19-iyun kuni Ostona shahrida Markaziy Osiyo yetakchi ayollari muloqotining navbatdagi yig‘ilishi o‘tkazildi. Uning mavzusi “Innovatsiyalar va texnologiyalarni rivojlantirishda ayollarning roli” bo‘ldi, deb xabar bermoqda O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati matbuot xizmati.
Mintaqaviy platforma O‘zbekiston tashabbusi bilan BMT ko‘magida 2020-yilda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston yetakchi ayollari o‘rtasida ayollar bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha maslahatlashuvlar va hamkorlikni o‘tkazish maqsadida tashkil etilgan. 2023-yilda muloqotga Qozog‘iston raislik qilmoqda, mamlakat raqamlashtirishni o‘zining ustuvor yo‘nalishlaridan biri deb e’lon qilgan.
Uchrashuvda mintaqa mamlakatlari faol va ishbilarmon ayollari, akademik va ilmiy doiralari, nodavlat va fuqarolik sektori sa’y-harakatlarini birlashtirish, demografik rivojlanish, gender tengligini ta’minlash bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish, turizm, madaniyat, ekologiya, savdo va raqamli texnologiyalar sohasida loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
танзила нарбаеva, марказий осиё yetakchi ayollari muloqotи
O‘zbekiston Senati raisi Tanzila Narbayeva o‘z nutqida bugungi kunda muloqot Markaziy Osiyoda muhim o‘rin tutayotgani va jahon hamjamiyatida munosib qo‘llab-quvvatlanayotgani, mintaqaviy miqyosda chora-tadbirlar ko‘rilayotganini alohida ta’kidladi.
Uchrashuv davomida mintaqa mamlakatlari ayollari tomonidan yaratilgan innovatsion loyihalar va startaplar taqdim etildi. Qishloq joylarda raqamlashtirish loyihalari, oila va jamiyat, ayollar tadbirkorligi, kasb-hunar ta’limi va bandligini ta’minlashning dolzarb masalalarini hal etishga qaratilgan taqdimotlar ko‘rib chiqildi.
Tanzila Narbayeva Ostonada Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev va Qozog‘iston parlamenti Senati raisi Maulen Ashimbayev bilan uchrashdi.

19 июня в Астане состоялось очередное заседание Диалога женщин-лидеров Центральной Азии. Его темой стала «Роль женщин в развитии инноваций и технологий», сообщает пресс-служба Сената Олий Мажлиса Узбекистана.
Региональная платформа была создана по инициативе Узбекистана при поддержке ООН в 2020 году для проведения консультаций и сотрудничества между женщинами-лидерами Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана по вопросам, касающимся женщин. В 2023 году в диалоге председательствует Казахстан, который объявил одним из приоритетов цифровизацию.
На заседании обсуждались вопросы объединения усилий активных и деловых женщин, академических и научных кругов, неправительственного и гражданского сектора стран региона, расширения сотрудничества по вопросам демографического развития, гендерного равенства, реализации проектов в сферах туризма, культуры, экологии, торговли и цифровых технологий.
Председатель Сената Узбекистана Танзила Нарбаева в своём выступлении подчеркнула, что сегодня диалог занял важное место в Центральной Азии и получил должную поддержку со стороны мирового сообщества: «За период деятельности этой уникальной платформы были приняты важные документы и проведены крупные мероприятия, оказавшие большое влияние на реализацию эффективных мер на региональном уровне».
В рамках заседания были представлены инновационные проекты и стартапы, созданные женщинами стран региона. Были рассмотрены проекты цифровизации в сельской местности, а также разработки, направленные на решение актуальных вопросов семьи и общества, женского предпринимательства, профессионального образования и занятости.
В Астане Танзила Нарбаева встретилась с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым и председателем Сената Парламента Казахстана Мауленом Ашимбаевым.