2022−2023-yillarda dori-darmonlari O‘zbekistonda kamida 19 nafar bolaning o‘limiga sabab bo‘lgan Hindistonning Marion Biotech kompaniyasi o‘z mahsulotlarini ishlab chiqarish uchun mo‘ljallanmagan xomashyolardan foydalangan. Ishlab chiqaruvchi propilenglikol (sirop uchun asos) o‘rniga arzonroq mahsulotlarni ishlatgan, deb yozadi Reuters manbalarga tayanib.
Kompaniya propilenglikolni (PG) Maya Chemtech India kompaniyasidan sotib olgan, agentlikning xabar berishicha, mazkur korxonaning farmatsevtika materiallarini sotish uchun litsenziyasi yo‘q, faqat sanoat darajasidagi dori-darmonlarni sotishi mumkin bo‘lgan.
“Biz Marion uni yo‘tal siroplarini tayyorlashda ishlatishini bilmas edik. Bizga materialimiz qayerda ishlatilayotgani haqida xabar berilmaydi”, — deydi Maya`ning ismi sir qolishni xohlagan xodimi Reuters agentligiga.
Sanoat propilenglikoli idish yuvish vositalarida, antifrizlarda, bo‘yoqlar yoki qoplamalarda, shuningdek, pestitsidlarning samaradorligini oshirishda ishlatiladigan zaharli materialdir.
Ishni nazorat qilayotgan tergovchining so‘zlariga ko‘ra, Marion ham ushbu ingrediyentni O‘zbekistonga sotgan siroplarda ishlatishdan oldin sinovdan o‘tkazmagan. Hindiston dori vositalari va kosmetika ishlab chiqarish qoidalariga ko‘ra, ishlab chiqaruvchilar o‘zlari foydalanadigan ingrediyentlarning xavfsizligi uchun javobgardir.
Maya Chemtech India hozircha ayblanuvchi sifatida jalb qilinmagan, ammo tergov davom etmoqda, dedi kompaniya manbasi.
Dekabr oyi oxirida O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati Dok-1 Maks siropini qabul qilgan bolalarning o‘limi hamda import qiluvchi Quramax Medikal kompaniyasi va Dori vositalarini standartlashtirish ilmiy markazi mansabdor shaxslari hibsga olingani bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilganini ma’lum qilgandi. Shu bilan birga, O‘zbekiston Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi tomonidan Marion Biotech kompaniyasining barcha mahsulotlari (ro‘yxat) savdosi to‘xtatilgan.
Yil boshida Farmatsevtika agentligi Marion tomonidan yetkazib berilgan dori-darmonlar partiyasida etilenglikol aniqlangani, uning hajmi tibbiy qoidalarda nazarda tutilgan me’yordan 300 baravar yuqori bo‘lgani haqida xabar bergandi. Buning o‘rniga, propilenglikol (bakteritsid ta’sirga ega oziq-ovqat qo‘shimchasi) dorilar tarkibida bo‘lishi kerak edi.
Fevral oyida Farmatsevtika agentligi va Dori vositalarini ekspertiza va standartlashtirish markazining sobiq rahbari Sardor Qoriyev ham qamoqqa olingan. O‘shandan beri huquq-tartibot idoralari ishning holati haqida ma’lumot bermagan.

Индийский производитель сиропов от кашля Marion Biotech, чьи лекарства в 2022—2023 годах привели к смерти минимум 19 детей в Узбекистане, для производства своих продуктов использовал непрофильное сырье. При создании своих лекарств вместо фармацевтического пропиленгликоля (основа для сиропа) компания применяла более дешёвый промышленный, пишет Reuters со ссылкой на источники.
Компания приобрела пропиленгликоль (ПГ) у Maya Chemtech India, у которой, как сообщает агентство, не было лицензии на продажу материалов фармацевтического назначения, она могла продавать только препараты промышленного класса.
«Мы не знали, что Marion собиралась использовать его для изготовления сиропов от кашля. Нам не сообщают, где используется наш материал», — рассказал Reuters анонимный сотрудник Maya.
Промышленный пропиленгликоль — токсичный материал, который используется в жидких моющих средствах, антифризах, красках или покрытиях, а также для повышения эффективности пестицидов.
По словам следователя, занимающегося расследованием дела, Marion также не проверяла этот ингредиент перед тем, как использовать его в сиропах, которые она продавала в Узбекистан.
Согласно индийским правилам производства лекарств и косметики, производители несут ответственность за безопасность используемых ими ингредиентов.
Maya Chemtech India на данный момент не предъявлены обвинения, но расследование продолжается, сообщил источник в компании.
СГБ Узбекистана в конце декабря сообщила о возбуждении уголовного дела по факту смерти детей после приёма сиропа «Док-1 Макс» и задержании должностных лиц компании-импортёра Quramax Medical и Научного центра стандартизации лекарств. Тогда же Агентство по развитию фармацевтической отрасли Узбекистана остановило продажу всех препаратов Marion Biotech (список).
В начале года Фармагентство сообщало о выявлении в составе партии препаратов, поставленных Marion, этиленгликоля, объём которого был в 300 раз выше нормы, предусмотренной медицинскими правилами. Вместо него в составе лекарств должен был быть пропиленгликоль (пищевая добавка с бактерицидным действием).
В феврале стало известно, что бывший глава Фармагентства и центра экспертизы и стандартизации лекарств Сардор Кариев также заключён под стражу. Правоохранительные органы после этого не сообщали о статусе дела.