Toshkent shahar hokimi v.b. Shavkat Umurzoqov, poytaxt prokurori Erkin Yuldoshev, Ichki ishlar bosh boshqarmasi boshlig‘i Aziz Toshpo‘latov hamda soliq boshqarmasi boshlig‘i Yunusjon Nasimjonov (“to‘rt sektor” rahbarlari)ning ota-onalarga qo‘shma murojaati e’lon qilindi.
Unda prezident boshchiligida O‘zbekistonda yoshlarga bilim berish, ularni tadbirkorlikka keng jalb etish, hayotda o‘z o‘rnini topishi uchun bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish borasida tizimli ishlar amalga oshirilayotgani ta’kidlanadi.
“Shu bilan birga, har bir yoshning jamiyatda o‘z o‘rnini topishida asosiy ustun, bevosita uning ota-onasi hisoblanadi”, — deyiladi murojaatda.
“Hozirda shiddat bilan rivojlanayotgan va tahlikali zamonda oilada yuksak ma’naviy muhitni shakllantirish nihoyatda zarur bo‘lib, oilaning tinch-totuv, farzandlarning baxtli bo‘lishida ota-ona va mahallaning o‘rni beqiyos.
Shu sababli farzandingiz ta’limi va tarbiyasiga har kuni hech bo‘lmasa 10 daqiqa vaqt ajratyapsizmi, ular bilan dildan suhbat quryapsizmi?” degan savol o‘rtaga tashlandi.
“Farzandingiz kelajakda komil inson bo‘lib yetishishi hamda oila, jamiyat va davlatning mustahkam ustuni bo‘lishi uchun sizning va barchamizning e’tiborimiz hamda yordamimiz o‘ta muhim. Farzandingizning jamiyat va davlat uchun zarur bo‘lgan shaxs bo‘lib yetishishiga ishonmiz. Bu borada ota-onalik vazifangizni bajarishda biz doimo siz bilan yelkadoshmiz”, — deyilida murojaatda.
Murojaat mualliflari ota-onalar bilan bog‘lanishlari mumkin bo‘lgan telefon raqamlarini qoldirishgan:

И. о. хокима Ташкента Шавкат Умурзаков, прокурор столицы Эркин Юлдашев, начальник ГУВД Азиз Ташпулатов и начальник налогового управления Юнусжон Насимджанов (руководители т. н. «четырёх секторов») опубликовали совместное обращение к родителям города.
В нём говорится, что в Узбекистане под руководством президента ведётся системная работа по образованию молодых людей, привлечению их к предпринимательству, содержательному проведению ими свободного времени, чтобы они состоялись в жизни.
«В то же время основной опорой в том, чтобы каждый молодой гражданин нашёл своё место в обществе, считаются непосредственно родители», — отмечается в обращении.
«В нынешнее стремительное и полное опасностей время крайне важно формирование в семье высокодуховной атмосферы, и роль родителей и махалли в том, чтобы семья жила в мире и согласии, а дети были счастливыми, неоценима», — подчёркивается в обращении.
«Уделяете ли вы хотя бы 10 минут каждый день образованию и воспитанию вашего ребёнка? Бывают ли у вас душевные беседы?» — спрашивают руководители города.
«Чтобы ваш ребёнок вырос всесторонне развитым человеком и стал прочной опорой семьи, общества и государства, крайне важно внимание ваше и всех нас. Мы верим, что ваш ребёнок станет важным человеком для общества и государства. В этом отношении мы всегда поддержим вас в исполнении своей родительской задачи», — говорится в обращении.
«Если вам в будущем понадобится помощь, мы с вами вместе», — заверили авторы обращения и указали номера телефонов, по которым могут обращаться родители: