O‘zbekistonda 2025-yil oxiriga qadar havo ifloslanishini prognozlash va havoning yuqori darajada ifloslanishi haqida aholini erta ogohlantirish tizimi tajriba tariqasida joriy etiladi. Bu prezident Shavkat Mirziyoyevning 31-maydagi “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonida belgilangan. Mazkur farmon bilan Tabiat resurslari vazirligi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligiga aylantirildi.
Farmonda “Atrof-muhitning davlat monitoringi tizimini tubdan takomillashtirish” maqsadida 1-dekabrga qadar respublika bo‘yicha tumanlar va sanoat korxonalari atroflarida atmosfera havosi ifloslanishi fon monitoringini amalga oshirish uchun avtomatlashgan kichik stansiyalar o‘rnatish topshirildi.
2024-yil 1-yanvardan boshlab Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri hududida o‘rnatiladigan avtomatlashgan kichik stansiyalar ma’lumotlari atrof tabiiy muhit davlat monitoringi tizimining yagona geoaxborot ma’lumotlar bazasiga integratsiya qilish orqali vizuallashtirilib, rasmiy veb-saytlarda real vaqt rejimida muntazam yangilab boriladi.
I toifali sanoat korxonalari 2024-yil oxirigacha (II toifa — 2025-yil oxirigacha) ustuvor turg‘un (tashkillashtirilgan) ifloslantiruvchi manbalardan chiqadigan tashlanmalarni tahlil qilish uchun avtomatlashtirilgan monitoring stansiyalarini o‘rnatishi kerak.
Shu muddatda ular yangilarini o‘rnatishi va mavjud bo‘lgan yuqori samarali chang va gaz tozalash moslamalarini va lokal suv tozalash inshootlarini modernizatsiya qilishlari kerak. Bundan tashqari, ushbu korxonalarning sanitariya muhofazasi zonalari avtomat statsionar kuzatuv postlari bilan jihozlanishi kerak.
2024-yil 1-yanvardan boshlab bunday uskunalarni o‘rnatish nazarda tutilmagan I va II toifadagi korxonalarni qurish loyihalari ekspertizadan o‘tkazilmaydi va ushbu uskunasiz qurilgan obyektlar ishga tushirish uchun ruxsatnoma ololmaydi.
Korxonalar uchun chang va gaz tozalash moslamalari, lokal suv tozalash inshootlari va avtomatik monitoring tizimlarini o‘rnatish uchun xalqaro moliya institutlari mablag‘lari hisobidan tijorat banklari orqali 100 million dollarimiqdorida kredit liniyasi ochilmoqda.
“Bu qimmat uskunalar, ammo korxonalar bunga mas’uliyat bilan yondashadi, — dedi ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov. — Shu bois korxonalar „imtiyozli“ kreditlar oladi. Buning uchun O‘zbekiston taraqqiyot jamg‘armasidan 50 million dollar ajratilmoqda. Biz xalqaro moliya institutlari bilan ham hamkorlikni boshladik”.
Aziz Abduhakimovning so‘zlariga ko‘ra, uch yil avval ham shunday talablar qo‘yilgan, biroq ular bajarilmagan. “Va keyin savol tug‘iladi, nima uchun?”
1-iyuldan boshlab asbob-uskunalar o‘rnatgan (yoki shartnoma bo‘yicha to‘lovlarning 15 foizini to‘lagan) korxonalar atrof-muhitni ifloslantirgani va chiqindilarni joylashtirgani uchun kompensatsiya pulini 3 yil muddatga bo‘lib-bo‘lib to‘lashi mumkin. Uskunani o‘rnatmagan korxonalar uchun esa kompensatsiya to‘lovlari 5 barobarga oshadi.
“Filtrlarni o‘rnatish kompensatsiyadan arzon bo‘lishi uchun shunday qilamiz, — deydi Aziz Abduhakimov. — Albatta, har safar hisoblash kerak, lekin bu normani ham o‘tkazish juda qiyin bo‘ldi. Endi biz uni 5 barobarga oshiramiz, ammo kelajakda kompensatsiya to‘lovlari miqdori zarar miqdoriga mos kelishi kerak deb o‘ylaymiz. Ammo bu yerda muammo shundaki, monitoring tizimini o‘rnatmasdan, biz zararni hisoblay olmaymiz. Birlamchi ma’lumotlarsiz ekologik vaziyatni yaxshilash uchun zarur choralar va to‘g‘ri qarorlarni qabul qila olmaymiz”.
Tadbirkorlik faoliyatinini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi hisobidan kichik biznes subyektlariga chang va gaz tozalash moslamalari, suv tozalash inshootlari va atrof-muhit ifloslanishini nazorat qiluvchi avtomatlashtirilgan stansiyalar o‘rnatishda imtiyozlar beriladi.
Xususan, korxonalarga asbob-uskunalar sotib olish va o‘rnatish uchun kreditlar bo‘yicha kompensatsiyalar taqdim etiladi. Kreditlar tijorat banklari tomonidan 2026-yil 1-yanvargacha milliy valyutada berilishi kerak.
