Toshkentda boks bo‘yicha erkaklar o‘rtasidagi jahon chempionatida (IBA) o‘zbekistonlik bokschilar 2 kun ichida yettita jang o‘tkazib, ularda g‘alaba qozondi. Bu haqda O‘zbekiston boks federatsiyasi matbuot xizmati xabar berdi.
6-may
Avvalroq Ruslan Abdullayev 6-may kuni bo‘lib o‘tgan navbatdagi jangida mavrikiylik Richanro Kolin ustidan g‘olib bo‘lgani haqida yozgandik. U endi fransiyalik Lounes Xamrouiga qarshi ringga ko‘tariladi.
-67 kg vazn toifasidagi Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev ham yaponiyalik Yuto Vakitani 5:0 hisobida mag‘lub etdi. 9-may, seshanba kuni u belaruslik bokschi Kirill Samaduraga qarshi jang o‘tkazadi.
boks, jahon чемпионати
-71 kg vazn toifasidagi Saidjamshid Jafarov meksikalik Marko Verdeni 4:1 hisobida yengdi. Ertaga, 9-may kuni u puerto-rikolik bokschi A.Perez bilan uchrashadi.
7-may
Abdumalik Xalokov (-57 kg) avstraliyalik Charli Seniorni (5:0) mag‘lub etib, chorak finalga yo‘l oldi. 10-may, chorshanba kuni u iordaniyalik Huseyn Iashish bilan ringga chiqadi.
Terma jamoaning eng yosh bokschisi A’loxon Abdullayev (-75 kg) xitoylik Mengyang Jao ustidan 5:0 hisobida ishonchli g‘alabaga erishdi. Ertaga, 9-may kuni u serbiyalik Almir Memich bilan jang o‘tkazadi.
-51 kg vazn toifasidagi Hasanboy Do‘smatov marokashlik Said Mortajini mag‘lub etdi (5:0). 9-may kuni u kubalik bokschi Erislan Romero bilan ringga ko‘tariladi.
Bahodir Jalolov (+92 kg) avstraliyalik Teremoana Teremoanani ikkinchi raundda nokautga uchratib, ishonchli g‘alabaga erishdi. 10-may kuni Jalolov qozog‘istonlik Kamshibek Kunkaboyev bilan jang o‘tkazishi kerak.
Chempionatning sakkizinchi kunida 5 nafar bokschi ringga ko‘tariladi — Shodiyorjon Meliqo‘ziyev (-48 kg) qozog‘istonlik Sanjar Tashkenbayga, Oybek Jo‘rayev (-54 kg) serbiyalik Tamir Galanovga, Mujibillo Tursunov (-60 kg) marokashlik Muhammed Hamut, Shohjaxon Abdullayev (-86 kg) qozog‘istonlik Sagindik Togambayga, Lazizbek Mullojonov (-92 kg) gruziyalik Giorgiy Chigladzega qarshi bahs olib boradi.

Узбекистанские боксёры продолжают завоёвывать победы на чемпионате мира по боксу (IBA) среди мужчин в Ташкенте, за два дня выиграв семь боёв. Об этом сообщила пресс-служба Федерации бокса Узбекистана.
6 мая
Руслан Абдуллаев (-63,5 кг) со счётом 5:0 одержал убедительную победу над Ричарно Колин Луисом из Маврикии. Теперь в четвертьфинале он выйдет на ринг против француза Лоунеса Хамроуи.
Асадхужа Муйдинходжаев (-67 кг) также одержал победу над Юто Вакита из Японии со счётом 5:0. Во вторник, 9 мая, он вступит в бой с белорусским боксёром Кириллом Самадуровым.
Саиджамшид Жафаров (-71 кг) со счётом 4:1 одолел Марко Верде из Мексики. Завтра, 9 мая, он встретится с боксёром из Пуэрто-Рико А. Перезом.
7 мая
Абдумалик Халоков (-57 кг) одержал победу над Чарли Сениором из Австралии (5:0) и вышел в четвертьфинал. В среду, 10 мая, он встретится на ринге с Хуссейном Яшаиша из Иордании.
Самый молодой боксёр сборной Аълохон Абдуллаев (-75 кг) со счётом 5:0 одержал убедительную победу над Менгянгом Жао из Китая. Завтра, 9 мая, ему предстоит бой с Альмиром Мемичем из Сербии.
Хасанбой Дусматов (-51 кг) одолел Саида Мортажи из Марокко (5:0). 9 мая он встретится на ринге с боксёром из Кубы Эрисланом Ромеро.
Баходир Жалолов (+92 кг) нокаутом во втором раунде одержал убедительную победу над Теремоана Теремоана из Австралиии. 10 мая Жалолову предстоит вступить в бой с Камшыбеком Кункабаевым из Казахстана.
В восьмой соревновательный день чемпионата на ринг выйдут пятеро боксёров — Шодиёржон Меликузиев (-48 кг) против Санжара Ташкенбая из Казахстана, Ойбек Жураев (-54 кг) против Тамира Галанова из Сербии, Мужибилло Турсунов (-60 кг) против Мухаммада Хамуда из Марокко, Шохжахон Абдуллаев (-86 кг) против Сагиндика Тагамбая из Казахстана и Лазизбек Мулложонов (-92 кг) против Георгия Тчигладзе из Грузии.