4-iyul kuni tushdan keyin Rossiya qo‘shinlari Xarkov viloyatining Pervomayskiy shahrini o‘qqa tutdi, deya xabar bermoqda Ukraina Ichki ishlar vazirligi.
Vazirlik bayonotida aytilishicha, raketa zarbasi oqibatida kamida 31 kishi, jumladan, 10 bola jarohatlangan. Eng kichik yoshdagi bolalar uch va to‘qqiz oylikdir.
Xarkov viloyati ma’muriyati rahbari Oleg Sinegubovning aniqlik kiritishicha, zarba “Iskander” raketasi bilan berilgan. To‘qqizta turar-joy binosi vayron bo‘lgan, ularning oynalari singan. Shuningdek, to‘xtash joyidagi bir nechta mashinada ham yong‘in sodir bo‘lgan.
“Yaqinda faqat turar-joy binolari bor. Bu shaharning tinch hududi, u yerda birorta ham harbiy inshoot yo‘q”, — deyiladi IIV xabarida.
3-iyul kuni Rossiya armiyasi kamikadze dronlari yordamida Ukrainaning Sumi shahrini ham o‘qqa tutgan edi. Ulardan biri turar-joy binosiga tushgan. 21 kishi jarohat oldi, uch kishi halok bo‘ldi.

Российские войска днём 4 июля обстреляли город Первомайский Харьковской области, сообщает МВД Украины.
В результате обстрела пострадали по меньшей мере 31 человек, из них 10 детей, говорится в сообщении министерства. Самым младшим пострадавшим детям — три и девять месяцев.
Глава Харьковской областной администрации Олег Синегубов уточнил, что удар был нанесён ракетой Iskander. Повреждены девять жилых домов, в них выбиты окна. Также произошло возгорание нескольких автомобилей на парковке.
«Рядом находятся только жилые дома. Это мирный район города, где нет ни одного военного объекта», — заявили в МВД.
3 июля армия России обстреляла украинский город Сумы с помощью дронов-камикадзе. Один из них попал в жилой дом. Пострадал 21 человек, трое погибли.