Kompensatsiya foiz stavkasining asosiy stavkadan oshib ketgan, lekin asosiy stavkaning 30 foizidan oshmaydigan qismini qoplash uchun 2+1 tamoyili bo‘yicha uch yilgacha muddatga beriladi (IV va V toifadagi tuman va shaharlarda — 40% dan ortiq bo‘lmagan). Shu bilan birga, kreditning foiz stavkasi Markaziy bankning asosiy stavkasidan 1,5 barobar, kredit summasi esa 5 milliard so‘mdan oshmasligi kerak.
Bundan tashqari, kichik biznes subyektlariga 2026-yil 1-yanvarga qadar tijorat banklaridan olingan kreditlar summasining 50 foizigacha kafillik beriladi. IV va V toifadagi tuman va shaharlarda joylashgan korxonalar uchun kafolat miqdori 75 foizgacha bo‘ladi. Kredit summasi 2,5 milliard so‘mdan oshmasligi kerak.
Eslatib o‘tamiz, prezidentning shu farmoni bilan korxonalarning ekologik monitoringini biznes-ombudsman bilan muvofiqlashtirish bekor qilingan edi.

До конца 2025 года в Узбекистане в порядке эксперимента будет внедрена система прогнозирования загрязнения воздуха и раннего предупреждения населения о высоком уровне загрязнения воздуха. Об этом говорится в указе президента Шавката Мирзиёева от 31 мая «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа». Этим указом Министерство природных ресурсов преобразовано в Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Для «кардинального совершенствования системы государственного мониторинга окружающей природной среды» указом поручено до 1 декабря в районах и вокруг промышленных предприятий по всей стране установить автоматизированные подстанции фонового мониторинга загрязнения воздуха.
С 1 января 2024 года вся информация с этих подстанций будет поступать в единый мониторинговый центр — геоинформационную базу данных, где данные о качестве воздуха будут визуально отображаться в режиме реального времени.
Промышленные предприятия I категории воздействия на окружающую среду до конца 2024 года (II категории — до конца 2025 года) должны установить автоматизированные подстанции мониторинга анализа выбросов в атмосферный воздух из приоритетных стойких (организованных) источников загрязнения.
В эти же сроки они должны установить новые и модернизировать действующие высокоэффективные пыле- и газоочистные устройства и локальные водоочистные сооружения. Кроме того, санитарно-защитные зоны этих предприятий должны оснастить автоматизированными стационарными наблюдательными постами.
С 1 января 2024 года проекты по строительству предприятий I и II категорий, в которых не предусмотрена установка такого оборудования, не смогут проходить экспертизу, а построенные без этого оборудования объекты не получат разрешение на ввод в эксплуатацию.
Для установки пыле- и газоочистных устройств, локальных водоочистных сооружений и автоматических систем мониторинга предприятий за счёт средств международных финансовых институтов через коммерческие банки открывается кредитная линия в размере 100 млн долларов США.
«Это дорогое оборудование, но предприятия относятся к этому ответственно, — сказал министр экологии Азиз Абдухакимов. — Поэтому предприятия получат „мягкие“ кредиты. Для этого из Фонда развития Узбекистана выделяется 50 млн долларов. Мы также начали работать с международными финансовыми институтами».
По словам Азиза Абдухакимова аналогичные требования устанавливались ещё три года назад, однако они оказались не исполненными. «И тут возникает вопрос, почему?»
С 1 июля предприятия, установившие оборудование (или погасившие 15% платежей по договору), смогут оплачивать компенсацию за загрязнение природы и размещение отходов в рассрочку на 3 года. А для предприятий, не установивших оборудование, компенсационные платежи увеличатся в 5 раз.
«Мы делаем так, чтобы установка фильтров была дешевле, чем компенсация, — сказал Азиз Абдухакимов. — Конечно, каждый раз нужно считать, но даже эта норма очень тяжело проходила. Сейчас мы увеличим в 5 раз, но в дальнейшем мы думаем, что сумма компенсационных платежей должна соответствовать сумме ущерба. Но тут проблема в том, что без установки мониторинговой системы мы не можем посчитать ущерб. Без первичных данных мы не можем принимать нужные меры и правильные решения, которые позволят улучшить экологическую ситуацию».
Государственный фонд поддержки предпринимательской деятельности предоставит субъектам малого предпринимательства льготы на установку пыле- и газоочистных устройств, водоочистительных сооружений и автоматизированных подстанций мониторинга загрязнения окружающей среды.
В частности, предприятиям предоставят компенсацию кредитов на приобретение и установку оборудования. Кредиты должны быть выделены коммерческими банками в национальной валюте до 1 января 2026 года. Компенсация предоставляется на срок до трёх лёт по принципу «2+1» для покрытия части процентной ставки, превышающей основную, но не превышающей 30% основной ставки, (в районах и городах IV и V категорий — не превышающей 40%). При этом процентная ставка кредита не должна превышать основную ставку ЦБ более чем в 1,5 раза, а сумма кредита — 5 млрд сумов.
Кроме того, малые предприятия получат поручительство до 50% суммы кредитов, полученных в коммерческих банках до 1 января 2026 года. Для предприятий, расположенных в районах и городах IV и V категорий, размер поручительства составит до 75%. Размер кредита не должен превышать 2,5 млрд сумов.
Напомним, этим же указом президента отменяется согласование экологического мониторинга предприятий с бизнес-омбудсманом.