O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-avgust kuni Samarqand viloyatini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Davlat rahbari viloyatda elektr energiyasi taqchilligidan ogohlantirib, viloyat hokimi, uning o‘rinbosari, shuningdek, energetika vazirining birinchi o‘rinbosarini tanqid qilgani haqida yozgan edik.
“Daryo” nashri mazkur uchrashuvdan olingan videoni e’lon qildi, unda Samarqand shahri hokimi Fazliddin Umarov “yaratilgan shart-sharoitlar” uchun prezidentga minnatdorlik bildirishga uringanini ko‘rish mumkin.
“Assalomu alaykum, hurmatli prezident. Hurmatli prezident, siz hamma sharoitlarni qilib bergansiz, ayniqsa, Samarqand shahrida…”, — deb so‘z boshladi hokim.
фазлиддин умаров, самарқанд, шавкат мирзиёев
Fazliddin Umarov (chapda).
Shavkat Mirziyoyev uning gapini darhol bo‘ldi: “U gaplar menga kerak emas. Sharoitlar… Menga natija kerak”.
“Men seni tashviqotimni qilgin deb majlisga chaqirganim yo‘q-ku. Sen noinsoflarni eshitishga keldim. Seni hamma maqtaydi. Toshkentda juda ehtiyojmanding ko‘p. Iloji boricha Samarqandning og‘irligini bilding, Toshkentga qaytmoqchisan. Toshkentga qaytmaysan, shuni bilgin”, — dedi davlat rahbari.
Fazliddin Umarov 2022-yil fevral oyida Samarqand shahri hokimi etib tayinlangandi. Bunga qadar 2021-yildan beri Davlat soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari — qo‘mita huzuridagi Kadastr agentligi direktori lavozimida ishlab kelgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 августа провёл совещание по вопросам развития Самаркандской области. Мы писали, что глава государства предупредил о дефиците электроэнергии в области и подверг критике хокима области, его заместителя, а также первого замминистра энергетики.
Издание «Дарё» опубликовало видео с заседания, на котором хоким города Самарканда Фазлиддин Умаров пытался поблагодарить президента за «созданные условия».
«Здравствуйте, уважаемый президент. Уважаемый президент, вы создали все условия, особенно в Самарканде…», — начал он выступление.
Фазлиддин Умаров (слева).Фазлиддин Умаров (слева).
Шавкат Мирзиёев его сразу перебил: «Мне не нужны эти слова. Условия-условия. Мне нужен результат».
«Я ведь тебя позвал на совещание не для того, чтобы ты меня хвалил. Я пришёл послушать вас, бессовестных. Тебя многие хвалят. В Ташкенте у тебя много тех, кто нуждается в тебе. Ты познал трудности работы в Самарканде и по возможности хочешь вернуться в Ташкент. Знай, ты не вернёшься в Ташкент», — заявил глава государства.
Фазлиддин Умаров был утверждён хокимом Самарканда в феврале 2022 года. До этого с 2021 года он занимал пост первого заместителя председателя ГНК — директора Агентства по кадастру при комитете.