Iyul oyi boshida Telegram messenjerida Stories funksiyasi paydo bo‘ladi. Bu haqda dastur asoschisi Pavel Durov ma’lum qildi.
“Ko‘p yillar davomida foydalanuvchilarimiz Telegram`ga Stories`ni qo‘shishni so‘rashdi. Bizga yangi funksiyalar bo‘yicha kelgan so‘rovlarning yarmidan ko‘pi Stories bilan bog‘liq”, — deb yozdi Durov.
Format “Telegram uslubida” ishga tushirilishi rejalashtirilgan. U quyidagilar bilan ajralib turadi:
• maxfiylik — Stories barcha foydalanuvchilar uchun, faqat kontaktlar uchun, bir nechta tanlangan kontaktlar yoki yaqin do‘stlar uchun ochiq bo‘lishi mumkin bo‘ladi;
• ixcham interfeys — Stories chat ro‘yxatining yuqori qismida joylashadi;
• moslashuvchanlik — boshqa kontaktlar tomonidan joylangan Stories`ni ro‘yxatdan yashirib qo‘yish mumkin bo‘ladi;
• tagyozuvlar — fotosuratlar va videolarni tahrirlash vositalaridan tashqari, Stories`da tagyozuvlar, havolalar va boshqa odamlarni belgilash imkoniyati mavjud bo‘ladi;
• ikki kamerani bir vaqtda ishlatish — Stories`da bir vaqtning o‘zida asosiy va old kameralarda olingan fotosuratlar va videolarni joylash mumkin bo‘ladi;
• amal qilish muddati — Stories`ni 6, 12, 24 yoki 48 soat davomida ko‘rinadigan qilib joylash mumkin bo‘ladi. Ularni, shuningdek, foydalanuvchining profil sahifasida ham saqlash imkoniyati bo‘ladi.

В начале июля в мессенджере Telegram станет доступна функция Stories. Об этом сообщил основатель приложения Павел Дуров.
«В течение многих лет наши пользователи просили нас внедрить Stories в Telegram. Более половины всех запросов о новых функциях, которые мы получаем, связаны со Stories», — написал Дуров.
Формат планируется запустить «в стиле Telegram». Он будет отличаться:
- конфиденциальностью — Stories можно будет делать открытыми для всех пользователей, только контактов, нескольких выбранных контактов или близких друзей;
- компактным интерфейсом — Stories будут публиковаться в верхней части списка чатов;
- гибкостью — Stories, опубликованные другими контактами, можно будет скрывать из списка;
- подписями — помимо инструментов для редактирования фото и видео, в Stories будут доступны подписи, ссылки и отметки других людей;
- поддержкой двойной камеры — в Stories можно будет публиковать фото и видео, снятые одновременно основной и фронтальной камерами;
- сроком действия — Stories можно будет отображать в течение 6, 12, 24 или 48 часов. Их также можно будет сохранить на странице своего профиля.
Приложение также планирует запустить возможность репостить сообщения из каналов в Stories. «Стать вирусным в Telegram станет намного проще», — отметил Дуров.