компьютерной грамотности с первого класса и занятия по финансовой грамотности в старших классах.
Новые учебники
На совещании было сообщено, что в этом году на издание новых учебников для школ из бюджета было выделено 920 млрд сумов, а для начальных классов были разработаны «совершенно новые» учебники.
Президент поручил в полном объёме издать вторую часть учебников, подготовленных для начальных классов. Он сказал, чтобы вице-премьер — министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров обеспечил финансирование недостающих средств на основе графика.
Вводить в учебную программу новые предметы будет запрещено, отмечалось на совещании. Все новые предложения отныне подлежат интеграции в уже существующие предметы.
Во всех предметах следует пропагандировать идеи национальной гордости, уважения к общечеловеческим ценностям, патриотизма, подчёркивалось на совещании.
В середине августа Министерство дошкольного и школьного образования сообщило, что для начальных классов печатаются 72 миллиона копий учебников 775 наименований, созданных «на основе передового опыта и инновационного подхода, основанного на модели 4K» (критическое мышление, креативность, коллаборация и коммуникация).
Кроме того, локализуются и готовятся к изданию на основе зарубежных программ учебники для старших классов по иностранным языкам и информационным технологиям, а также по кембриджской программе — учебники физики и биологии для 7−11 классов в специализированных школах, отмечало министерство.
Отметим, что с 2021/2022 учебного года в 1- и 2-х классах были внедрены новые учебники. К 2022/2023 году были обновлены учебники для 3-, 6-, 7- и 10-х классов. В 2021 году в двух областях была начата апробация локализованных учебников Cambridge University Press по английскому языку (1−11-й классы) и информатике (5−11-й классы). С 2022 года планировалось начать апробацию учебников по родному языку и читательской грамотности, а также математике для 1−4-х классов.
На 2022/2023 учебный год Министерство народного образования планировало к выпуску 66,6 миллиона учебников, методических пособий и тетрадей, но позже план был снижен до 59,9 миллиона (в 2021 году было около 25 миллионов).
Колумнист «Газеты.uz», эксперт в сфере образования Комил Джалилов анализировал проект госпрограммы на 2023 год, которая предусматривала введение с 2023/2024 учебного года новой учебной программы для школ.