O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-may kuni Berlinga bordi. Tashrif ushbu mamlakat federal kansleri Olaf Shols bilan muzokaralardan boshlandi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuvda o‘zaro tovar ayirboshlash va qo‘shma loyihalar soni 2 barobar ortgani ta’kidlandi. Germaniyadan O‘zbekistonga investitsiyalar hajmi 5,5 milliard dollarga yetdi, shundan 4 milliard dollar oxirgi 6 yilda jalb qilingan.
Germaniya hukumati O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishini hamda Yevropa Ittifoqi bilan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imkon qadar tez imzolashini bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi bildirildi.
германия, олаф шольц, tashrif, шаvкат мирзиёеv
Siyosiy muloqotni davom ettirish muhimligi qayd etildi. Tomonlar tashrif chog‘ida Ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirish to‘g‘risida Hukumatlararo deklaratsiya imzolanishini olqishladi. Uni tashqi ishlar vazirlari Baxtiyor Saidov va Annalena Berbok imzoladi.
Muzokaralar chog‘ida “Germaniya — Markaziy Osiyo” formatida muloqot maydonini ishga tushirishga kelishib olindi.
Mintaqada, shu jumladan, Afg‘onistondagi vaziyatni inobatga olgan holda xavfsizlikni ta’minlash masalalari muhokama qilindi. Ushbu mamlakat uchun gumanitar loyihalarni davom ettirish, shu jumladan, Termizdagi logistika majmuasi va Afg‘on yoshlari uchun ta’lim markazi imkoniyatlaridan foydalanish zarurligi qayd etildi.
Transport v logistikani rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar Markaziy Osiyoni Yevropa bilan bog‘laydigan samarali yo‘nalishni shakllantirishga xizmat qiluvchi Transkaspiy yo‘lagini birgalikda rivojlantirish bo‘yicha yakdil fikr bildirdi.
Madaniy-gumanitar hamkorlikning kun tartibi boy ekani qayd etildi. Germaniya tomoni shu kunlarda Berlin shahrida O‘zbekistonning madaniy merosiga bag‘ishlab ochilayotgan noyob ko‘rgazmani yuqori baholadi.
O‘zbekistonda nemis tilini o‘rganishga qiziqish ortib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Germaniya hukumati mamlakat hududlarida nemis tilini o‘qitishni kengaytirishga texnik ko‘mak ko‘rsatishi to‘g‘risida kelishib olindi.
Tashrif doirasida iqtisodiyot, savdo, moliya, ta’lim, fan va innovatsiya sohalarida 16 ta hukumatlararo va idoralararo hujjat imzolandi.
Shuningdek, Berlinda bo‘lib o‘tgan qo‘shma biznes-forum yuksak baholandi. Uning yakunida umumiy qiymati 9 milliard dollarlik savdo, investitsiyaviy va texnologik loyihalarni amalga oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
“Yashil” energetika, qazib chiqarish, kimyo, farmatsevtika tarmoqlarida, transport infratizulmasini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish, innovatsiya va boshqa sohalardagi kooperatsiya loyihalari shular jumlasidan.
Germaniya kompaniyalarining O‘zbekistondagi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida “KfW”, “Deutsche Bank” banklari va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati bilan keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 2 мая прибыл в Берлин. Визит начался с переговоров с федеральным канцлером Олафом Шольцем, сообщила пресс-служба президента.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что Узбекистан видит в Германии надёжного и стратегического партнёра. Он отметил двукратный рост взаимного товарооборота и количества совместных проектов. Объём германских инвестиций в экономику Узбекистана достиг 5,5 млрд долларов, из них 4 млрд были привлечены за последние несколько лет.
Олаф Шольц выразил готовность правительства Германии к дальнейшей поддержке вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию и скорейшего подписания Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве с Евросоюзом.
Стороны приветствовали подписание в ходе визита Межправительственной декларации об углублении многопланового сотрудничества. Подписи под ней поставили министры иностранных дел Бахтиёр Саидов и Анналена Бербок.
На переговорах была достигнута договорённость о запуске диалоговой площадки в формате «Германия — Центральная Азия».
Были также обсуждены вопросы обеспечения региональной безопасности, в том числе в контексте ситуации в Афганистане. Стороны подтвердили необходимость продолжения гуманитарных проектов, в частности, через возможности логистического хаба и Образовательного центра для афганской молодёжи в Термезе.
В сфере развития транспорта и логистики стороны согласились развивать Транскаспийский коридор, который позволит сформировать эффективный маршрут, соединяющий регион Центральной Азии с Европой.
Достигнута также договорённость о техническом содействии правительства Германии расширению изучения немецкого языка в регионах Узбекистана.
В целом в рамках визита было подписано 16 межправительственных и межведомственных документов в сферах экономики, торговли, финансов, образования, науки и инноваций.
В Берлине также прошёл совместный бизнес-форум, по итогам которого достигнуты договорённости о реализации новых торговых, инвестиционных и технологических проектов на 9 млрд долларов.
Речь идёт о кооперации в области «зелёной» энергетики, добывающей, химической, фармацевтической отраслях, модернизации транспортной инфраструктуры, цифровизации сельского хозяйства, инноваций и других приоритетных направлениях.