Markaziy saylov komissiyasining 9-iyun kungi yig‘ilishida 9-iyulda bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston prezidenti sayloviga doir saylov byulletenining shakli va matni tasdiqlandi.
Shuningdek, majlisda ayrim saylov uchastkalarida saylov jarayonini video-translyatsiya qilish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlarni belgilash to‘g‘risidagi masala ko‘rib chiqildi. Unga ko‘ra, saylov kuni ovoz berish jarayonini real vaqt rejimida (onlayn) video-translyatsiya qilish maqsadida respublikaning barcha tuman va shaharlari hududida joylashgan ikkitagacha saylov uchastkalarida videokamera va boshqa zarur qurilmalar o‘rnatish yuzasidan aniq choralar belgilab berildi va tegishli qaror qabul qilindi.
Eslatib o‘tamiz, 30-aprel kuni Konstitutsiyaning yangi tahriri bo‘yicha referendumda barcha tuman va shaharlardagi ikkita saylov uchastkasidan translyatsiya amalga oshirilgan edi.
Toshkentdagi ayrim saylov uchastkalarida saylovchilarni biometrik identifikatsiya qilish tizimi sinov rejimida joriy etiladi. Tizim saylovchining shaxsini, uning saylov uchastkasi saylovchilar ro‘yxatida bor yoki yo‘qligini tezkor tekshirish va tasdiqlash imkonini beradi. U birinchi marta Konstitutsiya bo‘yicha referendumda ilk bor qo‘llanildi.

Центральная избирательная комиссия на заседании 9 июня утвердила форму и текст избирательного бюллетеня по выборам президента Узбекистана, которые состоятся 9 июля.
Четыре кандидата будут указаны в бюллетене в алфавитном порядке согласно узбекскому алфавиту на основе латиницы. Таким же образом они будут перечислены в протоколах о результатах подсчёта голосов на избирательных участках и об определении результатов выборов.
На заседании также обсуждены вопросы обеспечения видеотрансляции избирательного процесса на некоторых избирательных участках. Планируется, что видеотрансляция будет вестись не более чем с двух участков в каждом районе и городе страны. На референдуме по Конституции в новой редакции 30 апреля трансляция велась с двух участков во всех районах и городах.
На некоторых участках в Ташкенте в пилотном режиме будет действовать система биометрической идентификации избирателей. Система позволяет быстро проверить и подтвердить личность избирателя и его наличие или отсутствие в списке избирателей участка. Она впервые использовалась на референдуме по Конституции в новой редакции.