Xitoy Milliy statistika byurosi yoshlar o‘rtasidagi ishsizlik darajasi haqidagi ma’lumotlarni chop etishni to‘xtatishini e’lon qildi. Bu ushbu ko‘rsatkich rekord darajaga ko‘tarilganidan keyin sodir bo‘ldi, deya xabar bermoqda BBC.
“Iqtisodiyot va jamiyat doimo rivojlanib, o‘zgarib bormoqda. Statistik faoliyat ham doimiy ravishda takomillashishga muhtoj”, — deya tushuntirdi byuro matbuot kotibi Fu Linxuey.
Iyun oyida shaharlarda yashovchi 16 yoshdan 24 yoshgacha bo‘lgan yoshlar o‘rtasidagi ishsizlik rekord darajadagi 21,3 foizga yetgan edi. Iyulda ham mamlakatdagi umumiy ishsizlik darajasi 5,2 foizdan 5,3 foizga ko‘tarildi.
BBC rus xizmatining qayd etishicha, Xitoy hukumati pandemiya davrida o‘lim haqidagi ma’lumotlarni nashr etishni to‘xtatgan, ammo iqtisodiy ko‘rsatkichlar ilgari yashirilmagan.
The New York Times gazetasi Xitoy hukumati yoshlar bandligini oshirish bo‘yicha choralar ko‘rgani, biroq “iqtisodiy javob sekin bo‘lgan”ini yozdi. Xususan, hokimiyat shaharlarda bandlikning 80 foizini ta’minlaydigan xususiy kompaniyalarga subsidiyalar taklif qilgan.
Nashrning izoh berishicha, bugungi kunda Xitoyda yoshlar ishchi kuchiga bo‘lgan talab va taklif o‘rtasida katta tafovutga duch kelishmoqda. Koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha qat’iy choralar, shuningdek, hukumatning korxonalarga bosimi ommaviy ishdan bo‘shatishga olib keldi. Shuningdek, xitoylik bitiruvchilar odatda boradigan texnologiya, ko‘chmas mulk, ta’lim va ko‘ngilochar kompaniyalarning kengayishi shubha ostiga qo‘yildi.
Xitoy iqtisodiyotining so‘nggi ko‘rsatkichlari uning o‘sish sur’ati pasayganidan dalolat beradi, deb yozadi The Guardian. Iste’molning asosiy ko‘rsatkichi bo‘lgan chakana savdo tahlilchilar kutganidan past bo‘lib, iyul oyida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan atigi 2,5 foizga o‘sgan.
Gazetaning qayd etishicha, bunday ma’lumotlar Xitoyning joriy yil uchun belgilangan 5 foizlik o‘sish ko‘rsatkichiga erishishda qiyinchiliklarga duch kelishi mumkinligini ko‘rsatadi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, dunyoning ikkinchi yirik iqtisodiyoti 2023-yilning birinchi va ikkinchi choraklari orasida atigi 0,8 foizga o‘sgan.

Национальное бюро статистики Китая объявило, что прекращает публиковать данные об уровне безработицы среди молодёжи. Это произошло после того, как она выросла до рекордных значений, сообщает BBC.
«Экономика и общество постоянно развиваются и меняются. Статистическая работа требует постоянных улучшений», — объяснил решение властей представитель бюро Фу Линхуэй.
В июне безработица среди молодых людей в возрасте от 16 до 24 лет, проживающих в городах, достигла рекордных 21,3%. В июле в Китае также вырос общий уровень безработицы — с 5,2% до 5,3%.
Русская служба BBC отмечает, что власти Китая в период пандемии прекращали публикацию данные о смертности, но экономические показатели ранее не скрывались.
The New York Times пишет, что правительство КНР приняло меры, чтобы повысить занятость молодёжи, но «реакция экономики была медленной». В частности, власти предлагали субсидии частным компаниям, которые обеспечивают до 80% занятости в городах.
Газета поясняет, что молодые люди в Китае сегодня сталкиваются с большим разрывом между спросом на рабочую силу и предложением. Жёсткие меры борьбы с коронавирусом, а также давление властей на бизнес привели к массовым увольнениям. Это также поставило под вопрос расширение компаний в сфере технологий, недвижимости, образования и развлечений, куда обычно стремятся китайские выпускники.
Последние показатели китайской экономики указывают на замедление ее роста, пишет The Guardian. Розничные продажи — ключевой показатель потребления — выросли лишь на 2,5% в годовом выражении в июле, что не оправдало ожиданий аналитиков.
Такие данные, отмечает издание, свидетельствуют о том, что Китай может столкнуться с трудностями при достижении цели роста в 5%, установленной на этот год. По официальным данным, вторая по величине экономика мира выросла всего на 0,8% в период между первым и вторым кварталами 2023 года.