20-may kuni Italiyada ochilgan 18-Venetsiya arxitektura biyennalesida O‘zbekiston “Unbuild Together: Archaism vs. Modernity” loyihasini taqdim etdi. Ko‘rgazma 26-noyabrgacha davom etadi.
Loyiha Qoraqalpog‘istonning qadimiy qal’a xarobalari, Xorazm sivilizatsiyasi merosi va o‘zbek me’morchiligining asosiy qurilish materiali bo‘lgan an’anaviy g‘isht tayyorlash texnologiyasini o‘rganishga qaratilgan.
unbuild together: archaism vs. modernity, венеция, маданият va санъатни rivojlantirish jamg‘armasi
O‘zbekiston milliy pavilonida ko‘k rangli sirlangan kulolchilik buyumlari bo‘laklari bilan qoplangan g‘ishtli devor mavjud. Pavilon komissari vazifasini bajaruvchi O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi loyiha kuratori sifatida Fransiyaning “Studio KO” arxitektura byurosini jalb qildi.
Jamg‘arma matbuot xizmati xabariga ko‘ra, ko‘rgazma O‘zbekiston me’moriy merosiga bag‘ishlangan. Tadqiqot va ko‘rgazma loyihasi ertangi dunyoni loyihalash va bugungi kunni birgalikda qayta qurish uchun zarur vositalarni izlash uchun o‘tmishga sho‘ng‘igan.
Toshkentdagi Aju universiteti esa tadqiqot hamkori sifatida ishtirok etdi. Yanvar oyida O‘zbekistonda “Studio KO” hamda universitet talabalari va o‘qituvchilari ishtirokida bir qator seminarlar, ekskursiyalar va nazariy muhokamalar o‘tkazilgan.
“Studio KO”ning talabalar bilan olib borgan nazariy ishlari va tajribalari, g‘isht yasash usullari, uni qurish usullari va bezak turlarini qayta ko‘rib chiqish natijasida O‘zbekiston Milliy pavilonining fazoviy yechimi ishlab chiqildi, deya ta’kidladi jamg‘arma.
Foydalanilgan yaltiroq installyatsiya “Studio KO” bilan hamkorlikda buxorolik usta Abdulvohid Buxoriy tomonidan yaratilgan. U ishlatgan texnika yuz yildan ko‘proq vaqtdan buyon unutilib, amalda yo‘q bo‘lib ketgan.
Ko‘rgazmada Marokash va Fransiyada kino san’atini o‘rgangan muhandis El Mehdi Azzam rejissyorligidagi film namoyish etildi. Bu yerda taqdim etilgan pavilon modeli “Dominique Perrault Architecture” (Parij) kompaniyasining model laboratoriyasi rahbari Muchcharelli tomonidan tayyorlangan.
“Kelajakka nazar tashlar ekanmiz, qadimiy meros insoniyat taraqqiyoti trayektoriyasi va arxitekturaning jamoaviy taqdirini shakllantirishdagi rolini qayta ko‘rib chiqishga yordam beradi, — dedi O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi ijrochi direktori Gayane Umerova.
“O‘tmishdagi jamiyatlarning me’moriy qoldiqlarini o‘rganish orqali biz o‘sha dunyolarni shakllantirgan qadriyatlar, e’tiqodlar va texnologiyalar haqida tushunchaga ega bo‘lishimiz mumkin. Bu, o‘z navbatida, bizning dizayn tanlovimiz va qarorlar qabul qilishimizga ta’sir qilishi mumkin, chunki biz yaxshi kelajak yaratish uchun harakat qilamiz”, — deya qo‘shimcha qildi u.
“Qadimiy qal’alar arxitekturasini va an’anaviy g‘isht yasashini qayta talqin qiluvchi ushbu loyiha orqali biz tashrif buyuruvchilarni o‘tmish hozirgi va kelajakka qanday ta’sir ko‘rsatishi haqida o‘ylashga undaymiz, deb umid qilamiz. O‘zbekiston g‘isht ishlab chiqarish bo‘yicha uzoq tarixga ega va ko‘p asrlik texnologiyadan foydalangan holda tayyorlangan an’anaviy o‘zbek g‘ishtlari o‘zining mustahkamligi, chidamliligi va go‘zalligi bilan mashhur. Ushbu g‘ishtlar juda bardoshli va asrlar davomida saqlanishi mumkin, bu chidamlilikni talab qiladigan loyihalar qurish uchun ajoyib tanlov bo‘ladi. Ular tabiiy materiallardan tayyorlangani va ishlab chiqarish jarayonida energiya talab qilmagani uchun ham ekologik jihatdan qulaydir”, — deydi Gayane Umerova.
