Samarqand viloyati ichki ishlar boshqarmasi holatga munosabat bildirib, voqea 16-iyun kuni Samarqand tumanidagi “Vavilon” cho‘milish havzasida sodir bo‘lganini ma’lum qildi.
Aniqlanishicha, Samarqand tumanida yashovchi fuqaro D.Nasimov “ommaviy tadbirlarni o‘tkazish qoidasini qo‘pol ravishda buzib, 2000 ga yaqin fuqaro ishtirokida tadbir uyushtirgan”.
“Jarayonda bir guruh raqqosa qizlarning yarim yalang‘och holatdagi behayo o‘yinlari, jamoat joyida yurish-turish qoidalariga amal qilinmagani aniqlandi”, — deyiladi xabarda.
Holat yuzasidan tadbir tashkilotchisiga nisbatan hujjatlar rasmiylashtirilib, qonuniy qaror qabul qilish uchun JIB Samarqand tumani sudiga yuborildi.
“Tadbirda behayo o‘yinlar ko‘rsatgan raqqosalar teri-tanosil kasalliklari ko‘rigidan o‘tkazilib, OITS va OIVga tekshirish uchun qon tahlillari olinib, ular bilan tushuntirish ishlari olib borildi”, — deyiladi boshqarma xabarida.

В социальных сетях появилось видео, на котором девушки в купальниках танцуют в аквапарке. Один из каналов, опубликовавших видео, подписал его: «Это не Европа, а наш Самарканд», добавив теги «ужас» и «вот так вот».
В пресс-службе УВД Самаркандской области сообщили, что видео было снято 16 июня на мероприятии, посвящённом открытию аквапарка «Вавилон» в Самаркандском районе.
В сообщении говорится, что гражданин Д. Насимов «грубо нарушил правила проведения массовых мероприятий и организовал массовое мероприятие с участием около 2000 человек».
«Установлено, что на мероприятии группа танцовщиц проигнорировала правила поведения в обществе, исполняя неприличные танцы в полуголом виде», — говорится в сообщении.
В отношении организатора мероприятия были оформлены документы и переданы в уголовный суд района для принятия законного решения, отметили в УВД.
«Исполнительницы неприличных танцев прошли осмотр на кожно-венерологические болезни, у них взяты анализы крови на проверку наличия СПИДа и ВИЧ, с ними проведена разъяснительная работа», — сообщили в управлении.