Samarqand viloyatida joriy yilda elektr energiyasi taqchilligi 2022-yildagidan ko‘proq bo‘lishi mumkin. Bu haqda payshanba kuni Samarqandda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev aytib o‘tdi, deb yozadi Kun.uz.
“Samarqandda so‘nggi besh yilda elektr iste’moli 1,5 baravarga oshgan, lekin viloyatda deyarli generatsiya yo‘qligi sabab yil yakunida 650 mln kilovatt soat yoki o‘tgan yilgiga nisbatan uch baravar ko‘p defitsit bo‘lishi kutilmoqda”, — dedi davlat rahbari.
Erkinjon Turdimov. Videodan lavha.Erkinjon Turdimov. Videodan lavha.
“Hamma topshiriqni beryapmiz, lekin qishda svet o‘chsa, samarqandliklar Turdimov demaydi, „Mirziyoyev qayerga qarayapti“, deydi. Tuman hokimi, viloyat hokimining noinsof o‘rinbosari shu sohaning egasi, oylik olyapti, noinsof, demaydi”, — dedi u.
Davlat rahbari Turdimovdan 650 mln kVt·s o‘rni qanday qoplanishi to‘g‘risida tilxat yozishni topshirdi. “Men uni internetda tarqataman. Men hokim bo‘lib jamoam bilan kafolat beraman [de], bo‘lmasa, ana u muoviningni ishdan olib ketaman, o‘tir”, — dedi u.
Azim Ahmadxodjayev. Videodan lavha.Azim Ahmadxodjayev. Videodan lavha.
650 mln kVt·s — bu Samarqand viloyatining bir oylik iste’moli. Viloyatda ikkita mini GES 50 MVt, bitta quyosh stansiyasi 300 MVt ishlab chiqaradi.
“Boshqa hech balo yo‘q. Tarmoq eskirgani sabab yiliga 550 mln kVt·s elektr yo‘qotilyapti. Bu xiyonat, qip-qizil xiyonat.
Ahmadxodjayev (energetika vazirining birinchi o‘rinbosari) janobi oliylari, shu yerda qolasan, ketma Toshkentga. Ertaga vaziring keladi komandirovkadan, uni ham jo‘nataman. Necha marta aytish kerak, kengashda tasdiqlaganmisizlar buni? Hisob-kitobi bormi? Shuni hal qilib, menga hisob berasan”, — dedi prezident.
Yil boshidan buyon O‘zbekistonda gaz qazib olish o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9,5 foizga yoki 2,87 mlrd kub metrga kamaydi. Ishlab chiqarilgan elektr energiyasining 85 foizdan ortig‘i gazda ishlaydigan issiqlik elektr stansiyalariga to‘g‘ri keladi. Biroq, rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, elektr energiyasi ishlab chiqarish 5,5 foizga oshgan.

Дефицит электроэнергии в Самаркандской области в этом году может быть больше, чем в 2022 году. Об этом заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев га совещании в Самарканде в четверг, пишет Kun.uz.
За последние пять лет потребление электроэнергии в области выросло в 1,5 раза, но поскольку генерации электричества в регионе почти нет, по итогам года ожидается дефицит в 650 миллионов кВт·ч, или в 3 раза больше, чем в 2022 году, сказал глава государства.
«Мы даём все поручения, но когда зимой отключится свет, самаркандцы не будут вспоминать Турдимова (хокима Самаркандкой области Эркинжона Турдимова — ред.), все будут вспоминать Мирзиёева. Будут говорить: „Куда смотрит Мирзиёев? Почему в Самарканде отключается свет?“ Никто не будет вспоминать хокима района, заместителя хокима области, хозяина этой отрасли, которые получают зарплату, не будут говорить, что они бессовестные», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев поручил Эркинжону Турдимову написать гарантийное письмо о том, как он будет возмещать дефицит в 650 миллионов кВт·ч. «Я возьму [это письмо] и распространю через интернет народу. Ты [должен сказать], что как хоким вместе с командой предоставишь гарантии, иначе я сегодня освобожу от должности твоего заместителя. Садись», — заявил президент.
650 миллионов кВт·ч — это месячное потребление электроэнергии в Самаркандской области. В регионе две мини-ГЭС вырабатывают 50 МВт электроэнергии, одна солнечная станция — 300 МВт.
«Больше ничего нет. Из-за изношенности сетей ежегодно теряется 550 миллионов кВт·ч электроэнергии. Это измена, очевидная измена,. господин Ахмедхаджаев (первый заместитель министра энергетики Азим Ахмедхаджаев — ред.). Это измена. Останешься, не езжай в Ташкент. Завтра твой министр (Журабек Мирзамахмудов — ред.) приедет из командировки, тоже сюда отправлю. Сколько раз вам нужно говорить? Утвердили это в кенгаше? Есть расчёты? После решения этой проблемы ты мне дашь отчёт», — сказал президент, обратившись к хокиму области.
В Узбекистане добыча газа с начала года упала на 9,5%, или на 2,87 миллиарда кубометров, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Более 85% производимой электроэнергии приходится на тепловые электростанции, которые работают на газе. Тем не менее, по официальным данным, выработка электроэнергии увеличилась на 5,5%.