24-may, chorshanba kuni Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanida 300 MVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasini qurish va foydalanish bo‘yicha o‘tkazilgan tenderning dastlabki g‘olibi e’lon qilindi, deb xabar berdi Energetika vazirligi matbuot xizmati.
Mazkur loyiha Osiyo taraqqiyot banki (OTB) ko‘magida “Umumiy quvvati 300 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha loyihani ishlab chiqish va maslahat xizmatlarini ko‘rsatish dasturi” (2-bosqich) doirasida amalga oshirilmoqda.
Loyihani amalga oshirish bo‘yicha takliflar ikkita xalqaro kompaniya tomonidan taqdim etilgan:
• BAAning Masdar kompaniyasi quyosh elektr stansiyasida ishlab chiqarilgan 1 kVt/soat elektr energiyasi uchun 3 sent va akkumulyator tizimining 1 MVt/soatiga 6,33 dollar narx taklif qildi.
• Saudiya Arabistonining Acwa Rower kompaniyasi esa quyosh elektr stansiyasida ishlab chiqarilgan 1 kVt/soat elektr energiyasi uchun 3,0518 sent va akkumulyator tizimining 1 MVt/soatiga 24,425 dollar taklif qildi.
Masdar tenderning dastlabki g‘olibi, Acwa Rower esa zaxira g‘olibi deb e’lon qilindi.
Kutilganidek, tender hujjatlari tender komissiyasi tomonidan yaqin kunlarda OTB maslahatchilari ishtirokida ko‘rib chiqiladi va tasdiqlanadi.
acwa power, masdar, ғузор тумаni, quyosh fotoelektr станцияси
Tender Energetika, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirliklari, “O‘zbekiston Milliy elektr tarmoqlari” kompaniyasi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan o‘tkazildi.
Loyiha G‘uzor tumanida 300 MVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasini va 1 soat davomida 75 MVt quvvatni ta’minlovchi energiya saqlash tizimi (akkumulyator)ni qurishni ham o‘z ichiga oladi.
G‘olib bo‘lgan investor 25 yil davomida quyosh elektr stansiyasini loyihalashtiradi, moliyalashtiradi va boshqaradi.
Eslatib o‘tamiz, Masdar 2023-yilda O‘zbekistonda uchta fotoelektr stansiyasini — Jizzax viloyatida 220 MVt quvvatga ega Nur Jizzakh, Samarqand viloyatida 220 MVt quvvatga ega Nur Samarkand va Surxondaryo viloyatida 457 MVt quvvatga ega Nur Sherabad fotoelektr stansiyalarini qurishni boshlash niyatida. Ushbu maqsadlar uchun kompaniya qariyb 400 mln dollarlik kredit oldi

В среду, 24 мая, объявлен предварительный победитель тендера на строительство и эксплуатацию солнечной фотоэлектрической станции мощностью 300 МВт в Гузарском районе Кашкадарьинской области, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
Этот проект реализуется при поддержке Азиатского банка развития (АБР) в рамках «Программы разработки проектов и консультационных услуг по строительству солнечной фотоэлектрической станции общей мощностью 300 МВт» (Фаза 2).
Предложения по реализации проекта подали две международные компании:
- Эмиратская Masdar предложила цену в 3 цента за 1 кВт⋅ч электроэнергии, произведённой солнечной электростанцией, и 6,33 доллара за 1 МВт⋅ч доступности аккумуляторной системы.
- Саудовская Acwa Рower предложила 3.0518 цента за 1 кВт⋅ч электроэнергии, произведённой солнечной электростанцией, и 24,425 доллара за 1 МВт⋅ч наличия аккумуляторной системы.
Предварительным победителем тендера объявлена компания Masdar, резервным — Acwa Рower.
Как ожидается, тендерные документы будут рассмотрены и утверждены тендерной комиссией с участием консультантов АБР в ближайшие дни.
Тендер был проведён Министерством энергетики, Министерством инвестиций, промышленности и торговли, компанией «Национальные электрические сети Узбекистана», Министерством экономики и финансов и Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
Проект включает в себя строительство солнечной фотоэлектрической станцию мощностью 300 МВт в Гузарском районе и систему накопления энергии (аккумулятор), обеспечивающую мощность 75 МВт в течение 1 часа.
Инвестор, выигравший тендер, спроектирует, профинансирует и будет эксплуатировать солнечную фотоэлектрическую станцию в течение 25 лет.
Напомним, Masdar намерена начать в 2023 году строительство трёх фотоэлектростанций в Узбекистане — Nur Jizzakh на 220 МВт в Джизакской области, Nur Samarkand на 220 МВт в Самаркандской области и Nur Sherabad на 457 МВт в Сурхандарьинской области, на эти цели компания привлекла кредиты почти на 400 млн долларов.