Toshkent shahri Mirobod tumani Shahrisabz ko‘chasida joylashgan Bosh prokuratura akademiyasining bino va inshootlari yana sotuvga qo‘yildi, deb xabar bermoqda E-auksion platformasi.
obyekt yanvar oyida kimoshdi savdosiga chiqarilgandi, ammo mulk sotilmadi.
Binolarning umumiy maydoni 9560 kvadrat metrni tashkil qiladi. Ular 0,36 gektar maydonda joylashgan. Boshlang‘ich narx o‘zgarmadi — 171,47 mlrd. Shu bilan birga, bo‘nak puli (zakalat) summasi 5 foizdan 1 foizga tushirildi.
Qolgan shartlar o‘zgarishsiz qoldi. Xususan, sotilgandan keyin Bosh prokuratura akademiyasi bino va inshootlardan bir yil davomida bepul foydalanishi mumkin bo‘ladi. Xaridor obyekt qiymatining kamida 35% ini to‘lashi kerak, u bir yil ichida qolgan summani to‘lashi mumkin.
Arizalar 3-iyulga qadar qabul qilinadi, shu kuni soat 10:00 da auksion o‘tkaziladi.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yil noyabr oyida prezident farmoni bilan Bosh prokuratura akademiyasi negizida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etilgan bo‘lib, muassasada 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab tergov faoliyati va huquqni muhofaza qilish faoliyatining boshqa sohalarida bakalavriat va magistratura o‘quv jarayoni yo‘lga qo‘yiladi. Hujjatdan ma’lum bo‘lishicha, u yangi 2023/2024 o‘quv yiligacha foydalanishga topshirilishi kutilayotgan yangi binoga ega bo‘ladi.

Здание и сооружения Академии Генеральной прокуратуры, расположенные по улице Шахрисабз в Мирабадском районе Ташкента, повторно выставлены на продажу, сообщается на платформе E-auksion.
Объект уже выставляли на торги в январе, но имущество так и не было продано.
Общая площадь зданий составляет 9560 кв. м. Они расположены на территории 0,36 га. Стартовая цена не изменилась — 171,47 млрд сумов. При этом снижена сумма задатка с 5% до 1%.
Остальные условия остались без изменений. В частности, после продажи Академия Генпрокуратуры сможет пользоваться зданиями и сооружениями бесплатно в течение года. Покупатель должен оплатить не менее 35% от стоимости объекта, остальную часть суммы он может выплачивать в течение года.
Заявки принимаются до 3 июля, в этот же день в 10:00 состоится аукцион.
Напомним, в ноябре 2022 года указом президента на базе Академии Генеральной прокуратуры была образована Правоохранительная академия Узбекистана, где планируется организовать систему непрерывной подготовки кадров в сфере расследования преступлений с обеспечением тесной связи с практикой. Из документа следует, что у неё будет новое здание, которое, как ожидается, сдадут в эксплуатацию перед новым 2023/2024 учебным годом.