“BAAda ishlab chiqilgan ilg‘or texnologiyalar va yangi metodologiyalar, jumladan, yomg‘ir hosil qilish usuli bilan tanishdik va ularning tajribasini O‘zbekistonda, ayniqsa, Orolbo‘yi mintaqasida joriy etish istiqbollarini muhokama qildik”, — deb yozadi u.
Baxtiyor Saidov BAA iqlim o‘zgarishi va atrof-muhit vaziri Mariyam Almheyri bilan ham uchrashdi. “Suv tanqisligi, suvni chuchuklashtirish, bioxilma-xillikni himoya qilish, yangi daraxtzorlar barpo etish sohalarida Iqlim o‘zgarishi va atrof-muhit vazirligi bilan sa’y-harakatlarimizni birlashtirish hamda BAAning mazkur yo‘nalishlardagi ilg‘or tajribasini O‘zbekistonda tatbiq etishga alohida e’tibor qaratdik”, — dedi O‘zbekiston TIV rahbari.
Yomg‘ir hosil qilish usuli — quruq hududlarda yog‘ingarchilikni ko‘paytirish uchun ob-havoni sun’iy ravishda o‘zgartirish jarayoni hisoblanadi. 1990-yilda BAA ushbu usuldan foydalangan holda yog‘ingarchilikni oshirish bo‘yicha tadqiqot dasturi (UAEREP)ni boshlagan.
Bulutlar samolyotlardan chiqarilgan kaliy xlorid va natriy xlorid kabi tabiiy tuzlar bilan hosil qilinadi, ular suv zarralarini o‘ziga tortadi, bir-biri bilan birlashadi va og‘irlashadi, so‘ngra yog‘ingarchilik paydo bo‘ladi.

В ходе визита в Объединённые арабские эмираты министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов встретился с президентом Всемирной метеорологической организации, генеральным директором Национального центра метеорологии ОАЭ Абдуллой Аль Мандусом, сообщил глава МИДа в своём Telegram-канале.
«Проинформированы о передовых технологиях и новых методологиях, разработанных в ОАЭ, включая засев облаков, и обсудили перспективы внедрения их опыта в Узбекистане, особенно в регионе Приаралья», — написал он.
Бахтиёр Саидов также провёл встречу с министром по вопросам изменения климата и окружающей среды ОАЭ Мариам Альмхейри. «Мы уделили особое внимание объединению наших усилий в сферах нехватки воды, опреснения воды, защиты биоразнообразия, облесения, а также внедрению передового опыта ОАЭ в данных областях в Узбекистане», — сообщил глава МИД Узбекистана.
засев облаков, оаэ
Засев облаков — процесс искусственной модификации погоды для увеличения количества осадков в засушливых регионах. В 1990 году в ОАЭ стартовала исследовательская программа по увеличению осадков (UAEREP), предусматривающая этот метод.
Облака засеивают с самолётов природными солями типа хлорида калия и хлорида натрия, которые притягивают к себе частицы воды, они соединяются друг с другом и становятся тяжелее, затем выпадают осадки.