“Biyennaleda biz butun dunyo bo‘ylab madaniy meros obyektlarini saqlash va muhofaza qilishning muhim mavzusiga ham murojaat qilmoqchimiz. Toki kelajak avlodlar ularni o‘rganar ekan, o‘z tarixini, ajdodlari erishgan buyuk yutuqlarni yodga olsin”, — dedi ko‘rgazmaga tashrif buyurgan O‘zbekiston prezidenti Administratsiyasining Kommunikatsiyalar va axborot siyosati shu’basi mudiri Saida Mirziyoyeva.
“O‘zbekiston” pavilonida bu yilgi Venetsiya biyennalesining kuratori, gana-shotlandiyalik arxitektor va yozuvchi Lesli Lokko tomonidan taklif etilgan “Kelajak laboratoriyasi” mavzusida muloqot qilinmoqda.
“Gazeta.uz” avvalroq rus tilida “Studio KO” asoschilaridan biri Olive Marti bilan loyiha haqida suhbatni e’lon qilgandi.

Узбекистан представил проект «Unbuild Together: Archaism vs. Modernity» на открывшейся в Италии 20 мая 18-й Венецианской архитектурной биеннале. Выставка продлится до 26 ноября.
Проект сосредоточен вокруг изучения руин древних крепостей Каракалпакстана, наследия Хорезмской цивилизации и технологии изготовления традиционных кирпичей — основного строительного материала узбекской архитектуры.
Национальный павильон Узбекистана представляет собой построенные из кирпича стены с фрагментами из голубой глазурованной керамики. Фонд развития культуры и искусства Узбекистана, выступивший комиссаром павильона, привлёк в качестве куратора проекта французское архитектурное бюро Studio KO.
Как сообщили в пресс-службе Фонда развития культуры и искусства, выставка посвящена различным горизонтам архитектурного наследия Узбекистана. Исследовательско-выставочный проект окунулся в прошлое в поисках необходимых инструментов для разработки мира завтрашнего дня и совместной перестройки современности.
В качестве исследовательского партнёра выступил Университет Аджу в Ташкенте. В январе в Узбекистане прошла серия семинаров, экскурсий и теоретических дискуссий с участием Studio KO и студентов и преподавателей вуза.
Благодаря теоретической работе и экспериментам Studio KO со студентами, переосмыслению способов изготовления кирпича, методов его строительства и типов отделки, было разработано пространственное решение Национального павильона Узбекистана, отметили в фонде.
Инсталляцию с использованием техники глазурования в сотрудничестве со Studio KO создал Абдулвахид Бухорий, мастер по голубой керамике Бухары. Используемая им техника была забыта более чем на сто лет и практически прекратила своё существование.
В рамках выставки показывается фильм режиссёра Эль Мехди Аззама, инженера по образованию, который изучал искусство кино в Марокко и Франции. Макет павильона, представленный здесь же, был изготовлен Мизой Муччарелли, главой макетной лаборатории в Dominique Perrault Architecture (Париж).
«В то время как мы смотрим в будущее, древнее наследие может помочь нам переосмыслить траекторию развития человечества и ту роль, которую архитектура играет в формировании нашей коллективной судьбы», — сказала исполнительный директор Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова.
«Изучая архитектурные останки прошлых обществ, мы можем получить представление о ценностях, верованиях и технологиях, которые сформировали те миры. Это, в свою очередь, может повлиять на наш собственный выбор дизайна и принятие решений по мере того, как мы работаем над созданием лучшего будущего», — добавила она.
«Благодаря этому проекту, переосмысляющему архитектуру древних крепостей и традиционное производство кирпича, мы надеемся вдохновить посетителей задуматься о том, как прошлое может влиять на настоящее и будущее. Узбекистан имеет долгую историю производства кирпича, а традиционный узбекский кирпич, изготовленный с использованием многовековых технологий, известен своей прочностью, устойчивостью и красотой. Эти кирпичи очень прочны и могут служить веками, что делает их отличным выбором для строительных проектов, требующих долговечности. Они также экологичны, так как изготавливаются из натуральных материалов и не требуют энергозатратных производственных процессов», — отметила Гаянэ Умерова.
Основные кирпичи в инсталляции павильона — венецианские. А глазурированные кирпичи, использованные в инсталляции, изготовил в Бухаре местный керамист Абдувахид Бухорий, уточнили в фонде.
«На биеннале мы также хотим обратиться к важной теме сохранения и защиты объектов культурного наследия во всём мире. Чтобы будущие поколения могли, изучая их, помнить свою историю и великие достижения своих предков», — сказала заведующая сектором по коммуникациям и информационной политике Исполнительного аппарата Администрации президента Саида Мирзиёева, также посетившая открытие выставки.
Павильон Узбекистана выстраивает диалог с темой Венецианской биеннале этого года — «Лаборатория будущего», предложенной её куратором — ганско-шотландским архитектором и писательницей Лесли Локко.