Tashqi ishlar vazirligi yana boshqa binoga ko‘chirildi. Hozirda u poytaxtning Islom Karimov ko‘chasi 45A manzilidagi sobiq Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi binosiga joylashdi. Bu haqda “Gazeta.uz”ga TIV xodimlari ma’lum qildi va vazirlik matbuot xizmati buni tasdiqladi.
O‘zbekistonning AQShdagi elchisi Furqat Sidiqov Twitter`da “ochiq va shaffof diplomatiyaga sodiqligimizni aks ettiruvchi ushbu bino mehmondo‘st va qulay joy bo‘lishi uchun yaratilgan”, deya yozib qoldirdi.
Foto: twitter.com/FurqatSidiq.
Yil boshida o‘tkazilgan ma’muriy islohotlar doirasida sobiq Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tugatildi (ayrim funksiyalari va xodimlari Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga, boshqalari Iqtisodiyot va moliya vazirligiga o‘tkazildi).
Eslatib o‘tamiz, Tashqi ishlar vazirligi avval Markaziy univermag (SUM)dan uncha uzoq bo‘lmagan Islom Karimov (sobiq O‘zbekiston) ko‘chasidagi binoda joylashgan edi. Prezident adminstratsiyasi Mustaqillik maydonidagi Senatning sobiq binosiga ko‘chirilgach, TIV binosi Senat tasarrufiga o‘tkazildi. Shundan so‘ng 2018-yil iyun oyida vazirlik Xalq banki va shahar hokimligining sobiq binosiga ko‘chirildi. 2021-yil boshida esa Senat vazirlikning to‘liq ta’mirlangan binosida ish boshladi.
Avvalgi Tashqi ishlar vazirligi joylashgan bino. Foto: “Gazeta.uz”.
“Gazeta.uz”da mavjud bo‘lgan ma’lumotlarga ko‘ra, Tashqi ishlar vazirligining binosi o‘rnida yangi tashkil etilgan prezident huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi joylashadi.

Министерство иностранных дел Узбекистана переехало в очередной раз. Теперь оно размещается в бывшем здании Министерства экономического развития и сокращения бедности на улице Ислама Каримова, 45А. Об этом «Газете.uz» сообщили сотрудники МИДа и подтвердили в пресс-службе министерства.
Посол Узбекистана в США Фуркат Сидиков в сообщении в Twitter написал, что здание «спроектировано так, чтобы быть гостеприимным и доступным для зарубежных дипломатов и гостей, отражая нашу приверженность открытой и прозрачной дипломатии».
Фото: twitter.com/FurqatSidiq.
Бывшее Министерство экономического развития и сокращения бедности было расформировано в рамках административной реформы начала года (часть функций и штата перешла в Министерство занятости и сокращения бедности, другие — в Министерство экономики и финансов).
Напомним, МИД традиционно располагался в здании на этой же улице Ислама Каримова (бывшая Узбекистанская) недалеко от ЦУМа. После того, как Администрация президента разместилась в здании Сената на площади Мустакиллик, а здание МИДа было передано Сенату, в июне 2018 года МИД переехал в бывшее здание Народного банка и хокимията города в центре столицы. В начале 2021 года Сенат начал работать в полностью реконструированном здании.
Здание, где до этого располагался МИД. Фото: «Газета.uz».
По имеющейся у «Газеты.uz» информации, в теперь уже бывшем здании МИДа разместится новообразованное Национальное агентство социальной защиты при президенте.