Toshkent shahri Yunusobod tumanida yashovchi 21 yoshli S.N. huquq-tartibot idoralariga uning kartasidan pul noqonuniy yechib olingani haqida ariza bilan murojaat qildi, deb xabar berdi O‘zbekiston IIV Kiberxavfsizlik markazi.
Qayd etilishicha, fuqaroga o‘zini Slick to‘lov tizimi xodimi sifatida tanishtirgan shaxs noma’lum raqamdan qo‘ng‘iroq qilgan, shundan so‘ng kartasidan 1,2 million so‘mni yechib olgan.
Olib borilgan tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida ushbu jinoyatga aloqador shaxslar Toshkent shahri Mirzo Ulug‘bek tumanida yashovchi 31 yoshli V.M., 54 yoshli Yu.M. va 25 yoshli R.K ekani aniqlandi.
Ular odamlarga qo‘ng‘iroq qilib, o‘zlarini Slick to‘lov tizimining xavfsizlik xodimlari sifatida tanishtirib kelgan. Bank plastik kartasiga kiberhujum amalga oshirilayotganini, fuqarolarni aldagan holda SMS maxfiy kodlarni qo‘lga kiritgan. Ushbu maxfiy kodlar yordamida fuqarolarning elektron pullarini, boshqa bank kartalari va kriptoxamyonlarga o‘tkazgan.
Har uchala shaxs ham Jinoyat kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik) 3-qismi va boshqa moddalari bilan javobgarlikka tortildi.

21-летний житель Юнусабадского района Ташкента С. Н. обратился в правоохранительные органы с заявлением о том, что с его карты несанкционированно сняли деньги, сообщил Центр кибербезопасности МВД Узбекистана.
Он объяснил, что ему с неизвестного номера позвонил человек, который представился сотрудником платёжной системы Сlick, после чего снял с его карты 1,2 млн сумов
В результате оперативно-розыскных мероприятий были установлены личности людей, причастных к этому делу, — жители Мирзо-Улугбекского района Ташкента 31-летний В. М., 54-летний Ю. М. и 25-летний Р. К.
Они звонили людям и представлялись сотрудниками службы безопасности платёжной системы Сlick. Убеждали в том, что их банковские карты подверглись кибератаке и просили назвать секретные SMS-коды, с помощью которых перечисляли электронные деньги граждан на счета других банковских карт и криптокошельки.
Все трое привлечены к ответственности в соответствии с частью 3 статьи 168 (мошенничество) и другими статьями Уголовного кодекса Узбекистана.