O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev seshanba kuni Toshkent metropolitenining Qo‘yliqdan Sergeligacha bo‘lgan yerusti metrosini borib ko‘rdi, jamoatchilik vakillari bilan birga metroda yurdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
yerusti ҳалқа metrosi, шавкат мирзиёев
“2017-yilda bu loyihani boshlaganimizda ishonmaganlar ham bo‘lgan edi. Mana, Xudoga shukur, yerosti va yerusti metro yo‘llari bog‘lanib, halqaga aylandi. To‘g‘ri, og‘ir bo‘ldi. Lekin xalqimizga xizmat qiladigan, tarixda qoladigan yo‘l bu. Odamlarimiz, farzandlarimiz bunda yurib, davlatdan rozi bo‘lsa, niyatimizga yetgan bo‘lamiz”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Do‘stlik” (sobiq “Chkalov”) bekatidan Qo‘yliq mavzesigacha bo‘lgan yerusti metro liniyasining birinchi bosqichi 2020-yil avgust oyida ishga tushirilgan edi. O‘sha yilning dekabr oyida Chilonzor liniyasining davomi bo‘lgan Sergeli filiali ochildi. Hozirda loyihaning ikkinchi bosqichi yakunlandi — “O‘zbekiston mustaqilligining 30 yilligi” deb nomlangan yerusti liniya Sergeli filiali bilan bog‘landi.
Mazkur ikkinchi bosqich doirasida 12 kilometr estakada yo‘l va 7 ta bekat barpo etilgan. Bu oraliqdagi qatnov vaqti 15 daqiqani tashkil etadi. Bir kunda 40 mingdan ortiq yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatiladi.
Umuman, bugun Toshkent metropolitenining jami uzunligi 70 kilometrdan oshdi. Shundan 38 kilometri 1977-yildan keyin bunyod etilgan bo‘lsa, oxirgi 7 yilda 32 kilometr metro yo‘li qurildi. Bekatlar soni 50 taga yetdi.
Metroda yuruvchi kunlik yo‘lovchilar soni 750 mingga yetishi kutilmoqda. Jamoat transportidan kuniga 1,4 mln nafargacha yo‘lovchilar foydalanmoqda.
“Bu shaxsiy transportlarga ehtiyojni, pirovardida ko‘chalarda tirbandlikni kamaytirishda muhim omil bo‘lmoqda”, — deyiladi xabarda.
yerusti ҳалқа metrosi, шавкат мирзиёевYerusti metrosi va Sergeli tarmog‘i ochilganidan buyon stansiyalar nomsiz va raqamlar bilan belgilangan edi. Avgust oyi boshida hukumat nihoyat 19 ta stansiya nomini tasdiqladi. Prezident matbuot xizmati suratlarida “Matonat” bekatidagi belgilarni ko‘rish mumkin (dastlab “Paralimpiya harakati” varianti taklif qilingan edi).

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во вторник проехался по новому участку надземной линии Ташкентского метрополитена, которая достигла Сергелийского района. Его сопровождали члены правительства, парламента, другие официальные лица и представители общественности.
метро, надземная линия, фото
«Когда мы начинали этот проект в 2017 году, были те, кто не верил в его успех. Вот, слава Всевышнему, подземное и надземное метро соединились и образовали кольцо. Да, было нелегко. Но это путь, который будет служить нашему народу, останется в истории. Если наш народ, наши дети, пользуясь этим путём, будут довольны государством — значит, мы добились своей цели», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Первый этап надземной линии метро от станции «Дустлик» (бывшая «Чкалова») до массива Куйлюк был запущен в августе 2020 года. В декабре того же года была открыта Сергелийская ветка, являющаяся продолжением Чиланзарской линии. Сейчас завершён второй этап проекта — надземная линия, получившая название «30-летие независимости Узбекистана», соединилась с Сергелийской веткой.
На втором этапе проложено 12 км эстакад и построено 7 станций. Время в пути от начала до конца линии составит 15 минут. Ежедневно будет обслуживаться более 40 тысяч пассажиров, говорится в сообщении пресс-службы президента.
В целом протяжённость линий метрополитена превысила 70 км. Из них 38 км было построено после 1977 года (год открытия метро). За последние 7 лет проложено 32 км путей. Количество станций достигло 50. Ожидается, что ежедневный пассажиропоток в метро увеличится до 750 тысяч человек.
Реклама
В этом году столица получила 1000 новых автобусов. Количество пользователей общественного транспорта достигло 1,4 миллиона пассажиров в день.
«Всё это служит важным фактором снижения необходимости в передвижении на личном транспорте и сокращении заторов на улицах», — говорится в сообщении.
С самого своего открытия станции надземной линии и Сергелийской ветки были без названий и имели цифровые обозначения. В начале августа правительство, наконец, утвердило названия 19 станций. На фотографиях пресс-службы президента можно видеть указатели на станции «Матонат» (в переводе с узбекского языка — «стойкость», изначально предлагался вариант «Паралимпийское движение»).