O‘zbekistonda zo‘ravonlikka qarshi kurashuvchi Nemolchi.uz loyihasi Toshkent shahrida yoshi katta erkak kichik yoshdagi qizni uning qarshiligiga qaramasdan o‘pib, uyatsiz-buzuq harakatlar sodir etgani haqida yozdi.
Havola qilingan videoda erkak ko‘chada qizcha bilan yonma-yon o‘tirgani, dastlab uning soch va bo‘yin qismidan silaganini ko‘rish mumkin. Ularning oldidan odamlar o‘tayotganda erkak harakatlarini to‘xtatib, so‘ng buni yana bir necha marta takrorlagan. Lavhada, shuningdek, erkak qizning qarshilik ko‘rsatganiga qaramay, uni o‘pgani aks etgan.
Toshkent shahri IIBB holat yuzasidan munosabat bildirdi. Aniqlanishicha, holat 8-avgust kuni taxminan soat 18:30 da sodir bo‘lgan. 63 yoshli M.I. Mirzo Ulug‘bek tumani Buyuk ipak yo‘li ko‘chasidagi ko‘p qavatli uylardan birining orqa tarafidagi yo‘l chetida o‘tirgan 8 yoshli Sh. U.ga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar sodir etgan.
IIBB holat bo‘yicha jabrlanuvchining ota-onasi tomonidan ariza tushmaganini bildirdi.
Holat yuzasidan Mirzo Ulug‘bek tumani IIO FMB tergov bo‘limi tomonidan Jinoyat kodeksining 129-moddasi (16 yoshga to‘lmagan shaxsga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

8 августа проект против насилия в Узбекистане Nemolchi.uz опубликовал видео, на котором взрослый мужчина в Ташкенте гладит малолетнюю девочку, несмотря на её сопротивление, а затем насильно целует её.
«Это происходит в людном месте в час пик, кроме подписчицы и стоявших рядом с ней девушек никто не обратил на них внимание», — сообщил проект.
Позже ГУВД столицы сообщило о задержании 63-летнего мужчины М. И. 1960 года рождения, пристававшего к девочке 2015 года рождения, сидевшей у одного из домов возле станции метро «Буюк ипак йули».
УКД ОВД Мирзо-Улугбекского района возбудило уголовное дело по статье 129 Уголовного кодекса Узбекистана — развратные действия в отношении лица, не достигшего 16 лет.
«Подозреваемый задержан в процессуальном порядке. Следствие продолжается», — говорится в сообщении.
В ГУВД добавили, что родители пострадавшей с заявлением о произошедшем не обращались в органы внутренних дел.